Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Plimbari de toamna pe ghetar


Recommended Posts

Legat de hipnoza, eu cred in anumite parti, si nu cred in altele. De exemplu cred ca pentru a reusi, hipnoza are nevoie de un hipnotizator bun si de un subiect hipnotizabil. Ce inseamna hipnotizabil? Pai mai multe lucruri. In primul si in primul rand trebuie sa vrea sa fie hipnotizat. Indiferent cat de bun ai fi, nu vei reusi sa hipnotizezi o persoana care nu vrea asta. Chestiile din filme sau desene sunt aiureli... In al doilea rand prima etapa a hipnozei este relaxarea. Cineva prea agitat sau emotionat sau surescitat este un subiect greu hipnotizabil. In al treilea rand trebuie ca subiectul sa aiba incredere suta la suta in hipnotizator, altfel mecanismele de blocare se actioneaza singure si hipnoza nu reuseste uneori chiar deloc. In al patrulea rand este important ca cel care hipnotizeaza sa fie foarte bine pregatit pentru ceea ce face. Accesul in subconstientul cuiva este o responsabilitate enorma. In al cincilea rand, ca hipnotizator trebuie constientizat ca informatiile pe care le primesti trebuie analizate. Niciodata nu iei de bun ce spune cineva sub hipnoza, pentru ca subconstientul arhiveaza evenimentele intr-un mod foarte propriu, toate filtrele sunt in actiune si nu ai garantii ca ceea ce tocmai ai aflat este realitatea. Tot ce afli trebuie coroborat cu date si fapte din realitate, ca sa te asiguri ca ceea ce tocmai ai aflat nu este o constructie a creierului, mai degraba decat o amintire reala.

 

Am citit multe studii, si pro, si contra, pentru ca a fost un domeniu care m-a fascinat dintotdeauna. Au un lucru in comun. Hipnoza nu trebuie bagatelizata. Adica ar trebui apelat la aceasta metoda in cazurile grave. Pentru slabit / ingrasat exista metode mai putin invazive de reglare a organismului, meditatia, autorelaxarea, autohipnoza (deja asta trebuie abordata cu precautie). 

 

Spun invaziva pentru ca mie una mi se pare mai puternica intruziunea decat in cazul unui chirurg care te opereaza pe cord deschis. Sa te dai complet pe mana cuiva mi se pare riscant. 

 

Oricum, ramane un domeniu fascinant pentru mine, desi pasiunea s-a mai racit in timp...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 791
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

ce interesant !

 

"Acest joc este valabil doar în anul 2016.

Cum calculezi

Scrie pe o hârtie ultima cifră din numărul tău de telefon.

Înmulțește cifra ta cu 2.

Produsul obținut adună-l cu 5.

Suma rezultată înmulțește-o cu 50.

Acum adună cu 1766.

Din rezultatul obținut scade anul nașterii tale.

Vei ajunge să ai pe hârtie un număr din trei cifre. Prima cifră este ultima cifră din numărul tău de telefon, iar ultimele două cifre formează vârsta ta.

Ție ți-a ieșit?"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună ziua și de la mine.

 

La transplant de chef mă înscriu și eu :).

 

Am un proiect ciudat rău, cei cu care lucrez cred că n-au mai făcut niciodată așa ceva și am niște cereri SF de la ei de nici nu știu dacă să plâng sau să râd... Cred că o să plâng în curând  [:D] .

 

Mă duc pe plantație.

 

O zi frumoasă!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Servus pinguini 

 

Si la noi ploua si e totul gri  [zirea] dimineata turna cu galeata, asa ca le-am dus pe fete la scoala.

 

La mine a fost ieri ca la nebuni, 300 de mesaje am avut de citit  [batcap] azi e mai bine, multe sunt deja rezolvate. 

 

Marcia a ajuns cu bine, dar fara chef de mers la scoala  [:D] noroc ca azi nu au scoala decat de dimineata (profele au nu stiu ce treaba dupa-masa)....aseara dupa ce-a venit, s-a apucat de lectii pt maine si joi  [ph34r] iar azi trebuie sa invete pt 2 teste pt maine.

 

In timp ce o asteptam in aeroport, au anuntat ca cei de la Swiss, Lufthansa si Austrian nu dau voie cu Samsung Note 7 (in nici un fel de bagaj), asa ca cei care poseda un asemenea telefon, sa ii anunte.

 

Mai devreme am fost sa-mi iau papuci de casa, pt iarna...si m-am ales si cu o pereche de ghetute (au toc patrat, mai inalt, dar se poate conduce cu ele..sunt bune pt vreme ca asta, cand vin la job...aici imi pun pantofi) si o geaca tot pt vreme de toamna (e cu puf si destul de usoara, dar grosuta...geci subtiri am 4, dar nu le mai pot purta acum; sunt mai mult pt primavara).

 

O zi cu soare va doresc ! 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

ce interesant !

 

"Acest joc este valabil doar în anul 2016.

Cum calculezi

Scrie pe o hârtie ultima cifră din numărul tău de telefon.

Înmulțește cifra ta cu 2.

Produsul obținut adună-l cu 5.

Suma rezultată înmulțește-o cu 50.

Acum adună cu 1766.

Din rezultatul obținut scade anul nașterii tale.

Vei ajunge să ai pe hârtie un număr din trei cifre. Prima cifră este ultima cifră din numărul tău de telefon, iar ultimele două cifre formează vârsta ta.

Ție ți-a ieșit?"

 

 

Explicația e simplă :). Dacă notăm cu x ultima cifră a telefonului, cu y anul nașterii și cu z vârsta, avem așa:

 

(2x + 5) * 50 + 1766 - y = 100x + 250 + 1766 - (2016 - z) = 100x + z

 

(adică e exact ce iese din calcul).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

In timp ce o asteptam in aeroport, au anuntat ca cei de la Swiss, Lufthansa si Austrian nu dau voie cu Samsung Note 7 (in nici un fel de bagaj), asa ca cei care poseda un asemenea telefon, sa ii anunte.

 

 

e valabil si pentru Alitalia cu care am zburat saptamana trecuta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...