Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 10


Recommended Posts

Buna dimineata si poftim la o cafea[cafea]aburinda....doamnelor. Raluca si MadyEr ma bucur tare ca sunteti bine.Inca putina rabdare si ...vedem si noi pozele voastre .Sa nu va apuce harnicia acu,pe ultima suta de metri...dati doar indicatii pretioase [:D]Sanatate multa. Eliane e minunat ca si-au rarit noaptea mesele, in felul acesta te mai odihnesti si tu...Imi si imaginez ce grijulie si interesata de ei trebuie sa fie mandra ta...Tare frumos...Putere multa si sanatate ![pup] Laviniamultumesc .Ce sa spun: EI sunt mari amatori de fructe si chiar branza (cu miere si scortisoara)le place....Dar au o pofta de mancare de vreo 2sapt de ma apuca....[bang] Ana multumesc.Pediatrul ne recomanda primavara si toamna cate o cura de vit.Eu sunt oarecum indecisa sideaceea am vrut sa aflu ce parere aveti si voi. Lauraintr-adevar ROBERT e mai inalt si are si cu2kg mai mult...dar cine e barbat in casa ?...Cum am mai spus, sunt extrem de diferiti din toate pdv. ...Si multumesc....am mai auzit de Vi-sol dar nu le-am dat niciodata.Cred ca voi incerca si eu ...ca ma dispera cu mancarea,lucru cu care nu prea m-am confruntat pana acum. Cand mai auzeam mamici ca nu le papa copii ma trezeam dand indicatii(lasa-i sa flamanzeasca)dar se pare ca nu-i chiar asa...[batcap] Ai tai copilasi ce pozne au mai facut? Ma puteti ajuta,va rog, sa-mi spune-ti cum sa fac sa nu-mi mai apara tot link-ul ci doar "poze"....intelegeti ce vreu sa spun..? [url="http://new.photos.yahoo.com/tamyrarotaru/album/576460762395169993"]POZE NOI[/url] Tamyra[8**] mami de spiridusi:[bonjovi]ROBERT ARMIN si[zana] DARIA REBECA(26 iunie 2002) http://new.photos.yahoo.com/tamyrarotaru/#page1
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 293
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Anna as vrea sa te intreb ceva! uite, Andrei a facut o infectie urata la baza unei unghiute, atat de urata , incat i s-a macinat unghia, acolo, la baza e doar carne vie[:(], nu mai e unghie. Am fost la dr. dermatolog in prima faza, cand era locul doar inflamat, rosu si ne-a spus:Baneocin, Clotrimazol si cat de mult Rivanol, sa fie degatul inmuiat permanent cu Rivanol. Exact asta am facut, insa a inceput sa coaca, apoi, exact cum ti-am scris mai sus, unghia s-a macinat si a ramas la baza doar carne...Nu s-a vindecat, e in continuare acolo, la baza rosu si inflamat. Acu, am chemat-o pe dr de familie care a vazut si a zis ca nu se mai foloseste Rivanol si sa ma duc la un alt medic dermatolog, numit de ea. Intrebarea mea este: cum adica nu se mai foloseste Rivanol!!! Pai tipa era dermatolog!!!ce, nu ar fi stiut ea??? Insa pe de alta parte nimic nu s-a vindecat, din contra, e mai rau!!! Iar eu nu pot sa -l duc[cusca] pe Andrei , deocamdata , la celalalt medic pt ca soacra-mea e la tara pana joi si nu are cine sta cu picii...Cu ce sa-i mai dau?!?! Lavinia [url="http://new.photos.yahoo.com/lavigemeni/album/576460762389819178"]pozele mele[/url] Andrei (25.01.2001) Tea si Rares (12.07.2006) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=95471"]franturi din viata[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, Tamyra multumesc ca va preocupati de noi...sunt bine deocamdata, am fost iar la eco si mi-a zis ca cel de jos e tot cu fundul, deci daca nu se intoarce vom face cezariana...si ma bucur, ptr.ca nu as fi in stare sa nasc normal(la cat sunt eu de mica in bazin!!!) Mi-a mai zis ca lichidul amniotic este in cantitate usor redusa...credeti ca e vre-un pericol???? Mady si tie la cat mai multe saptamani...si eu am burta destul de incordata...in unele zile e mai bine, in altele se contracta destul de mult timp...si mai mult in patut stau...oare ar trebui sa maresc doza de no-spa???acum iau cate 3 pe zi/40mg Raluca 34+ [gravi] [baietel]&[baietel]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara MadyEr urmaresc cu atentie tot ce scri tu,mai ales ca ai spus ca aveai si pusee de tensiune.Iti amintesti cand au aparut?Spuneai si de picioare umflate, am si eu o glezna umflata(dar e de la o entorsa) care ma tine de vreo 2 saptamani si se umfla putin si gamba.Voiam sa te intreb daca ti-au recomandat si alceva in afara de odihna(stat in pat) si regim fara sare?Ai cumva si proteine in urina? Eu cred ca greutatea fetitelor tale este excelenta si sigur mai cresc ele pana la nastere. Raluk as vrea sa te intreb daca iei regulat no-spa sau cand simti tu nevoia? Va pup pe toate Mano 26+ [baietel]& [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor... mi-a fost dor de voi acu am dat papa la bbii si am zis sa va salut noi papam acum 5 mese pe zi 1 lapte bebelac pe la 7-8 2 11-12 fructe 3 15-16 legume cu carnita/ oua 4 19-20 milumil 3 cu orez si facem nani 5 23-24 lapte bebelac si mai bem ceai noaptea ne trezim la 7... dupa noua ora altfel era 6 offff deci ne-am reintors acasa la tati in Timisoara de 10 zile inainte de plecare ne-am racit: RAres si Ingrid... raceala luata si de Andrei acum in sfarsit suntem ok... nu mai avem muci si nu mai tusim... de 2 zile iesim afara si e super ca o saptamana cat am stat in casa si am bolit mi-au papat nervii... am cautat 2 bone si deocamdata avem doar 1 dupamasa dupa 2 si pana la nani sunt descoperita dar ma ajuta parintii sotului...mama a stat la noi pana duminica daca scriu cu greseli e din cauza oboselii ... avem acum : Rares 7900 73 cm Andrei 8800 75 cm Ingrid 7600 68 cm poze noi nu avem ca inainte faceam cu al tatalui meu, iar aparatul castigat se lasa asteptat.... oare pt cat timp? merg in rotobile, in 4 labe extraordinar de repede si merg mai nou si sustinuti cu viteza, sunt tare dulci dar ma omoara cu spatele mai pove si zilele urmatoare ca pic de somn ma bucur ca voi sunteti bine va pup pe toate iubesc si sunt iubita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ainia, eu stiu ca rivabolul este inca foarte bun in situatii de acestea, si mie mi l-a recomandat pediatra (in care am total aincredere ca e la curent cu noutatile)! Trebuie sa protejezi zona respectiva pana cand se resoarbe inflamatia sau se evacueaza puroiul! [pup] pe degetutul bolnavior! Mano, edemele din preeclamsie sunt la ambele picioare si au o distributie gravitationala, mai mult la glezne si laba piciorului decat la genunchi. Laura, multumesc de intrebare! Noi suntem bine! Poze nu am cum sa mai pun ca mi s-a stricat aparatul [:(]! Mancam de toate dar in cantitati destul de mici (120-180ml/masa) si, binenteles, ca tot tzitzi ramane pe locul intai la preferinte! Inca nu au luat-o la fuga dar nici mult numai e! Va [pup] cu drag pe toti!
Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Mano, in afara de multa odihna, regim fara sare si vitamine nu mi-a prescris nimic doctorul.Picioarele le am umflate pe amandoua insa nu numai la glezna si la laba piciorului ci pana sus. Daca stau in pat sau mi le maseaza sotul se mai imbunatateste situatia, dar nu se desumfla de tot. Incerc sa nu stau prea mult in picioare. Sper sa nu fie cazul de preeclamsie.Proteine in urina nu am. Oricum acum ma duc in fiecare saptamana la doctor asa ca ar trebui sa vada daca este ceva si sa intervina. In ceea ce priveste cezariana cred ca este mai comod si pentru doctori asa, insa oricum eram prea speriata de varianta cu nastere naturala. O sa vedem daca se mai modifica din datele problemei pana la momentul zero. Oricum sper ca fetele sa mai astepte pana dupa Pasti (cred ca v-am innebunit cu chestia asta). L-am intrebat pe doctor si a zis ca vie chiar daca se intampla de Pasti sau noaptea, dar as prefera sa nu fie cazul. Raluca, eu No-Spa iau doua pastile, una dimineata si una dupa-amiaza, dar No-Spa forte de 80 mg si vad ca este ok. Stai cuminte si sa mai stea bebeii in burtica macar 2 - 3 saptamani. Eliana, felicitari ca ai niste copii asa cuminti. Vremea frumoasa a revenit asa ca spor la plimbare. Multumesc pentru faptul ca sunteti alaturi de mine. As avea si eu o rugaminte pentru fetele care au nascut prin cezariana de curand. Puteti sa-mi spuneti cam care sunt obligatiile si catre cine trebuie platite (inainte, dupa?). O sa-l intreb si pe doctor, dar daca ma puteti ajuta ar fi super. Merci mult de tot in avans. Mady [gravi]35 + [fetita] + [fetita]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mady, eu am nascut acum 8 luni jumatate(ei, uite ce repede a trecut...[:D]) la Elias. Cred ca e important si spitalul unde nasti, si doctorul, apropo de tarife. Eu i-am dat 7 mil lui a doua sau a treia zi si la asistenta care m-a ingrijit in noaptea de dupa cezariana 500mii atunci, noaptea, iar anestezistului 1 milion(inainte , cand a venit sa ma intrebe despre boli, si nu mai stiu ce). Asa am facut eu...La asistente sau medicul mana a doua, nimic, nici macar nu stiu cine a fost mana a doua. Nu se practica acolo datul la asistente sau infirmiere, toate erau superdragute cu oricine[:)]. Eu zic sa nu-l intrebi pe medic. Si asa te duci saptamanal(asa ai scris), plus ca o sa ai maaare nevoie dupa[:)], ca doar sunt doi, nu? Anna, multumesc pt raspuns. S-a facut atat de urata buba...maine vine soacra-mea si ma voi duce la celalalt medic dermatolog. Cred ca o sa-i dea un antibiotic si pe gurita... Picii mei sunt bine. Rares nu stiu ce are, e cam plangacios, cam marait, cam mofturos...Tea e o zapacita, in schimb, nu ma stiu de ea, isi gaseste mereu ceva de facut, e ocupata tot timpul cu cate ceva...Acum, de exemplu, Rares plange[:(](imi aminteste de fratele lui) si Tea si-a scos o soseta din picioare si se joaca cu ea[:)]. Era prea frumos sa fie amandoi cuminti...Banuiesc ca asa e, unul linistit si unul agitat, nu, fetelor??? Va pupam[pup] Lavinia [url="http://new.photos.yahoo.com/lavigemeni/album/576460762389819178"]pozele mele[/url] Andrei (25.01.2001) Tea si Rares (12.07.2006) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=95471"]franturi din viata[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mano, eu la inceput luam doar cand vedeam ca am contractii destul de dese si de mai lunga durata, adica una dupa-amiaza si daca era nevoie si una spre seara, dar nu in fiecare zi....acum, la recomandarea medicului iau 3 pe zi, una dimineata, una dupa-amiaza si una seara indiferent daca am contractii sau nu, dar in general cam am....incerc sa stau cat mai mult intinsa in pat si se mai linistesc... Sarcina usoara in continuare!!! Pupici la mamici si viitoare mamici... Azi am intrat in 35 saptamani...uraaa Raluca [gravi] 35+ [baietel]&[baietel]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...