Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fiv cu ovocite donate 107


dea78

Recommended Posts

  • Răspunsuri 507
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Karinaaele, in sept am luat si eu rezultatele in aceiasi zi de la Fundeni, acum mi-a zis sa vin a doua zi dupa ele si n-am indraznit sa spun ca le astept in ziua respectiva pentru ca asa cum spui si tu, Usca este ca vremea....la fel si asistenta. Asistenta mi-a spus ca poate sa-mi comunice si pe tel daca nu putem veni, cu toate ca eu i-am spus ca va veni sotul, apoi m-a intrebat daca am nr ei de tel..i-am raspuns afirmativ, dar in secunda doi mi l-a scris pe un bilet. A doua zi aceiasi placa mi-a spus sotul…asistenta a spus „daca se intampla ceva, apare sangerare sa ma sune sotia…are nr?…al meu „da, il avea si i l-ati dat si ieri” si totusi i l-a scris pe un biletJ.

M-am obisnuit cu asta si cu altele….inclusiv sa raspunda „felicitari! Doamne ajuta in continuare” la mesajul in care eu scriam ca se pare sarcina este oprita din evolutie. Ma uitam in laptop si nu-mi venea sa cred…ma intrebam daca se bucura de nefericirea mea, dar stiam ca trebuia s-o iau asa cum este….citisem pe forum de astfel de situatii.

Am un medic de familie ok….chiar daca nu stie despre FIV-uri, etc sau nu stie cum si daca se compenseaza un medicament, etc spune s-o las sa se intereseze si ma suna in max  2 zile. Si in privinta asteptatului cu orele, la fel si la ea….dar eu incepand de anul asta, i-am  spus clar ca ii las asistentei cardul si trec a doua zi sa-mi iau reteta/trimiterea sau ce mai am nevoie. I-am spus ca imi este teama ca iau cine stie ce boli….ca la cate persoane  se perinda pe acolo, fel si fel…si vreau sa ma feresc. A inteles si stie cat de greu se obtine o sarcina mai ales prin FIV…nora ei a pierdut o sarcina la 20 sapt.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

   De indicat indica Nikos,dar nu stim noi exact cum sa o urmarim.In sarcina va creste valoarea lor,dar cat e normal sa creasca iar nu gasim specificat pe undeva.Si in TM tot DDmerii urmaresc hematoloagele,dar eu tot voi face antifXa,macar pt linistea mea.Si la Bioclinica se face si e cam la o treime din pretul Synevo,dar are alta denumire(la babute au scris fetele in cap trecut).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Karinaaele, in sept am luat si eu rezultatele in aceiasi zi de la Fundeni, acum mi-a zis sa vin a doua zi dupa ele si n-am indraznit sa spun ca le astept in ziua respectiva pentru ca asa cum spui si tu, Usca este ca vremea....la fel si asistenta. Asistenta mi-a spus ca poate sa-mi comunice si pe tel daca nu putem veni, cu toate ca eu i-am spus ca va veni sotul, apoi m-a intrebat daca am nr ei de tel..i-am raspuns afirmativ, dar in secunda doi mi l-a scris pe un bilet. A doua zi aceiasi placa mi-a spus sotul…asistenta a spus „daca se intampla ceva, apare sangerare sa ma sune sotia…are nr?…al meu „da, il avea si i l-ati dat si ieri” si totusi i l-a scris pe un biletJ.

M-am obisnuit cu asta si cu altele….inclusiv sa raspunda „felicitari! Doamne ajuta in continuare” la mesajul in care eu scriam ca se pare sarcina este oprita din evolutie. Ma uitam in laptop si nu-mi venea sa cred…ma intrebam daca se bucura de nefericirea mea, dar stiam ca trebuia s-o iau asa cum este….citisem pe forum de astfel de situatii.

Am un medic de familie ok….chiar daca nu stie despre FIV-uri, etc sau nu stie cum si daca se compenseaza un medicament, etc spune s-o las sa se intereseze si ma suna in max  2 zile. Si in privinta asteptatului cu orele, la fel si la ea….dar eu incepand de anul asta, i-am  spus clar ca ii las asistentei cardul si trec a doua zi sa-mi iau reteta/trimiterea sau ce mai am nevoie. I-am spus ca imi este teama ca iau cine stie ce boli….ca la cate persoane  se perinda pe acolo, fel si fel…si vreau sa ma feresc. A inteles si stie cat de greu se obtine o sarcina mai ales prin FIV…nora ei a pierdut o sarcina la 20 sapt.

Nikos10 citind mesajul tau cu asistenta Viorica( ea da raspunsul la analize prin telefon) m-ai facut sa zambesc.Asa mi-a facut si mie o data si la urmatoarea consultatie dr.Uscatescu m-a certat ca m-am dus prea rar la Fundeni( degeaba i-am spus ca am mai fost la control si am primit raspunsul pe telefon ca nu m-a bagat in seama).Oricum pe viitor incerc sa o evit pe Viorica( mi s-a parut mai ok o alta asistenta blonduta si chiar a insistat femeia sa venim sa ridicam personal rezultatul de la analize si sa ramana la dosar fisa scrisa si saraca cand a vazut ca sunt cu burta la gura m-a si luat imediat pentru recoltare).Viorica imi transmitea ca e ok , sa merg mai departe pe aceeasi doza de clexane si gata, nu-mi lua dosarul cu analizele facute pana in prezent, asa cum a facut cealalta asistenta, nu-mi scria ce medicamente sa iau sau sa scot( toata stima pt asistenta blonda si cu parul prins ca s-a purtat foarte frumos , cred ca  a fost singura asistenta draguta pe care am intalnit-o intr-un spital de stat).Nikos10 am vazut din postarea ta ca nu ti-a facut analiza anti-fxa( ????) , la mine pe foile date de la Fundeni e trecuta aceasta analiza (insa nu pot sa o interpretez pt ca nu sunt trecute niste valori de referinta),dar am mers pe mana dr Uscatescu( am plecat pe doza de 0,6 clexane si 50 kg cat aveam la beta si acum am ramas tot pe clexane de 0,6 clexane la 65 kg, m-am ingrasat ca o "purcica" pentru Craciun dar nu-mi pasa pt ca important e bebelusul).Iti dau dreptate cu "indraznitul" pt ca asa e,nici eu nu indrazneam sa spun multe de teama ca urla Uscateasca asa cum a urlat prima data la mine( eu plangeam si ii spuneam ca am ceva ca am pierdut doua sarcini si de trei ani nu mai raman gravida iar dr.Usca ma facea olteanca proasta, ca sunt fertila [batcap] desi dansa e din Craiova, deci tot olteanca,...atat o intrebam cand ajungeam la ea: de doza de clexane si ii spuneam ora cand o fac....mai mult nu ziceam).Oricum regret enorm ca si in spitalele de stat nu se comporta personalul medical cum e la privat( e adevarat ca la privat se urmareste sa se atraga pacientii insa noi cat platim lunar si toata viata la asigurari....cred ca meritam si noi sa fim tratate ca niste oameni).Nikos 10 in sistemul privat este exclus dr.A Wyt de la Medsana( consultatia dura 2 minute si alea vorbite la telefon....si plecai deja "gravida" dupa cum te incuraja omul ala, insa stii foarte bine cine e.Pe mine m-a lasat balta si ii multumesc ca acum cu siguranta nu eram gravida). Eu acum sunt la dr Stan Alin de la Medlife( sunt si despe acest medic pareri negative) insa eu  nu am plecat niciodata de la acest medic nedumerita( puneam intrebari de doi bani, insa mi se explica pe intelesul meu,,,eu cam sufar de paranoia si tot ce  citeam pe Net il intrebam,aveam curajul sa -l intreb orice fara sa-mi fie frica ca ma infrunta sau ca e pe fuga cum e dr.Albu( acest medic nu stiu cum rezista, e ca un titirez, insa e f.bun-parerea mea, nu le fac reclama insa am schimbat multi medici pana sa gasesc unul in care sa am incredere si conteaza foarte mult legatura intre pacient si medic).Scuze fetelor ca azi am exagerat cu mesajele dar stand in concediu prenatal nu am ce face.Aici , cu toate ca nu cunosc nicio fata, simt ca ma mai descarc , traiesc alaturi de voi fiecare  reusita sau esec , pentru ca si eu am trecut printr-un esec, si daca nu-mi reusea al doilea fiv acum eram in drum spre Cehia si va puneam o gramada de intrebari.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Karina,cum nu cunosti lume??Io-s Monica,gata am facut cunostinta!!ma bucur ca esti graviduta si ca te plictisesti pe aici,sa va mearga bine toate.

mph,atat??nu ne povestesti mai multe?? cred ca daca te simti ok poti merge cand ti au spus.imi pare rau pt nereusita,dar ce s-a intamplat??cu donate ai facut??mai ai embrioni??daca esti ok raspunzi, daca nu vrei e bine si asa.te imbratisez .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt ok sa raspund :) deci primul Fiv dupa 4 IAD . Am fost in Brno am incercat cu ov. mele si sperma donata. Ai recoltat 8 ov. Mature s-au fertilizat 5 si am ramas cu un blastocist pe care l-am transferat. Ziua 9 dupa ET beta 6.39 ziua 12 dupa ET beta 0.37 :) Asta pe scurt:) Stau in europa pana in ianuarie si de aceea nu vreau/pot sa astept mai multe luni .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...