Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce parere aveti...?


Recommended Posts

Babyblue, imi pare extrem de rau ca ai trecut prin asa ceva. Nici eu n-am spus decat in mare despre ce-am suportat eu cu fostul, dar...a fost un calvar.La tine cu medicina, la mine cu justitia.Aiurea e ca l-am suportat atata vreme, pacat. Dar sub niciun chip n-am mai vrut ca cei doi copii ai mei sa vada asa scene, asa ca, intr-un final, m-am declarat invinsa.Si am plecat. Nu-ti mai spun ca a ajuns pana acolo incat sa spuna ca am dat mita sa ajung unde am ajuns cu atata efort. Si cine? Cel pe care am vrut sa-l "ridic "din mediocritatea unde zacea. Vorba aia: pe cine nu lasi sa moara, nu te lasa sa traiesti. Poftim: m-am mutat la 800 km departare de el, cu tot cu copii, sa pot trai.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 52
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

quote:
Originally posted by crisseis
Babyblue, imi pare extrem de rau ca ai trecut prin asa ceva. Nici eu n-am spus decat in mare despre ce-am suportat eu cu fostul, dar...a fost un calvar.La tine cu medicina, la mine cu justitia.Aiurea e ca l-am suportat atata vreme, pacat. Dar sub niciun chip n-am mai vrut ca cei doi copii ai mei sa vada asa scene, asa ca, intr-un final, m-am declarat invinsa.Si am plecat. Nu-ti mai spun ca a ajuns pana acolo incat sa spuna ca am dat mita sa ajung unde am ajuns cu atata efort. Si cine? Cel pe care am vrut sa-l "ridic "din mediocritatea unde zacea. Vorba aia: pe cine nu lasi sa moara, nu te lasa sa traiesti. Poftim: m-am mutat la 800 km departare de el, cu tot cu copii, sa pot trai.
:) da si eu am plecat, la 250 de km..doar. si doar temporar. pt ca nu ne legau acte...cat sa ingrop totul, pentru ca de cate ori ma "desparteam" de el, ne tot impacam...si asa am tinut-o tot anul...ori am duceam eu dupa el, ori venea el dupa mine. ne "uram", dar nu ne puteam desparti... nu-ti zic ca am avut momente in care m-am simtit vinovata (oare totusi dc ii gateam mai mult, dc ma faceam presh..era mai bine?)...:) dar acum mi-au trecut si alea...la 1 decembrie ma intorc in bucuresti...:) imi pare rau ca a trebuit sa treci prin asa ceva si cu 2 copii. sunt convinsa ca vei gasi un om minunata pana la urma.. te pupic! _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! "Dorintele neimplinite sunt sursa dramatismului interior. (Cioran)" -
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by Elise
Poate fi un tzoparlan si cind incepe cursurile, si cind le termina. Poate asculta Taraf TV si cu 3 mastere facute la marea plictiseala. Asa ca diferentza ar putea fi: i-a dat mama-sa bani sa mai arda gazul vreo 4 ani, sau l-a trimis la munca? Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Ai pus punctul pe i, Elise. Asta din vorbele tale de mai sus seamana cu fostul meu prieten... :( In alta ordine de idei, multumesc tuturor pentru mesaje, exemple si pareri. O sa incerc sa mi definesc si eu punctul de vedere, straduindu-ma sa gandesc cu propria minte. Poti continua inca mult timp dupa ce ai spus ca nu mai poti.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite o poveste foarte interesanta...povestea mea....eu provin dintr-o familie foarte instarita,bunica este notar public,bunicul a fost avocat iar parintii mei sunt amandoi ingineri.Bineinteles ca am fost educata ca dupa gradinita vine scoala generala, apoi liceu si fara indoiala dupa liceu vine facultatea de drept...si asa a si fost,in familia mea nu s-a pus niciodata problema ca nu ma voi duce la facultate...am facut facultate urmand sa mostenesc biroul notarial al bunicii...dar mi s-a ivit posibilitatea de a pleca definitiv in Canada,parintii au aplicat pt viza, au primit-o, ei s-au razgandit si am ajuns sa raman doar eu in Canada,aici mi-am intalnit actualul sot si iubirea mea cea scumpa si dulce,aveam 21 ani, studenta la Drept in Romania,viitor asigurat,familie cu bani si cu reputatie...si m-am casatorit cu cel mai bun baiat din lume, avea atunci 23 ani,fara scoala, doar profesionala,venit in Canada fara acte,muncind pe rupte si sperand sa aiba si el acte intr-o zi.Vreau sa va spun ca ne-am casatorit dupa 3 luni,eu fata de intelectuali,studenta la drept,m-am luat cu baiatul fara scoala si fara viitor,TOTI s-au uitat ciudat la mine, TOTI au intrebat ce scoala are...si pe TOTI i-am ignorat...vreau sa va spun ca in octombrie 28 am implinit 3 ani de casatorie,sotul meu si-a luat actele in Canada (eu am venit cu acte aici),vorbeste o engleza mai buna decat toti si are propria sa firma de faianta si tot ce tine de renovari interioare,o ducem excelent si baiatul asta mi-a demonstrat ca 10 facultati nu-ti aduc nimic, munca si ambitia conteaza,prin asta demonstram inteligenta...eu cu dreptul meu cu tot nu am servici in domeniul meu aici in Canada si el cu profesionala lui face mai multi bani decat un avocat...si am uitat sa va spun ca e foarte inteligent,el e cel care se uita la Discovery si eu citesc reviste de barfe...inteligenta nu sta in cate facultati ai terminat,sta in caracter si in faptul ca baiatul asta se comporta cu mine ca si cu o printesa,familia mea de intelectuali il ADORA si niciodata nu a facut referire la mine ca "fata cu scoala", si niciodata nu m-am uitat in jos la el pt ca nu are scoala,e sotul meu si il ador si daca ar fi sa o iau de la capat l-as lua de sot tot cu profesionala lui si tot dupa 3 luni...si sa spuna lumea ce o vrea...am tot ce imi doresc..si in foarte curand si un bebe pe drum!!!asta e dragoste...gura lumii...aia e rautate!!! va pupicesc pe toate,cu scoala sau fara...suntem toti oameni!!! Ada, in foarte curand [gravi][flo] http://tt.lilypie.com/Q1qCm4.png in curand [gravi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu as prefera ca partenerul meu de viata sa fie din acelasi domeniu cu mine. Dupa cum spunea si Babyblue , e cam greu sa inteleaga unii oameni ca in garda nu te duci sa faci sex , ca daca dormi cu colegul tau in aceeasi camera nu inseamna ca faci si altceva , ca nu ai ora fixa de plecat de la spital , poti sa pleci la 12 la pranz sau la 11 noaptea , samd. In plus mi-ar placea sa discut despre ceea ce fac, despre un caz interesant si asta nu o pot face cu oricine. http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-a amuzat ce a scris Babyblue, cu discutia despre celulele alea blastice nu'sh de care, ca n-am retinut[:D]In primul rand ca nu e relevant intr-o relatie daca cel de langa tine este sau nu la curent cu ultimele noutati stiintifice din domeniul in care lucrezi. Conteaza calitatea umana si asta nu depinde de nivelul studiilor. Punct. Apoi, desigur, mentalitatea celor doi si compatibilitatea dintre ei. Am inteles ce-ai vrut sa zici, Babyblue, mai ales ca dupa ai revenit cu explicatii, da' tot m-a amuzat exemplul...ma gandeam ce ai fi facut daca te intalneai cu amicii lui si discutau despre ultimele tipuri de surubelnite sau alte scule (ca parca ipotetic era mecanic!)...sa inteleg ca te bagai la o dezbatere pe tema asta, nu[:D]? Inca ceva: asa cum bine a spus cineva, acum chiar nu mai conteaza studiile, ca o multime de parveniti fac doctorate si mastere, da bine in lume! (eu stiu un nene care e lautar, deci nu doar ca asculta maneaua, dar o si canta cu foc...are 2 facultati si un master...nu profeseaza, trece examenele pe pile, dar mi-a spus ca e pasiunea lui sa faca facultati[hot]) "Daca pamantul pe care il cauti nu exista, Dumnezeu il va crea pentru a-ti rasplati indrazneala" - Isabela de Castilla catre Cristofor Columb
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by XIO
Eu as prefera ca partenerul meu de viata sa fie din acelasi domeniu cu mine. Dupa cum spunea si Babyblue , e cam greu sa inteleaga unii oameni ca in garda nu te duci sa faci sex , ca daca dormi cu colegul tau in aceeasi camera nu inseamna ca faci si altceva , ca nu ai ora fixa de plecat de la spital , poti sa pleci la 12 la pranz sau la 11 noaptea , samd. In plus mi-ar placea sa discut despre ceea ce fac, despre un caz interesant si asta nu o pot face cu oricine. http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/
e greu de inteles pt altii ca atunci cand te iubesti cu cineva, mai te iubesti si discutand chiar si stiinta de ex....ca doar cand inchizi usa de la casa nu te-ai spalat brusc pe creier, ai uitat tot ce inseamna viata ta profesionala si discuti cu sotul numai despre love love love, muraturi si alte chestii. _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! "Dorintele neimplinite sunt sursa dramatismului interior. (Cioran)" -
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mey si io fac stiinta la serviciu, cu cei trei colegi de birou...daca ma intalnesc cu ei in oras, facem ce facem si tot despre asta vorbim. Acasa pur si simplu nu simt nevoia sa discut despre asta. Sigur ca sotul meu stie in mare ce mai "bricolesc" (=lucrez la serviciu), dar eu chiar simt nevoia sa discut altceva dupa ce vin acasa. Chiar daca lucrez si acasa pt serviciu, nu-i povestesc cu detalii...si el face acelasi lucru. Aaaa, si mai sunt si alte subiecte in afara de love si muraturi. O carte, un film, o barfa, doua barfe, trei barfe [:D](ne cam place...). "Daca pamantul pe care il cauti nu exista, Dumnezeu il va crea pentru a-ti rasplati indrazneala" - Isabela de Castilla catre Cristofor Columb
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tare m-a mai amuzat subiectul, chiar am avut rabdare sa citesc totul pana la capat. Ei bine, facultatea nu presupune cultura generala, sunt oameni licentiati care fac greseli de ortografie.[bang] Facultatea inseamna specializarea intr-un anumit domeniu, favorizati fiind cei care studiaza arte, litere, etc. , ceea ce presupune o vasta cultura generala.Ceilalti nu pot vorbi la nesfarsit despre domeniile lor, ar plictisi de moarte interlocutorii sau partenerul de viata. ...Imi amintesc o faza amuazanta, eram amandoi in sesiune, ne-am intalnit cand am iesit de la examene, l-am intrebat cum a fost si cand s-a afundat paionat in fel de fel de detalii tehnice , care ma depaseau, m-am surprins gandindu-ma la altceva. Sau cand am copiat pt sot un curs (tratamente termice si deformari plastice este specialitatea pe care a urmat-o) si am facut fel de fel de corectii literare, noroc ca am comentat la sfarsit ca resp. coleg nu stie sa scrie corect. Si-a pus sotul meu mainile in cap vazand ce am scris, pt ca eu nu aveam de unde sa cunosc termenii lui de specialitate, desi ia-m mai tradus materiale din franceza. Ei bine, "cementare" a devenit " cimentare" s.a.m.d. Nu putem umili pe nimeni, pt ca un artist sau literat poate umili oricand un economist, inginer sau medic. ...Se spune ca barbatii ar fi mai complexati in cazul in care nu au studii egale cu partenera de viata. Nu pot aduce argumente pro sau contra... Gusturile comune primeaza...sa iubesti aceleasi genuri muzicale, sa poti discuta pe orice tema, subiect, carte, etc. Cu riscul de a ma repeta: studiile superioare, masterele nu presupun neaparat cultura generala, dragostea de arta, cultura. Chiar nu simt nevoia sa discut despre matematici speciale, fizica sau chimie cu sotul meu si spargem cu placere seminte la un film bun (desigur, acasa)chiar daca avem studii superioare.[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...