Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nasterea naturala - varianta artistica


Recommended Posts

  • Administrators

Nasterea naturala este frumoasa si intensa. Din toate punctele de vedere.

 

Dar iata si o poza fara retusuri ...

 

nastere naturala.jpg

 

Autorul este o artista: Ana Alvarez-Errecalde, si e facuta la nasterea fetitei sale.

 

"cu acest self-portret )fara fotosop sau manipualrea imaginii  - vreau sa arat frumusetea acestui act divin.

Este si o poza de awareness - pentru a opri rata mare de cezariene inutile"

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Nașterea este, în opinia mea, o actiune fiziologica naturala. Nu prea vad valoare estetică în ea, dar , ma rog, fiecare e liber să considere cum vrea. Totuși, în afara de bucuria care se citește pe chipul mamei, poza îmi creează o senzație de respingere. Adică nu mi-aș pune un calendar cu poze de la nașteri pe perete.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Suntem singura specie care ajunge sa faca parada din orice, chiar si din lucrurile care ar trebui sa ramana intime. Restul animalelor isi cauta un loc ferit, adapostit pentru a-si aduce puii pe lume, noi nu mai stim cum sa ne expunem.

 

 

 

Este si o poza de awareness - pentru a opri rata mare de cezariene inutile

 

Cred ca va obtine efectul invers.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu simt ca as... pune un dus pe ea...

 

Da, sunt imatura, nu inteleg arta in chiar toate formele ei... si nu stiu daca mesajul care reuseste sa se transmita este chiar cel intentionat de autoare. O nastere e minunata oricum o luam. Plina de fiori, de asteptari, de vise... de lupta... dar cel mai minunat e cand aflam asta pe pielea noastra.

 

Cum zice si andaghe, cea mai minunata nastere din toata lumea a fost a fiica-mei... [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dupa poza ai zice ca a fost o auto-nastere :-)) ; fii'mea n-a fost asa rosie, a iesit curatica (de altfel, la noi la maternitate le face prima baie dupa 48h. la nastere ii sterge putin cu un prosop uscat si la 24h cu o manusa umeda); si nici eu n-am umblat dupa placenta :-))

si daca n-as fi nascut deja, natural, zau ca nu m-ar fi inspirat poza artistei (dar nici n-as fi fugit repede la cezariana)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Nu trebuie sa judecati poza atat de simplu, Asa cum spuneam - femeia este artista si are un mesaj cu aceasta poza. E clar ca nu rezoneaza cu fiecare insa nu e vorba despre mizerie sau sange aici ci despre frumusetea actului nasterii. Asa cum e. Pur.

De ce trebuie sa ne dezguste ceva atat de natural?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu este dezgustator. Mie mi se pare doar... ciudat. Si mi se pare ca defileaza cu o chestie intima. Eu, una, in primele momente dupa ce s-a nascut mica mea, nu vroiam decat sa o cunosc, sa aflu cine e micul omulet ce-mi aterizase in brate, nu sa ma trag in poza cu ea... Aveam cu totul alte preocupari... In fine, fiecare nastere e unica, si daca 

aceasta mamica a simtit nevoia sa impartaseasca in acest fel experienta ei, bravo ei.

 

(Dar asta nu inseamana ca obligatoriu trebuie sa ne si placa... Eu personal nu vad arta din acea poza....)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...