Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce parere aveti...?


Recommended Posts

quote:
Originally posted by IreneCAM
M-a amuzat ce a scris Babyblue, cu discutia despre celulele alea blastice nu'sh de care, ca n-am retinut[:D]In primul rand ca nu e relevant intr-o relatie daca cel de langa tine este sau nu la curent cu ultimele noutati stiintifice din domeniul in care lucrezi. Conteaza calitatea umana si asta nu depinde de nivelul studiilor. Punct. Apoi, desigur, mentalitatea celor doi si compatibilitatea dintre ei. Am inteles ce-ai vrut sa zici, Babyblue, mai ales ca dupa ai revenit cu explicatii, da' tot m-a amuzat exemplul...ma gandeam ce ai fi facut daca te intalneai cu amicii lui si discutau despre ultimele tipuri de surubelnite sau alte scule (ca parca ipotetic era mecanic!)...sa inteleg ca te bagai la o dezbatere pe tema asta, nu[:D]? Inca ceva: asa cum bine a spus cineva, acum chiar nu mai conteaza studiile, ca o multime de parveniti fac doctorate si mastere, da bine in lume! (eu stiu un nene care e lautar, deci nu doar ca asculta maneaua, dar o si canta cu foc...are 2 facultati si un master...nu profeseaza, trece examenele pe pile, dar mi-a spus ca e pasiunea lui sa faca facultati[hot]) "Daca pamantul pe care il cauti nu exista, Dumnezeu il va crea pentru a-ti rasplati indrazneala" - Isabela de Castilla catre Cristofor Columb
pai intr-o relatie, dupa 5-6 ani de relatie, cand ai epuizat dulcile indoieli (ma iubeste, nu ma iubeste, raspuns: da, ma iubeste doar pe mine, for ever), ai epuizat nitelush pasiunea arzatoare, cand isi da mecanicul tricoulul jos de pe el si lumea ta se prabuseste intr-o furtuna hormonala...ce discuti? si da, nu discuti non stop, ultimele noutati (decat dc esti super obsedat pe tema asta, sau iti dai lucrarea de doctorat in asa ceva [zid]) dar taman de aia, el se duce la dezbaterea lui despre surubelnite si tu...??:))) hai ca e hilar. nu merge nene, nu merge! si noi aici vorbeam despre cuplul: ea/el cu studii+el/ea fara studii, nu despre persoanele care au sau nu au studii..la modul general... dar in rest, sunt super de acord cu voi, multi oameni au o facultate ca sa o aiba...si asta nu spune nimic despre ei, iar altii se orienteaza pe castigul financiar rapid...si poate sunt mai de apreciat. _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! "Dorintele neimplinite sunt sursa dramatismului interior. (Cioran)" -
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 52
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Babyblue [flo] E drept ca mult fac facultate si nu le ajuta la nimic...insa mi-e greu sa cred ca o diferenta mare intre nivelul intelectual al partenerilor poate fi trecuta cu vederea pe termen lung. In orice caz, exista si exceptii. Dar poti sa-ti doresti cu tot sufletul sa fii o exceptie si sa se dovedeasca in final ca n-ai facut altceva decat sa confirmi statistica. [:D] Pana la urma e un risc destul de mare pe care ti-l asumi, dar decizia este numai a ta. Adina + Olivia Q1.04
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca la asta se reduce totul,la difernta de nivel intelectual si nu la diplome.Cred ca fiecare cunoaste cazuri de oameni care au terminat facultatea dar nu prea stiu pe ce lume sunt si altii care nu au diplome dar care au un IQ ridcat. Eu am cunoscut doua cupluri foarte fericite,cu casnicii de zeci de ani in care ele aveau studii superioare si cariere de invidiat iar ei doar liceul,desi evdent ca nivelul lor intelectual le permitea mai mult.Si desi toata lumea era fericita si multumita din cand in cand simteau nevoia sa se justifice.Din nefericire gura lumii se mai face simtita...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De acord cu necesitatea unui nivel cultural, intelectual similar...asta inseamna compatibilitate, dar intrebarea initiala era despre diplome... Evident ca daca descoperi ca nu ai lucruri in comun cu o persoana, din pdv intelectual, nu te inhami la casnicie cu ea...ramai la furtuna hormonala, asta numai daca tii neaparat si numai pentru un timp. "Daca pamantul pe care il cauti nu exista, Dumnezeu il va crea pentru a-ti rasplati indrazneala" - Isabela de Castilla catre Cristofor Columb
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A nu avea studii superioare nu semnifica automat ca esti analfabet. De curind am vazut un film despre viata scriitoarei Jane Austen,pe care vi-l recomand cu caldura.Avea o personalitate debordanta si cu greu se putea incadra in respectiva perioada cu niste reguli extem de rigide.Filmul m-a facut sa reflectez la modul de a-ti alege sotia in acea epoca.Gindeam ca acum e relativ simplu in sensul ca exista o "selectie naturala" pe baza studiilor,educatiei, aspect exterior,atractie,etc. In acea perioada nu prea permitea societatea ,regulile ei ,sa te manifesti. Finalul:ea nu se casatoreste niciodata desi are o mare iubire. Cum mai toata lumea remarca riscam sa devenim o tara de intelectali,cu universitati in toate intersectiile din toate oraselele. Diploma se obtine intr-o maniera extrem de facila si, atitea persoane in jurul nostru devin peste noapte "intelectuali". De regula in timpul studiilor ,traind intr-un mediu cu preocupari intelectuale stimulative persoanele se cizeleaza,dezvolta preocupari noi, au posibilitatea de a avea conversatii "savante" , interactioneaza cu oameni inteligenti,dedicati ,ceea ce implicit isi pune amprenta asupra lor. Evidenta ca e dificil sa dai un sfat cind ai un singur detaliu despre acea persoana,n-are facultate.... De exemplu si eu m-am gindit intr-o zi ,dupa ce am urmarit un interviu cu Patapievici ,ca m-ar inhiba o conversatie cu el.[:D] Tu cum il vezi? Ii functioneaza neuronul ?[:D] dulcetica
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dupa mine, situatia se prezinta in felul urmator (de fapt asa cum a spus rilbuc doar in doua vorbe o sa zic eu in 100 :))). Daca el are studii si face suficienti bani si ea nu are studii si/sau nu face bani relatia are sanse bune de reusita. Daca ea are studii si el nu are relatia va functiona in general daca si numai daca el face mai multi bani decat ea si in general mai multi bani decat media/unul cu stuii. Pt. un barbat conteaza sa aiba confirmarea ca este un barbat adevarat, sa simta ca e cineva. Asta nu tine neaparat de studii, ci mai mult de cat de bine se realizeaza el in societate. Dc el nu are studii si ea are studii, iar el nu face cine stie ce bani, in vreme ce nevasta avanseaza in cariera, castiga mai mult, parerea mea este ca foarte rar va merge relatia. Intr-adevar el se va simti complexat mai devreme sau mai tarziu. Daca ea are studii da' ma rog, nu profeseaza, nu avanseaza pe baza lor, hm, poate, de la om la om, el dc. e ticalos o poate persecuta pe tema "studiilor" ei. Uitati-va la exemplele pozitive de la subiect, cel "fara studii" castiga mult si asta compenseaza din plin in ziua de azi. Pe vremea comunistilor era mai greu sa tina asa o relatie pt. ca studiile dadeau o pozitie sociala, barbatul nu prea avea cum sa isi faca firma si prin asta sa castige confirmarea barbatiei lui. Eventual era considerat "bisnitar" dc. incerca sa castige mai mult decat o leafa obisnuit. Acum studiile in sine sunt mai putin importante. Off-topic: Apropos de ce au spus babyblue si xio, nu e o conditie, dar inteleg si eu treaba cu lucratul in acelas domeniu si conversatiile de acasa despre subiecte legate de munca. E f. f. placut, dar depinde de fiecare persoana, dc. nu sunt pasionati de ce fac, nu conteaza. La noi merge asa cu conversatii aprinse din/despre domeniul comun de 17 ani si din acest punct de vedere e f. misto. Putem povesti chiar cu lux de amanunte cum ne-a fost ziua de munca si se creaza o apropiere mai mare intre noi, pentru ca ne intelegem f. bine problemele.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

adina iulia[flo], ruxij[flo] (f bine punctat ruxij). poi da...si eu zic ca e frumos sa stai de vorba cu sotul despre meserie....despre mediul in care lucrezi, pt ca acolo petreci o buna parte din zi.cea mai lunga. eu m-am implicat in viata profesionala a tuturor prietenilor mei, indif ce meserie aveau. mi-a placut sa cunosc cate ceva despre munca lor, sa-i ajut dc puteam, sa le cunosc colegii, sa vad care e atmosfera in domeniul lor...si mi-au placut oamenii deschisi, care au facut un atu din diferentele care erau intre noi..nu cei care aruncau cu pietre si denigrau, cum facea ex-ul. eu il laudam pentru fiecare reusita, il ascultam despre chestiile lui ingineresti (pricepeam 2%:))) si rar de tot reuseam sa ma fac si eu inteleasa/ascultata. asta dc, din fericire niciun alt medic nu mai arunca pe nimeni pe geam, sau nu mai taia pe cineva in mod eronat... era horror, cum aparea ceva la tv despre esecuri medicale, avea o placere morbida sa ma "pedepseasca" si pe mine... si apoi se oftica ca nu mai discut nimic cu el. eram "ingamfata" si "ascunsa" si "parshiva"... pe cand cu ex sotul meu.....hehe...seara, prin bucatarie, discutia pendula intre ultimul vaccin impotriva HPV, cum fierbem carnea de vita , si ce a mai facut x-uleasca pe care y nu o mai ia de nevasta...:)) si da, uneori mai spargeam si niste seminte la o barfa mica, pana ma ustura buza de sus de la sarea de pe seminte..:))) (coincidenta DOR, nu?) _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! "Dorintele neimplinite sunt sursa dramatismului interior. (Cioran)" -
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aaaa si acum off topic (ca eu in topic ma refeream strict la cupluri)....am o foarte buuna prietena, care nu are facultate, doar un colegiu parca, sau o scoala ceva ca era suplinitoare la limba franceza, pe la un liceu si...acum a ajuns o foarte buna scriitoare, i se publica carti, are un stil ff acid si modern si interesant...si o admir nespus. imi plac la nebunie cartile ei. si e ca o mica bomba plina de energie si de idei. si are foarte multa ambitie. si e toba de cultura...spre deosebire de exul meu, cu bursa doctorala si cu masterate prin alte tari, care nu excela deloc, dar care avusese norocul sa fie taica-su rectorul facultatii...mdeah.. _______________________________________________________________________ Babyblue va pupa pe toti!! "Dorintele neimplinite sunt sursa dramatismului interior. (Cioran)" -
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragele mele, Ma bag si eu in seama,desi n-am mai postat de mult la acest forum.Eu am sa dau propriul meu exemplu.Mi se pare sugestiv.Lucram ca medic,nu conteaza unde,nu aveam pe nimeni,si am cunoscut pe cineva fara studii.Castiga mult mai bine ca mine,era plin de viata,m-a cucerit.dar timpul avea sa-mi demonstreze ca nu ne potriveam,el neavand studii superioare.Parintii mei au fost tottal impotriva acestei relatii,dar nu mi-a pasat.Ei bine,trecand timpul,nu numai ca il rodea ca ma cunostea lumea ca doctor,dar ajunsese sa stie si medicina.Cica de pe net,si ce mai auzea de la mine.Gata,era si el de-acum domnul doctor.Daca ma intreba cineva ce sa ia pentru o anumita boala,si era si el de fata,raspundea inaintea mea.Si asta a umplut paharul.La mine nu a mers.Se poate ca in alte situatii sa mearga,sa fie totul bine.Eu nu as accepta,la momentul asta asa o relatie,indiferent de sarmul lui,de bani.Dar a trebuit sa simt pe pielea mea ce inseamna,si nu am ascultat pe nimeni.asa credeam eu ca e bine,si asa am facut.Nu e vorba de orgoliu prostesc,sau de grandomanie.Sunt multi oameni cu scoala,care au diploma,dar degeaba.Important e omul,nu hartia.Dar ajungi sa te invarti in medii in care se simte inferior tie,si de aici problemele.Eu m-am convins atunci.Si acum cred la fel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...