Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Fiv cu ovocite donate 107


dea78

Recommended Posts

  • Răspunsuri 507
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ok, Dea….

Am sa sun luni, ThePink.

Multumesc, Raish!

Joflower, nici eu nu m-am simtit confortabil in discutiile cu coordonatoarea de la Zlin. In dec anul trecut, mi-a spus pe un ton cam categoric ca trebuie sa ma programeze, ca nu poate pierde timpul, ca are si alte paciente, etc in conditiile in care eu eram in tatonari sa aleg clinica …scrisesem la trei clinici din Cehia. M-am simtit presata, cumva luata pe sus si eu chiar nu stiam cand anume as putea incepe colaborarea cu o alta clinica, din moment ce ii explicasem ca sunt intr-o alta procedura FIV, dar cu sanse minime de reusita sau chiar deloc…ii precizasem ca doar m-am interesat ca sa fiu pregatita in momentul in care terminam clinica la care eram deja si ea imi spunea sa spun luna in care vreau, sa achit avansul…offf

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Sorinake si sarcina la termen! Da, imi aduc aminte ca si tu ai avut pb cu progesteronul. Am vrut sa raresc injectiile la doua zile macar, insa vad ca scade daca nu fac zilnic. Poate mai incolo, dupa ce se mai stabilizeaza sa fac la 2-3 zile, insa ma gandesc daca nu este rau si asa…ba zilnic, ba la 2 zile! In ziua in care faceam injectie, mai suplimentam utro vaginal cu 100 mg…cred ca zapacesc organismul, nu mai stie cum sa perceapa fara o cantitate constanta de progesteron injectabil/ovule.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moni, eu iau asa:

1 FEMIBION 1

2. MAMA VIT SAU ELEVIT, e acelasi lucru

3magneziu separat, celellate nu-l au

4. vitamina d 1 tb pt imunitate si sa nu racesc

5 aspenter 0,75

6 medrol 16 mg/ 1tb/ zi

 

cam astea deocamdata, vor urma si restul, dar ai grija la acidul folic, sa nu fie cel sintetic , cel pe care il gasesti separat la cutie!!!! ai mutatii si nu asimilezi acid folic sintetic, trebuie cel natural care il gasesti in femibion si vitamina b9.

 pupici si grija de tine!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor, pe banii nostri si visurile noastre, noi suntem stapane!! tineti cont de  un lucru, si anume , eu asa gandesc, in ceea ce ma priveste::  sunt CLIENT, nu PACIENT.   toata anamneza  a trebuit sa o organizez, sa o documentez, sa o verific, sa o investighez cu personal medical care intr-adevar te poate considera pacient.

 

probabil vom fi pacientii celor care ne vor urmari sarcina, pana una alta suntem clienti!!

 

noroc cu forumul acesta si va multumesc , voua, tuturor, informatii pretioase care sustin cel mai mult moralul!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi Jo habar n am .o sa iau atunci si Femibion si Magnerot ,asta am luat si datile trecute.Acidul folic asta scrie ca e vit b9.Sa mai iau si Elevit?? ma tem sa nu fie si astea un fel de biznis,ca e plina piata de vitamine.Mananc bine, bag cate un supliment si cred ca e suficient.va pup.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Jo..elevitul are magneziu am citit,de imunitate nu iau nimic,ba inca de m-as raci ar avea si ea alta treaba..haha,nu-mi trebuie prea multa.

Ungurii mi au dat potasiu si magneziusi ju stiam de ce dar i prietena mi a zis ca din cauza terapiei cu cortizon,asa ca am bagat Aspacardin sa n-am palpitatii mai oun putin magnerot si pt ceilalti muschi ,sa stea cuminti si ac folic plus folati...o Doamne tigancile alea oare cati folati iau??de fac vo sasa prunci.

Mi a scris ieri coordonatoarea, ca luni imi spune exact cand sa merg.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, monica41….a 3-a punga perfuzabila ti-o da acasa. La noi in tara, un pachet de intralipid contine 10 pungi perfuzabile care costa in total 430 lei (pungi de 500 ml, concentratie 20%) Prin urmare, trag concluzia ca la cehi se taxeaza tot pachetul pentru administrarea a trei doze.

De regula, se perfuzeaza cantitatea necesara dintr-o punga perfuzabila (in cazul meu 10 ml) si restul se arunca. Eu nu am auzit sa se foloseasca aceiasi punga la mai multe administrari.

Apropo de „colorate”…chiar spuneam aseara asistentei de la maternitate ca-mi vine greu sa vad cand vin in fiecare seara, „coloratele” cu burta pana la gura, unele fumand, altele stand afara in frig doara in camasuta si un halat subtirel…ele nu mai patesc nimic! Eu ma feresc si tot degeaba…ieri am racit la cap, ca batea vantul rece…dar n-am mers cine stie cat,….de la masina la farmacie, etc..distante scurte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles acuma,eu nu stiam cum sunt ambalate si nici ca tre sa iau tăt baxu'...apoi si sa platesti 500 ml si sa ti dea 10ml cam tot risipa se cheama ca e cu medicamentul asta.Daca esti putin racita,e bine ca si imunitatea ta are treaba cu virusii si lasa embrionul in pace sa creasca frumos!!Sambata frumoasa si relaxanta sa aveti!!ce ceaiuri sau ce vreti si puteti!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...