Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Plimbari de toamna pe ghetar


Recommended Posts

Buna dimineata,

 

Am pus ghicitoarea.

 

Ca de obicei dimineata pana ma apuc de treburi beau cafea si citesc ziare.

 

Azi am dat de "Fiinta". Fiinta este/ a fost o sculptura asezata frumos intr-un spatiu public, in Piata Revolutiei destinat unui proiect care sustine vizibilitatea tinerilor artisti.

"Fiinta" asta i-a ofensat pe multi. Drept  pentru care au cerut inlaturarea ei.

Pe mine m-a facut sa zambesc si sa ma distrez copios de dimineata.

Imi pare rau ca nu am vazut-o pe "viu" cum s-ar spune.

 

"Fiinta" arata cam asa:

 

http://comunitate.desprecopii.com/forums/public/style_images/master/attachicon.giffiinta.jpg

 

Chiar nu inteleg de ce unii s-au gandit la falus.

 

pe mine m-a amuzat controversa legata de autorul "operei".

pe placuta e trecut numele unei artiste plastice de la noi (raluca ghideanu), dar ea sustine ca lucrarea nu-i apartine. se pare ca autorul real este marius leonte.

http://adevarul.ro/cultura/arte/s-a-dezlegat-misterul-falusului-piatarevolutiei-1_580e38785ab6550cb8de0ee2/index.html

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 791
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ma bat unii la cap sa merg la Viena in perioada targului de Craciun. (Sf. Andrei, 1 dec, etc....). Nu stiu ce sa fac.

 

Argumente pro: 

- veeeeaaaauuuu!  [il]                

- ne-ar prinde bine o iesire;

- Nu am mai fost pana acum;

 

Argumente contra:

- banii 1: e o perioada in care nu ma simt confortabil sa am cheltuieli mari, pentru ca vin zilele fiica-mei (1 nov, 11 nov.) si mosii;

- banii 2: daca fac cheltuieli nesabuite pun in pericol cantonamentul meu anual din ianuarie;

- banii 3: ar fi un fond de rezerva pe care il tin... in rezerva. Este de obicei pentru cheluieli medicale neprevazute, pentru ca obisnuiesc sa folosesc pentru fie-mea sistemul privat si asta costa; daca intru in el, nu sunt sigura cand reusesc sa-l completez la un nivel care sa-mi asigure confortul psihic.

- e vorba sa mergem cu masina, iar fie-mea, numai pana la mare intreaba de 1.739.248 de ori cand ajungem si cat mai avem...

 

Punctajul e pro 5 puncte - contra 4 puncte (pentru ca "vreeeaaaau" ala valoreaza pe putin 3 puncte). Dar am o strangere de inima...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aseara am pus castravetii la murat...mi-au trimis ai mei 5 kg, plus marar uscat, frunze de visin, hrean si boabe de mustar...am mai pus si usturoi la ei...cei pusi anul trecut au fost ft buni, sper sa iasa si astia la fel...eu le dau si prietenilor de-aici din ei, 5 kg sunt prea multe pt mine. 

Am mai primit de la ai mei telemea de oaie, kaizer, slanina afumata, sorici si ceapa de apa  [fri] asa ca zilele astea facem o cura cu produse romanesti  [pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Black, Viena e frumoasa...daca va hotarati sa mergeti, ati putea sta undeva langa Prater (e parcul de distractii din Viena, cu multe atractii si restaurante).

 

Informatii generale despre Prater (gasesti si link cu hoteluri) :

 

http://www.prater.at/GeneralInformation.php?LI=1

 

Si targurile de Craciun :

 

http://www.austria.info/uk/things-to-do/skiing-and-winter/christmas-markets/christmas-markets-in-vienna

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Incepand cu Nadlac si pana la Viena este autostrada, pe care se circula fara probleme si iarna...in Viena insa e aiurea cu masina, cel mai bine e cu metroul (lasati masina la hotel). 

 

Noi am facut pana la Viena din Bucuresti (1200 km) 11 ore..am plecat la 3 noaptea si la ora 13 eram acolo  [:)] dar asta vara....iarna in tara nu stiu cum e traficul. 

 

Si eu as alege avionul daca as merge din Bucuresti.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...