Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Plimbari de toamna pe ghetar


Recommended Posts

 

 

ce interesant ! "Acest joc este valabil doar în anul 2016. Cum calculezi Scrie pe o hârtie ultima cifră din numărul tău de telefon. Înmulțește cifra ta cu 2. Produsul obținut adună-l cu 5. Suma rezultată înmulțește-o cu 50. Acum adună cu 1766. Din rezultatul obținut scade anul nașterii tale. Vei ajunge să ai pe hârtie un număr din trei cifre. Prima cifră este ultima cifră din numărul tău de telefon, iar ultimele două cifre formează vârsta ta. Ție ți-a ieșit?"

 

Nu e atat de complicat: daca cifra este 1, rezultatul calculelor este 2116, daca cifra este 2, va fi 2216 si tot asa. Fiind anul curent cu terminatia 16, automat o da iti dea varsta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 791
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Explicația e simplă :). Dacă notăm cu x ultima cifră a telefonului, cu y anul nașterii și cu z vârsta, avem așa: (2x + 5) * 50 + 1766 - y = 100x + 250 + 1766 - (2016 - z) = 100x + z (adică e exact ce iese din calcul).

 

Ce elegant! Eu am calculat pentru cateva cifre aleatoriu, nu am scos formula. Se vede capul de 'umane' vs 'reale'. [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

da, stiu ca e matematica pura la mijloc, mi s-a parut interesant faptul ca cineva a stat sa puna toate astea intr-o combinatie de operatii matematice, in scopul de a zambi cand ajungi la finalul calculului.

 

Mie interesanta mi se pare aia in care te pune sa faci rapid niste calcule si la final te intreaba o unealta si o culoare si cica majoritatea oamenilor se gandesc la un ciocan rosu [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ia sa vedeti problema mea de azi :)

 

Patrick e invitat la ziua unei colege... si cum nu prea avem parinti cu fete in anturaj - de varsta asta, adica 12 ani - ce iau cadou??? in afar' de eterna vizita la Zara care probabil e cea mai safe abordare :D

 

pana si copilu' zice aseara "o sa fie o problema cu cadoul!!" [:D] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne ce toantă pot să fiu!!! Mi-am făcut cont pe site-ul Wizz Air cu adresa de mail greșită, mi-am rezervat și plătit un bilet și în consecință n-am primit pe mail nici detaliile călătoriei, nici factura (că toanta de mine a scris altceva la adresă).

 

Am sunat la ei la Call Center (62 eurocenți pe minut și așteeeeeepți) și am primit deocamdată doar detaliile călătoriei. Fără factură. Am mai sunat o dată la Call Center, nu am reușit să o conving pe tânăra domnișoară să-mi trimită factura  [batcap]  [batcap]  [batcap] . La ei pe site zice că se emite în momentul rezervării, domnișoara îmi zicea că o să primesc peste 3-4 zile. Aștept... ce să fac.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...