Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce parere aveti...?


Recommended Posts

Adiereamarii - partea ironic-amara e ca daca el ar fi avut studii si tu nu (de ar fi fost el medic si tu nu-mi vine in minte ce, dar n-ai fi avut studii superioare) problemele ar fi fost ceva mai mici.... in cazul vostru mi se pare ca problema nu erau studiile tale ci spiritul lui competitiv care e un lucru bun ("castiga mult mai bine ca mine,era plin de viata") dar care manifestat intr-o relatie sau intr-o pereche strica tot. Si ca sa imi dau si eu cu parerea: "gura lumii" este cea care provoaca problemele in cuplurile in care el sau ea n-are studii (desi afirmatia am auzit-o mai des referindu-se la el decat la ea). Insa e o constrangere care se aseaza in creierele noastre inca din copilarie, ne formeaza sau ne deformeaza si depinde de cat de puternici sunt cei doi, amandoi impreuna, ca sa nu lase prejudecatile sa ii afecteze dramatic. La urma urmei, daca unul a studiat cum sa proiecteze o racheta si celalalt a studiat arheologie nu-i cu mult diferita situatia. Fiecare se va simti pe dinafara in cercul celuilalt. Dar daca il iubesti pe omul acela si te completeaza nu incerci sa faci ce face el la fel de bine, sau sa faci ce faci tu mai bine decat ce face el. Cum spuneam: competitia e buna, dar nu intr-o relatie. O relatie nu e un concurs de cine e mai popular, sau cine stie mai multe. Ci o completare si o crestere impreuna pentru a ajunge la o stare de echilibru sau cum spunea un prieten - o relatie e un parteneriat pentru a ii face pe amandoi mai buni. Am prieteni care nu au studii superioare si unii au terminat o scoala profesionala doar. La momentul respectiv scoala/diploma nu li se parea cel mai util lucru. Unora nu li se pare nici acum. In schimb sunt niste prieteni extraordinari si am grija sa nu-i priveasca nimeni de sus pentru ca nu au diploma. Pot purta o conversatie, pot sa spuna glume si mai presus pot sa ma sprijin si pe ei cand am nevoie. Si am invatat de la ei ca pentru o viata frumoasa am nevoie de mai putin decat am crezut.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 52
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...