Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce parere aveti...?


Recommended Posts

quote:
Originally posted by mariamunteanu
Elle_seb, nu e cazul sa contabilizam partenerii lui Babyblue. Ea a expus un punct de vedere foarte pertinent. E mai usor pt. un barbat sa aiba o partenera inferioara lui ca studii si bani, dar invers nu merge ... practica a demonstrat-o. Exista si exceptii, dar sunt rarisime. Maria
Nici vorba de contabilizare aici. Mi s-a parut doar un raspuns superficial si ipocrit. Atat. Scuze de interventie, da' n-am putut sa ma abtin. Elle
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 52
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Fetelor, parerea mea e ca nu sunt importante studiile. Conteaza ce este el ca om. Nu esti superior prin studiile pe care le ai, ci prin ce ai reusit sa faci in viata, prin ceea ce spun oamenii despre tine...Infinal, ramanem cu ceea ce am lasat in urma noastra, prin dragostea pe care am presarat-o in sufletele oamneilor din jurul nostru. Cu totii stim cat de rpd se face in ziua de azi o facultate, si asta nu inseamna ca esti si un om pregatit. Asa ca... Ninia http://tt.lilypie.com/YoTbp2.png
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate eu is sucita, dar din exemplul lui Babyblue am inteles fix pe dos, ca degeaba era domnu' mare inginer cu masterat ca tot un zero barat era ca om si ca barbat. Nu studiile dau caracterul unui om. Si nu traiesti cu 'studiile' ci cu caracterul. Si de ce n-as fi mandra de o persoana cu care as imparti aceleasi principii, multe interese, care ar sti sa se comporte cu tot respectul si toata dragostea fata de mine? De ce sa ma faca de ras in fata prietenilor? Ca daca n-are studii nu inseamna ca trebuie neaparat sa fie un agramat si-un incult (in schimb am vazut persoane cu mari pretentii de 'licentiati' si nu stiai unde sa te ascunzi cand deschideau gura). Ca doar nu-i obligatoriu sotii sa aiba aceeasi meserie sau sa imparta domeniul de activitate ca sa se inteleaga. Socrii mei nu au studii superioare. Pur si simplu nu au putut, erau tineri si fara nici un ajutor, copiii au venit repede si n-a mai fost timp si efort pentru studii. Dar sunt niste oameni extraordinari pe care ii respect enorm pentru felul in care si-au crescut copiii, pentru principiile sanatoase de viata pe care le au, pentru tot ceea ce sunt ca persoane.
Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.
[url="http://www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/"]prajituresc[/url] si [url="http://www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/"]bucataresc[/url]
Mrs. Perfect for more than 1 year
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Elle_seb
quote:
Originally posted by babyblue
anna, chestiile astea cu studiile nu conteaza prea mult, dar poate la 19 ani....cand totusi exista posibilitatea ca impreuna sa le faca. (cum povestea cineva aici).da, ea are 19 ani si e studenta, el inca nu, dar face si el pe langa ea o facultate...etc. cand bati 25+ sau chiar 30+ si unul deja are studii si celalalt nu, e mai greu....nu imposibil, dar mai greu. pt ca deja trebuie sa ai un serviciu si sa faci bani si nu mai ai timp sau chef de studii. eu am 27 de ani si sunt medic si nu as umbla cu cineva fara studii superioare.nici nu m-as uita sa ies la o intalnire dc mi-ar zice ca e..mecanic...sau sofer...nici nu stiu cum as putea sa ma las abordata de un barbat fara studii si unde...ca eu pe net nu ii caut si nu ma agat in baruri sau pe strada, in discoteci nu ma duc....so, unde? cand m-as intalni cu amicii mei cu care lucrez la o teza despre celulele blastice in leucemia mieloida acuta, pe care sa o prezentam si noi la un concurs in germania, poate poate castigam o bursika...el (soferul, mecanicul..) ce ar trebui sa faca???? sa inceapa sa-mi faca scandal ca ma dau mare, ca sunt snoaba? ca noi toti medicii suntem niste ingamfati care ne credem dumnezei pe pamant? ca nimeni nu suporta medicii..ca ce sa caut eu in germania cu bursa, ca ce fac pe fiztoasa, ca de gatit nu-i gatesc, ca nu-s femeie adevarata, ca toate doctoritele (poate ar zice chiar "doctorele") sunt niste panarame si niste tar**e....etc ca astea sunt etichetele pe care ni le primim constant. de fapt mi le-am auzit si de la ultimul partener care e inginer si are si masterat de 2 ani in franta si doctorat...el avea dreptul sa le faca pe toate, eu eram o fitzoasa dc faceam ceva, plus ca dc eram de garda, sigur ma agatam cu tot spitalul. si el mai era si un mare betiv cu conceptii de la 1900 toamna... ca dovada ca nici studiile nu influenteaza calitatea de om, pe care o ai sau nu o ai. asa ca eu caut si voi cauta mereu, un om cu suflet mare si cu calitati interioare, dar dintr-o categorie de barbati cu care sa am ce vorbi, cu care sa ma mandresc, care sa ma ambitioneze prin exemplul lor. asta e "parerea mea" si dc nu sunteti de acord, inainte sa aruncati cu "rosii", mkr incercati sa vedeti ca eu am fost ff sincera. pupicei
Dna doctor, si dintre toti barbatii "fascinanti" care au trecut prin viata ta si despre care ne-ai povestit pe aici care aveau si care n-aveau studii superioare? Elle
toti aveau studii superioare. si dc ai fi citit tot mesajul meu ai fi vazut ca am si spus ca studiile oricum nu-ti confera calitate umana. o ai, dc ai un suflet nobil sau nu. cu sau fara facultate. nu dispretuiesc oamenii fara studii superioare. si la om apreciez calitatea sufleteasca. lucrez cu toate categoriile de oameni si am invatat sa vad calitatile tuturor. dar imi doresc un SOT cu care sa am ce discuta. si cu care sa ma mandresc. nu m-as simti bine cu un sofer. il apereciez ca om, dc e om de calitate, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ma martirizez si sa-l iau si acasa.;)) si da, un tip cu care am fost si care mi-a tras o palma,avea studii superioare!! multumita? _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! "Dorintele neimplinite sunt sursa dramatismului interior. (Cioran)" -
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Elle_seb
quote:
Originally posted by mariamunteanu
Elle_seb, nu e cazul sa contabilizam partenerii lui Babyblue. Ea a expus un punct de vedere foarte pertinent. E mai usor pt. un barbat sa aiba o partenera inferioara lui ca studii si bani, dar invers nu merge ... practica a demonstrat-o. Exista si exceptii, dar sunt rarisime. Maria
Nici vorba de contabilizare aici. Mi s-a parut doar un raspuns superficial si ipocrit. Atat. Scuze de interventie, da' n-am putut sa ma abtin. Elle
eu am spus un punct de vedere. si sunt multi oameni care gandesc ca mine. si chiar dc tu nu esti de acord cu filosofia asta de viata, nu inseamna ca ea nu exista si ca si alti oameni, in afara de mine, nu gandesc asa. dar eu una personal asa gandesc si nu deschid o polemica pe tema asta. pt ca nu cer nimanui parerea. ipocrita sau superficiala, eu asa voi face, exact cum gandesc, fie ca tu esti de acord sau nu. am participat deschis si sincer la acest subiect, expunandu-mi filosofia mea de viata. pt ca anna voia cat mai multe pareri de viata, ca in urma unor diferite opinii sa-si faca statistica ei.si sa o ajute intr-o alegere. _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! "Dorintele neimplinite sunt sursa dramatismului interior. (Cioran)" -
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Alynutza
[font=Comic Sans MS]Poate eu is sucita, dar din exemplul lui Babyblue am inteles fix pe dos, ca degeaba era domnu' mare inginer cu masterat ca tot un zero barat era ca om si ca barbat.
da, era fix cum spui tu. insa nu inseamna ca toti barbatii cu studii sunt niste mitocani si niste zerouri umane....sunt exceptii. eu nu va inteleg. nu va convine sa existe generealizari in sens invers (adica fara studii= nu se merita!) si din contra, vreti sa fie clar la toata lumea ca "fara studii= poate sa fie super om, de calitate"....dar de ce generalizati in sensul cu studii= mitocan, nenorocit, sparge seminte in fata blocului, agramat.....???? sunt exceptii si exceptii de ambele tabere. :)) _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! "Dorintele neimplinite sunt sursa dramatismului interior. (Cioran)" -
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aici trebuie facuta o distinctie clara si intre generatii. in trecut se intra f greu la facultate si chiar daca erai f destept se putea sa fii primul sub linie si salut facultate. acum in schimb, intra oricine vrea la facultate, numai bani sa aiba, si iaca dupa 4 ani are facultate, dar cultura generala ioc...
Ramonika [amoras] si pisicile [url="http://www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/"]Vladutz[/url][pis] [url="http://www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601305182027/"]Bubulina[/url][pis] [url="http://www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/"]Maritza[/url][pis] [url="http://www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/"]Fulgushor[/url][pis]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea*din proprie experienta( e ca diferenta de studii conteaza.Cat timp esti tanar si dragostea "oarba" nu se vede si nu se simte prea bine. Al meu fost barbat a avut ambitie sa invete, dar n-a intrat la facultate, a inceput sa-l roada incet incet invidia si complexul de inferioritate. Si stiti unde s-a ajuns? In societate a inceput sa ma "marginalizeze", sa iasa el in evidenta (desi nu-si dadea seama cat se facea de ras), si-a accentuat atitudinea aroganta (si ma acuza pe mine ca sunt aroganta), iar in casa... fata de mine avea o atitudine de dictator.E unul din motivele pentru care am divortat. Chiar daca a facut ulterior o facultate particulara(platita mai mult cu banii mei),tot nu era multumit, ca n-avea cum sa "m-ajunga". Pacat ca acest complex de inferioritate(pe langa alte hibe ale caracterului sau) a dus la destramarea familiei noastre. E-adevarat, nu studiile conteaza, ci caracterul, dar unde nu-i acelasi nivel de studii, si mai apar si alte probleme pe care viata in doi le aduce...lesne pot aparea motive de cearta si din cauza asta.O sa i se para ca femeia are atitudine de "shefa" ca la serviciu si ca e sub papuc, etc, etc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu nu stiu de ce corelati studiile cu gusturile omului, cu modul in care se imbraca, se poarta, cu anturajul, cultura, civilizatia, "superioritatea" sau "inferioritatea". E chiar absurd. O facultate te pregateste intr-un domeniu - de ex., sa devii inginer, economist, etc. Asta nu este "pecetea" ta ca om: tine strict de job. Omul in sine se formeaza in mult mai mult timp, si datorita mult mai multor factori decit prapaditii aia 4 ani de facultate. Poate fi un tzoparlan si cind incepe cursurile, si cind le termina. Poate asculta Taraf TV si cu 3 mastere facute la marea plictiseala. In caz ca nu stiti, acum facultatile se fac preponderent PE BANI. Cel putin in RO. Asa ca diferentza ar putea fi: i-a dat mama-sa bani sa mai arda gazul vreo 4 ani, sau l-a trimis la munca? O fi bun, n-o fi bun? Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

crisseis, cam asta am vrut sa zic si eu. eu am trait scene de frustrari exprimate la maxim, cu exul asta care culmea (!), avea si el studii superioare si tot nu ma putea suporta la capitolul asta. din fitzoasa nu ma scotea, imi spunea ca mai bine se combina cu o coafeza care sa ii faca ceva de mancare si sa fie mai femeie ca mine...ca o femeie adevarata sta alaturi de sotul ei,gateste, spala, calca, nu sta ca o panarama prin spitale sa si-o tra.ga prin garzi... periodic imi zicea ca el nu suporta medicii... dc aparea la televizor vreun caz in care un medic facea o greseala, incepea sa injure si sa faca tagma medicala cu ou si cu otzet...se uita la mine ranjind diabolic.si imi arunca apelative la adresa medicilor, cele mai horror posibile. cand doctorul tranca a aruncat-o pe adolescenta pe geam, pai cred ca nu a suportat omul ala in arest ce am suportat eu..cate critici...imi zicea: uite, asa o sa ajungi si tu! si radea, ca dupa o gluma buna. dc il durea ceva si il ajutam, parca il otraveam...se ducea la spital a doua zi sa verifice dc ce i-am dat nu-l omoara... o data ii aparuse pe mana ceva si m-a intrebat ce e si i-am zis, vezi ca e herpes cutanat...mi-a zis ca sunt tampita si proasta si vai mama medicinii facute de mine, ca toti medicii tineri sunt niste prosti facuti gramada, ca este absolut imposibil sa ii apara herpes pe degetul de la mana, ca-s o idioata. si evident ca herpes avea. ce-am suportat cu idiotul asta intr-un an de zile, nu mai vreau sa repet in viata mea...mai bine sa zica lumea despre mine ca sunt snoaba, ipocrita si superficiala, decat sa vina un oarescare si sa desfiinteze din 3 fraze, toata munca mea si toate visele mele, ca asa are el chef si nu da doi bani! ca cine nu trece prin ceva anume, nu intelege ce inseamna. _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! "Dorintele neimplinite sunt sursa dramatismului interior. (Cioran)" -
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...