Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

vreau sa adopt


Recommended Posts

Am noutati! Azi am inceput niste cursuri pentru cresterea copiilor la DPC, de fapt facute de Holt,si ne-a anuntat asist sociala ca suntem pe locul 4, dar cum cei din fata noastra vor toti fetite, iar noi vrem orice,-ar putea ca foarte curind sa fim sunati , pot fi chiar zile, dar pot fi si saptaminni! M-am emotionat foarte tare.Va rog, tineti-mi pumnii!Cursurile tin 7 sapt.Va pup.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 48
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Moniquecibo, iti multumesc pentru aprecieri si incurajari.In leg cu ceea ce m-ai intrebat,lista asta este o chestiune asa, intre noi, discutam cu asistentii sociali care raspund de dosarele noastre, nu e o chestie afisata pe undeva, dar asteptam la bunul simt sa zicem, avem intelegere.Acum as fi a patra, cum am mai spus, dar pt. ca nu am optat pt. un sex anume, s-ar putea sa fim anuntati f. curind.Despre adoptii nereusite ,nu stiu ce sa iti spun, nu prea cunosc lume cu copii adoptati, pt. ca nu imi place sa ma bag in viata oamenilor cu tot felul de intrebari, sunt destul de discreta, si pe de alta parte, nu prea vreau sa fiu influentata in decizii de diverse pareri, situatii care apar, etc. .De-abia aseara , la acest nou curs, am intilnit si persoane care au deja copii adoptati de citeva luni, dar si persoane ca noi, care asteapta un bebe.Sper sa aflu in aceste citeva saptamini cit mai multe lucruri.Din ce ne spunea asist. sociala, cam toata lumea care adopta e multumita si chiar fericita, pentru simplul motiv ca ajung sa iubeasca acel copil, el devine AL TAU, asa ca nimic nu mai conteaza, chiar daca poate uneori e mai greu.Il iubesti neconditionat si totul cred ca devine la fel ca si pt. o familie care are un copil biologic.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moniquecibo, iti multumesc pentru aprecieri si incurajari.In leg cu ceea ce m-ai intrebat,lista asta este o chestiune asa, intre noi, discutam cu asistentii sociali care raspund de dosarele noastre, nu e o chestie afisata pe undeva, dar asteptam la bunul simt sa zicem, avem intelegere.Acum as fi a patra, cum am mai spus, dar pt. ca nu am optat pt. un sex anume, s-ar putea sa fim anuntati f. curind.Despre adoptii nereusite ,nu stiu ce sa iti spun, nu prea cunosc lume cu copii adoptati, pt. ca nu imi place sa ma bag in viata oamenilor cu tot felul de intrebari, sunt destul de discreta, si pe de alta parte, nu prea vreau sa fiu influentata in decizii de diverse pareri, situatii care apar, etc. .De-abia aseara , la acest nou curs, am intilnit si persoane care au deja copii adoptati de citeva luni, dar si persoane ca noi, care asteapta un bebe.Sper sa aflu in aceste citeva saptamini cit mai multe lucruri.Din ce ne spunea asist. sociala, cam toata lumea care adopta e multumita si chiar fericita, pentru simplul motiv ca ajung sa iubeasca acel copil, el devine AL TAU, asa ca nimic nu mai conteaza, chiar daca poate uneori e mai greu.Il iubesti neconditionat si totul cred ca devine la fel ca si pt. o familie care are un copil biologic.Lista e practic in ordinea depunerii cererilor, iar in ce priveste cond. materiale , conteaza in sensul ca trebuie sa aveti macar un apartament cu 2 camere, asta cred ca e tot, nu se cere cine stie ce, si bineintles sa demonstrati ca aveti cu ce sa il intretineti, adica sa aveti servicii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cunosc doua mame adoptive care au luat copiii chiar din maternitate ,la 2 zile de la nastere.Nu ai incercat metoda asta?In ceea ce priveste conditia materiala,avem tot ce ne trebuie....nu e asta o problema...aveam o nelamurire in ceea ce priveste numarul de ordine.Trebuie sa fie foarte interesante cursurile la care mergi.DOAMNE AJUTA!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai si noua ne-au zis ca ni-l dau din maternitate, la citeva zile, dar practic ni-l dau ei ,cei de la DASPC , pt. ca ei afla tot ce se poate despre acel copil , si apoi ni-l prezinta, si daca zicem da, e al nostru.Practic nu avem cum sa ne ducem noi si sa il luam de acolo de la maternitate, de capul nostru.Poate sa dureze si mai mult, daca sit. sa juridica nu e clara, poate sa fie si de citeva luni copilul, dar in principiu ei spun ca e bine sa fie la noi chiar de la inceput.Doar ca in primele 60 de zile il luam cu risc, in sensul ca mama are dreptul sa se razgindeasca, considerindu-se ca in aceasta perioada poate fi victima unei depresii postnatale si nu stie ce face. Dar am inteles ca f. rar se intimpla ca sa il ceara inapoi, asa ca...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Maimutzak!Si noi ne-am dorit un bebe cat mai mic dar acum 2 sapt ne-a fost prezentat un baietel de 2ani si 5luni,am simtit din prima clipa ca el este copilasul pe care ni l-am dorit,iar acum suntem nerabdatori sa il aducem acasa.Din cate am inteles eu,este f greu sa gasesti un bebe de cateva luni care sa fie adoptabil deoarece dureaza destul de mult toata procedura.Si cu un bebe pe care il iei direct din maternitate, exista riscul ca dupa catva timp, sa il ceara inapoi mama sau vreo ruda a acesteia.Am auzit ca au fost multe astfel de cazuri.Si inca ceva,pana nu e declarat adoptabil,mama copilului are dreptul sa stie unde e acesta.Mult succes si iti tin pumnii sa-ti gasesti cat mai repede copilasul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Doamnelor, va rog daca se poate sa scrieti la subiectul "M-am hotarat... adoptie", incercam sa nu ne disipam in o mie de subiecte pe aceeasi tema. Va multumesc. Anda, mama Irinei [url="http://community.webshots.com/user/irinavutescu"]domnisoara Irina [/url] [url="http://omieuna.blogspot.com"] Imperfectul simplu [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...