Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

cancer...pasi de urmat


Recommended Posts

Xio, nu ne putem baza pe presupuneri. De ce sa nu i se faca un bilant ca sa se stie daca e extins, cat samd. Nu cred ca in Germ se merge pe presupuneri. IN FRanta nu.

 

Lu soacra-mea i s-a spus, SIGUR e de la san. Numai uitandu-se la ea. Iaca nu e. Nu nici de la san, nici de la plaman. Trebuie investigat mai departe.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Depinde de pacient.

Tocmai ce am avut un domn de 85 de ani care avea o tumora pulmonara, dupa 2 CT/uri nu era clar ce e, dar se suspecta ca e malignoom cu metastaze cerebrale.

Nu s/a facut biopsie pt ca el si familia u refzat. pt ca nu il ajuta cu nimic, oricum nu ar fi supravietuit unei operatii si nici chimioterapie nu avea rost sa faca.

 

Daca ai imaginea clara a unei  tumori, ca se vede pe radiografie, daca e depasit cazul, poti face investigatii si tratament dar in final nu vei ajuta cu nimic pacientul.

daca pacientul vrea, atuncii trebuie sa le faci.

daca esti sigur ca e depasit cazul, poti discuta cu el.

 

ce spun eu aici sunt posibile variante care sa sustina ce a zis doctorita.

Ca sa explic de ce nu se opereaza orice tumora si de ce in unele cazuri nu se face diagnosticul de finete.

 

 

Ce e in cazul relatat aici nu stiu si nici nu pot abera pe povesti de la 10 persoane care nu lucreaza in domeniu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Plamanul nu se scoate pt ca nu ar supraietui operatiei. Atunci cand tumora e atat de mare are si metastaze.

 

 

 

Xio m-ai luminat putin...inseamna ca dr cand a spus ca nu se poate face nimic s-a bazat ca are metastaze in functie de marimea tumorei?  Exista sanse ca desi tumora sa fie foarte mare, sa nu fie in metastaza totusi? La un CT s-ar vedea metastazele?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...