Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fiv cu ovocite donate 107


dea78

Recommended Posts

    De progesteron+ Clexane,Giny.Daca incepi Clexane din z1-2 nu e relevant sa faci daca nu ai si progesteronul in meniu.Dupa ce ai bagat si progesteronul(la 10z) ai toti hormonii sintetici pe care ii iei bine asimilati in sistem si abia atunci e relevant anti-fXa.

    Daca incepi cu Clexane abia la transfer,atunci faci dupa 10z de la transfer.

Acum înțeleg. ..Mulțumesc din nou...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 507
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Multumesc Gine.Dea,zi-mi numa putin cu pregatirea asta si cu hormonii, ca am citit la babute,apoi nu inteleg nica.Cum e??Am luat azi in z1 Diphereline 3.75 si din z3 incep estrogeni cate o tb2mg doua zile apoi doua zile 2 tb apoi in continuare 3 tb/zi.Si acuma,de unde stiu io ca nu i prea vechi endometrul sau ca am scapat fereastra de implantare??asta ti rog sa mi esplici,mie.Sar'mana.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

    Monica,Dipherelinul are rolul de a-ti inhiba hipofiza.Adica asta nu mai comanda aparatului reproducator ca acum sa faca aia si acum aia...Ovarele,endometrul va intra in letargie si estrogenii luati vor hrani endometrul...atat.Eu vorbeam de cazul meu,ca pe mine nu ma inhiba estrogenii.Spuneam doar ce va trebui eu sa urmaresc,in nici un caz altcineva.Mai babeste de atat nu stiu sa-ti explic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos Dea!!Nu trebuie sa-mi explici mai babeste de-atata!!Trebuia eu sa caut am si cautata si gasit un articol dar era atata de prost tradus ca m-am enervat si am amanat.Am zis ca nu-mi bat capul cu astea,acuma insa m-a gasi preocuparea !!

Mersi su de potul cu Bioclinica,am fost dimi la Synevo si mi-a cerut peste 700 pentru 3 mutatii(mthfr pai antitrombina 2) si mi-am amintit ca un alt lab din oras ,mai micut ,lucreaza cu Bioclinica si am mers la ei.Intr-adevar, sunt pachete foarte convenabile.

Tare liniste e pe aici!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor pentru sustinere! Nu am citit chiar tot ce ati postat, dar o sa parcurg toate postarile voastre...

Am ajuns azi noapte in tara…Am  obtinut 10 ovocite din care 8 ovocite au fost mature si 7 s-au fertilizat. 7 X2PN (donatoare dovedita, 23 de ani). In ziua 3 aveam 1 embrion cu 10 celule, 1 cu 9 celule, 4, cu 8 celule si 1 cu 4 celule, apoi in ziua transferului – ziua 5, ora 11:00 (ora locala), situatia se prezenta astfel: 2 embrioni XB, 3 embrioni EB, 1 embrion CM si 1 embrion cu 6 celule.

Am transferat 2 embrioni XB, iar seara m-au informat ca au inghetat 2 embrioni XB cate unul pe lamela si 2 embrioni HB pe o singura lamela. Prin urmare, de dimineata pana seara, embrionasii s-au dezvoltat frumos!

Cu toate ca, am discutat schema de tratament pentru eventuale cresteri de doze, dr Pavel a ramas consecvent, iar schema  de sustinere nu a suportat modificari: utrogestan  800 /zi vag, estrofem 3 pastile/zi, medrol 8 mg (NK din sange 8%), intralipid concentratie 20 %..10 ml, aspenter 100 mg, clexane 0,4, femibion 1, taxofit, acid folic 5 mg (vitaminele nu sunt in schema, dar i le-am comunicat eu si a spus ca este ok). Asa ca, voi continua fara sa ma abat, ca oricum schema este cuprinzatoare.

Intralipid am facut pe data de 21 oct si trebuia sa fac si in ziua transferului, dar nu am fost dispusa sa dau 100 euro pentru 10 ml, asa ca i-am spus doctorului ca il fac in tara si a precizat ca nu este absolut nicio problema. Luasem o punga de intralipid dupa mine, dar a spus ca nu ii permite politica clinicii, sa foloseasca medicamente din afara.  Am facut astazi intralipidul si iar s-au chinuit asistentele de la clinica, cu aproximarea dozei necesare, avand in vedere ca punga era de 500 ml (doar d-asta gasesc pe aici).

L-am intrebat daca,  in cazul in care voi constata ca progesteronul nu este suficient,  pot lua agolutin. A spus ca doza  prescrisa este super suficienta avand in vedere ca, nici nu am mers pe stimulare, ca este bine sa nu dam organismul peste cap, etc.

Cum in urmatoarea zi lucratoare, Pavel intrase in concediu, am rugat pe altcineva sa-mi prescrie agolutin, asa ca in baza retetei am luat de la farmacia clinicii 3 cutii (15 fiole), ca sa am in caz de nevoie, sa nu intru in panica daca o sa am nevoie.

Am sa revin cu completari, dupa ce ma mai linistesc ca a fost cam obositor drumul si nici nu am dormit mai mult de 4 ore/noapte in ultima vreme…stau prost la capitolul somn. Il invidiez pe-al meu care adoarme imediat cum pune capul pe perna.

Va pup si bafta sa avem toate!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc fetelor!

Madeleine, cu o saptamana inainte de punctie, endo era in cele mai multe zone 8,2 mm, iar pe alocuri 7,8....deci diferente extrem de mici. Cand am ajuns pe 24 oct la clinica, endo era de 9 mm, iar la transfer tot 9 mm! L-am intrebat pe Pavel si a spus sa nu-mi fac griji ca este ft bun, trilaminar, etc. Asa a fost si la prima eco in tara, stiam asta, ca este ft bun, are o zona mare pregatita de implantare,. dar ma asteptam sa mai creasca pana la 10 mm. Dar nu mai vreau sa gasesc explicatii....doar ma gandesc sa fie bine pana la capat!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...