Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Plimbari de toamna pe ghetar


Recommended Posts

Nici eu n-am văzut ”4, 3, 2”, din același motiv.

 

Când mai discut cu diversi și îmi spun ce bine era pe vremea aia, le aduc aminte de decret și după ce dau din colț în colț recunosc că da, nu era chiar așa de bine...

(Eu eram mică la revoluție, aveam 14 ani, deci n-am avut treabă cu decretul, dar mă gândesc cum aș fi fost eu ca femeie în vremurile alea și mi se ridică părul pe mine de groază).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 791
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am sa va povestesc eu.

In primul rand era o mare rusine sa faci copii daca nu erai maritata. Societatea comunista te arunca la margine de prapastie. Cu un copil din flori viitorul iti era inchis, erai umilit permanent. Daca cumva o fata ramanea gravida in timpul liceului, se facea o sedinta UTC, era blamata si mutata la seral. Nu mai avea dreptul sa-si continuie studiile la zi pentru a nu le strica si pe celelalte.

 

Nu exista educatia sexuala, nimic in afara unei umilinte si a unei rusini care abia, abia putea fi indurata.

 

Nu existau pilule contraceptvie si nici macar prezervative.

Este greu pentru generatiile care nu au trait asa ceva sa inteleaga perioada aia oricate filme ar vedea.

 

Am avut o colega care a ramas gravida la 19 ani, era studenta, el nu a vrut sa o ia de nevasta si singura scapare a fost avortul. Avortul care era facut de o asistenta cu o sonda si ser fiziologic. 

Dupa mai bine de 1 luna de chin si durere a avortat la 4 luni. Nu am sa va descriu detaliile, chinurile si traumele.

 

O alta colega de a mea, fusese violata in parcul Herastrau de niste militieni. Pur si simplu i-a fost rusine sa faca reclamatie. Si apoi cine ar fi crezut-o, ca doar era 9 seara si umbla singura in parc. Ramasese gravida, a facut sonda si a avortat in toaleta ASE-ului. A fost in tratament la tatal meu.

 

O prietena de-a surorii mele, orfana, a ramas gravida la 16 ani, a avortat inspre 5 luni, fatul a mai trait putin. Si ea a ajuns in tratament la tatal meu.

 

Veneau acasa la mine si tata se inchidea cu ele in domitorul meu. Nu putea sa le ajute de la serviciu, ar fi facut o ilegalitate. Ar fi auzit asistenta si el ca psihiatru stia, se prinsese, ca este turnatoare la securitate.

 

Nu stiu cum sa explic nu era promiscuitate era numai dragoste, dragoste fireasca de tineri.

 

Cateodata fetele mureau, ajungeau la spital cu hemoragii masive si dr. nu aveau voie sa le chiureteze pana nu chemau procuratura. Va dati seama ca multi nu o faceau. Multi, isi puneau libertatea in pericol si declarau ca fusesera avorturi spontane, altii nu.

 

Ce sa mai adaug? Ca am fost martora, am vazut, am simtit? Prea multa suferinta.

 

Ca una dintre primele cerinte, in noaptea Revolutiei a fost liberalizarea avorturilor?

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'seara buna!

 

Ca de obicei, tot zic ca intru, ca fac, ca dreg, scriu etc si tot nu ajung.

 

Cam ce am mai facut zilele astea... pai am rezolvat in sfarsit cu pasaportul romanesc, adica acum tot ce trebuie sa fac e sa astept sa ma anunte cei de la ambasada, prin ianuarie-februarie, ca e gata si sa vin sa il iau (sau sa trimit plic autoadresat si timbrat si mi-l trimit ei). Dureaza 3 luni pana se fac actele si vine "docomentul", dar tot ce trebuie a fost depus, mi-au facut poza, m-au si amprentat hihi, am predat "bolentinul" etc . Zau ca am doar cuvinte de lauda pentru echipa de la consulatul din Edinburgh, nu am ce sa ma plang de ei.

 

Am fost in sfarsit si cu pisica la veterinar - programare de urgenta in weekend ca descoperisem niste capuse pe ea [fri] [fri]  si ni le-a scos "profesionist" veterinarul. Altfel, cucoana e bine, slabise vreo 300 de grame (cam 10% din greutatea corporala) dar altfel e sanatoasa. Si acum tot lipicioasa a ramas, clar ca nu i-a placut asa de mult escapada ei si a ajuns la concluzia ca tot mai bine e acasa.

 

Cu casa... inca nu am terminat. Ne tot lungim cu ultima camera care mai trebuie zugravita, dar speram ca totusi-totusi sa se faca saptamana viitoare. Dupa aia putem deja sa ne apucam sa vizitam case, ne-am decis in final sa incercam sa ne mutam un pic mai departe de unde suntem acum, dar intr-un "catchment area" pentru un liceu mai bun. Sa vedem ce gasim si la ce preturi... ca zona mai buna vine cu "scoruri" mai mari.

 

Spuneati de Cohen. Mereu mi-a placut, asa, cam dark [:)] si depresiv cum e el. Un artist fantastic!

 

Cat despre decretei si perioada "aceea" cand avortul era ilegal... sunt lucruri pe care, copil de medic, nu le pot uita niciodata, discutii la care am tras cu urechea... Nici eu nu am vazut "4, 3, 2" si nici nu e nevoie sa il vad [:(]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum vine si flacaul nostru de la petrecerea de Halloween de la scoala, s-a dus costumat in Dracula [:D] Mai are un costum, de ceva pilot din Razboiul Stelelor, pe ala vrea sa il poarte la petrecerea de duminica a copiilor din cartier, la Community Centre. Si junioara are petrecere la gradinita luni, vom merge la o ceremonie de Samhain duminica la amiaza, la "trick or treat" luni seara, si cine mai stie ce pica sau ni se arata. In orice caz, cateva zile pline sub semnul Halloweenului  - si bineinteles, tot de Halloween eu si al meu sot serbam 13 ani de cand am dat cu subsemnatul la Registry Office si am zis ca "Da" [:D] Deci, oricum am lua-o... vom petrece [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ultimul lui disc, al lui Cohen adica, e dark, dark. Are o melodie in care vorbeste de Dumnezeu, alta in care parca isi ia ramas bun de la viata - cred ca asta si face de fapt.

Am ascultat tot discul acuma. Trebuie obligatoriu sa-l cumpar.

 

Imi place pentru ca ma misca profund, cu vocea, cu acordurile, cu versurile, mi se face pielea de gaina si mi se pune un nod in gat. Cad intr-o stare de uitare si profunzime intelectuala care ma face sa ma gandesc la eternitatea fiintei.

 

Fitze, fitze veti spune dar dupa 3 melodii a trebuit sa intrerup auditia si sa revin la realitate. eram tare departe, in adancuri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand eram mica... ma rog, mai mica... Am gasit intr-un sertar jurnalul maica-mei. L-am citit.  [:I]

 

Era mult mai intim decat poate va imaginati. Eu ar fi trebuit sa am 12 (12 ?!?!?!?!  [fal] ) frati.

 

Mama povesteste in detaliu cam tot ce se poate povesti despre cei 12 potentiali frati ai mei. Despre cum facea si ce facea, si cum astepta goala in baie sa... si ce simtea... si pot sa zic ca desi sunt mai mica, am destule... date... despre acest fenomen.

 

Insa eu, va spun sincer, sunt pro-life. Cu conditia permiterii mijloacelor contraceptive. Pana acum nu a reusit nimeni sa ma convinga ca faramita aia mica de viata nevinovata nu stie, nu simte, nu e...nimic... 

Poate e si bagajul meu pe-aici pe undeva, de fapt sigur este. Ca mica mea surpriza (bebe LovePlus) a fost programata la avort. Dar eu o iubeam de fapt de cand am aflat ca ESTE. Si nu am putut. Si chiar daca mi-am rasucit viata ca sa se muleze in jurul ei, sunt asa de fericita ca suntem impreuna...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, am uitat de controale!

La primul control ginecologic obligatoriu am murit de rusine. Foloseam Tampax, ma aproviziona o prietena din Israel si tampita aia de doctorita mi-o zis: vad ca te-ai jucat cu creionul pe aici!

Am crezut ca se prabuseste cerul pe mine.

 

Hai sa zic si eu de ce a cazut cerul pe mine la primul meu control ginecologic... Dar e din cu totul alt registru...

 

Pe la 17 ani am decis ca mi-a ajuns virginitatea. Am pus ochii pe un baietel frumusel si destul de haios si am petrecut o noapte la munte. El era.... cum sa zic eu.... Tom Degetel... v-ati facut o idee?

 

Nu ne-am protejat si am luat mult in greutate in perioada urmatoare. 

Dupa o vreme, mi-am batut la cap cea mai buna prietena sa mearga cu mine la un control. Mi-era atat de frica....

 

Si iata-ma pe mine cracita, cu doamna doctor adancita in... Iese de-acolo, ma priveste si ma intreaba:

-Domnisoara, dar... de ce ati venit la mine?

- Pai.... cred ca sunt gravida... am zis eu, chinuita de idee.

- Cum sa fii gravida, domnisoara? Nu vezi ca esti virgina?!?!? 

 

Asa ca eu mi-am cam pierdut virginitatea de... doua ori...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...