Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

vreau sa adopt


Recommended Posts

Mey ,bine ca aveti rabdare .Bafta ! Eu una nu as avea rabdare sa astept ,dar e oricum o chestie de alegere personala . Insa chestia cu interzisul cautatului de bebe nu mi se pare nici ok ,nici legala .Personalul din dpc e destul de redus numeric si nu cred ca a incerca sa te ajuti singur e asa o crima .In plus ,copiii care se nasc in alte judete ,nu trebuie sa aiba sansa de a fi adoptati? Mama lui Andreiutzu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 48
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by maimutzak
lista de care vorbesc este cit se poate de reala, am si vazut-o, si sincera sa fiu, chiar mi se pare normala, trebuie sa existe niste reguli, trebuie sa astepti sa iti vina rindul, pur si simplu.Si chiar si chestia cu amenintarea o inteleg pina la urma, asa ar face fiecare ce l-ar taia capul, sa nu uitam ca principiul lor este"cautam o familie pt un copil, si nu un copil pt o familie" , deci e un mod in care au un control.Cit despre copil, nu au ce copil sa imi arate pina cind nu imi vine rindul,
"Lista" e in contradictie directa cu principiul de care amintesti ! Sau exista 11 familii cu acelasi profil psihologic ? Toate apartinind de acelasi dpc!? Ca sa nu mai vb de faptul ca e ilegala! In orice caz iti doresc succes si faptul ca esti rabdatoare e un lucru bun iti va face asteparea mai usoara. DAR nu e necesar sa stie si dpc-ul ca "ai rabdare" [;)]...ca s-ar putea sa astepti mult si bine! [pup] SIMONA si [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/doru_gilbert/album?.dir=82d7re2"]PATRICIA[/URL] [url="http://www.onetruemedia.com/shared?p=1f009c2fd6ab5dab1d30f6&skin_id=4&utm_source=otm&utm_medium=text_url"]my angel[/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
pt ca noi vrem un nou nascut, desi initial nu am tinut neaparat la acest aspect, mai mult ei ne-au sugerat ca e mult mai bine asa, decit sa luam unul de citiva anisori, si pina la urma chiar ne-au convins(oarecum)
Hello, ceva nu este ok la DPC-ul asta. Legal, copiii adoptabili au un dosar care, pana se face, dureaza cateva luni (cel putin pana strang toate declaratiile de la rudele de gradul 4), in niciun caz nu sunt nou-nascuti! ...poti sa cauti pe cont propriu legal, depunand tu cerere la alte DPC-uri. Dumnezeu iti da, dar nu iti baga in traista! Iti tinem pumnii! ioana, mamica de boboc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, e adevarat ca Dumnezeu iti da dar nu iti baga in traista, dar , nu stiu cum sa va explic, am impresia ca am incercat prea tare sa fortez mina destinului, mina lui Dumnezeu ,atunci cind faceam tratamente, eram convinsa ca totul depinde numai de mine si de vointa mea, si daca fac eu cit mai multe si serioase tratamente, sigur voi reusi sa am un copil.Si nu a fost asa deloc, am luat-o peste bot puternic, asa ca acum vreau sa las lucrurile mai la voia Lui, nu vreau sa caut nimic,nu vreau sa mai fortez nota, desi as putea, am chiar niste relatii, dar nu pot si nu vreau sa le folosesc.Cred ca acolo, undeva exista un copil, sau va exista curind, care va fi al meu, si gata, nu ma sperie nici lista , nici asteptarea,iar despre alte dpc-uri, nici o problema, si pe acei copii are cine sa ii adopte.Chiar am nevoie de ceva sustinere, de intelegere, si nu de critici, asa vad eu lucrurile, probabil va grabiti sa ma credeti naiva, nu sunt asa, sunt doar o persoana care a suferit prea mult.Va pup.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Legat de lista de asteptare, si eu cred ca exista desi nu am vazut ceva de genul asta cu ochii mei. Insa cand am fost la dpc si am depus cererea pt. piticuta mea, s-au irirtat niste "doamne" ca de ce nu am venit sa discut mai inatai cu ele (si eventual sa ma convinga sa nu mai depun cererea) iar apoi cand m-au vazut hotarata si ca am habar si de lege au intors-o, ca am atestatul de cateva luni bune si ca am sanse... (nu mai stiu exact cum s-au exprimat si nici nu vreau sa-mi aduc aminte, am avut atunci o confruntare urata cu ele). Si tocmai pt. ca sunt putini asistenti sociali, nu le convine sa cauti pe cont propriu pt. ca tot ei vor trebui sa rezolve dosarele copiilor pe care i-am gasit, pe langa dosarele la care deja lucreaza. Mami de Lali
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sorry, nu vreau sa te simti criticata, nu trebuia sa incerc sa te impulsionez, mea culpa! Ai dreptate, asta e un forum in care ne sustinem una pe cealalta, pe langa faptul ca ne oferim informatii. Informatii am vrut sa iti ofer, asa ca am sa te rog sa nu te superi pe mine daca iti mai dau inca una: asistentii de la DPC au foarte mult de lucru (pe langa adoptii, au plasamentele, au cazurile sociale etc).Cele mai multe dintre noi, cele care am suntem in clubul asta, ne-am plans de "incetineala" si "rezistenta" celor de la DPC, desi (mai mult ca sigur) decurg din faptul ca au foarte multe dosare. Cam asta a fost motivul pentru care am zis ca Dumnezeu trebuie tras de maneca. (Oricum ai facut un pas, daca ai intrat pe forum [:D] ). Inca o data imi cer scuze, promit sa mai zic nimic acid! ioana, mamica de boboc
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna , tuturor! maimutzak , eu sunt exact in situatia ta . si noi vrem tot un bebe mic, mic si am aceleasi framantari ca si tine . am fff mari emotii ;sunt si fericita , dar si usor speriata de ce ma asteapta . nu stiu nimic despre bebe , nu stiu cum va fi ....astea sunt grijile unei mame . cam asa ma simteam si inainte sa nasc ;in astfel de situatii conteaza foarte mult sa ai cu cine discuta ,sa ai cine sa-ti ridice moralul . cred ca fiecare din mamicile de aici a trecut prin ce trecem noi . ma refer la emotiile astea puternice . sunt convinsa ca toate astea vor trece . am uitat sa va spun ca noi abia am terminat cursurile DPC si vom obtinem in scurt timp atestatul , dar faptul ca e valabil doar 1 an ma pune tare pe ganduri !!! oare vom gasi in intervalul asta de timp ??? eu am inceput deja sa intreb in stanga -dreapta si mi s-a promis ca voi fi ajutata , dar nu stiu daca ma pot baza sau nu in acele persoane . pot sa zica DA si sa ne lase sa asteptam , asa ca .....am hotarat sa vorbesc cu cat mai multe persoane, poate-poate vom reusi . eu nu am atata rabdare si nu pot astepta ca DPC-ul sa ma cheme . initial ne-a spus ca nu il putem cauta noi , dar la cursuri am vorbit mult despre asta si "avem liber " toti sa cautam . dragi mamici , si eu am nevoie de incurajari . contez pe voi . va pup . [flo] [url=http://s108.photobucket.com/albums/n32/cellyagl/INGERASUL%20RARES/][color=red]INGERASUL RARES [/color][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu sunt suparata , doar ca am impresia ca eu vad putin altfel lucrurile.Incetineala de care vorbiti poate ca este si a celor de la dpc, dar pur si simplu nu se nasc prea multi copii adoptabili, adica mi-au zis ca uneori sunt si 4 intr-o luna, iar alteori au trecut si 6 luni fara sa se nasca nici unul.Desi e cam ciudat , nici eu nu am inteles deloc, sunt niste paradoxuri, pt ca f. multi copii sunt inca abandonati, dar probabil ca au situatii juridice incilcite, la fel si cu cei care deja sunt prin centrele de plasament, doar asa s-ar explica faptul ca, desi se nasc multi copii si sunt abandonati ,putini dintre ei indeplinesc conditiile de copii adoptabili.Chestia asta cu cautatul nu vreau sa o abordez, nici nu stiu ce as putea face, sa caut....unde?Sa vad numai fetze de copii nefericiti si tristi, nici macar nu rezist sa ii vad, ca mi se rupe sufletul, eu o sa imi astept norocul, pur si simplu, nu mai sunt nerabdatoare cum am fost odata, v-am mai povestit eu.Cine a inteles mai bine ce se intimpla pe la dpc, si cum vor decurge lucrurile, sa imi spuna si mie; eu am inteles ,ca intr-o buna zi, stiid bineinteles ca sunt prima pe lista, voi fi sunata sa vad copilutul, care ar putea avea citeva zile, saptamini, sau chiar luni, depinde si de situatia lui juridica, eu vin , il vad, si spun daca il vreau sau nu.E cam cruda parca metoda, dar alta nu prea vad, cred ca in ziua aia am sa innebunesc, dar voi fi si fericita in acelasi timp.Daca refuz sa il iau,voi fi sunata pt altul, dar numai daca refuzul este intemeiat, de ex pb mari de sanatate, etc , (desi orice copil are dreptul la dragoste, dar pt asta trebuie sa fii f. tare, eu nu stiu daca as rezista!) ,adica nu sa il refuz, de ex, pt ca nu are ochi albastri,ca atunci mi-au spus ca trebuie sa iau lista de la capat.Ma rog, sper sa nu fie cazul, dar nici chestia cu simtitul, ca am sa il iau in brate si am sa stiu ca e al meu, e greu de crezut, dar poate ca va fi asa. O VIITOARE MAMICA...RABDATOARE.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...