Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

White Chocolate Mocha


Recommended Posts

Ieri am facut la pranz pui pe sticla cu cartofi la cuptor si salata. Pt aseara mai ramasesera cartofi, asa ca le-am ras niste branza deasupra si i-am reincalzit. Maya a zis ca ea nu mananca, ca nu ii plac cartofii (nici la pranz nu mancase). aiurea, ii plac, dar nu vrea sa manance ca ingrasa!!!! I-am zis ca e ok, ca e slaba ca un mâtz, ca nu i-as da daca ar fi grasa, nimic.

 

In alta ordine de idei socro iese miercuri din spital. Este ff bine. Din pacate, mai are o mica tumoare care nu a putut fi scoasa .... Speram sa nu creasca f repede.

Socru zicea sa vina la noi in martie, dupa ce termina cu radio/chimio. Acum, ma gandesc sa nu fie ko atunci. Ii zisai sa vorbeasca cu doc, sa vada daca nu e mai bine sa vina acum, inainte de tratament.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dimineata friguroasa de la mine din sat.

 

Coca, tinem pumnii sa mearga bine tratamentul soacrei si sa tina tumoarea ramasa sub control. Parsiv rau cancerul asta.

 

XIO, sa va fie de bine weekendul "away"...ce invidez eu la Europa sint distantele mici intre tari...poti vizita o groaza in weekend. 

 

Avem o saptamina relativ ocupata...azi Alex merge in vizita la o profesoara tare iubita de toti studentii (Dr. Sam). A fost diagnosticata cu cancer acum vreo 4 ani si a fost in remisie iar acum s-a reactivat. A fost profesoara la ambii mei copii si au rupt cartile la ea in clasa (este exceptionala cum motiveaza copiii sa invete si sa-si impinga propriile limite). S-au grupat o parte din fostii ei studenti sa mearga azi la ea acasa (au permisiunea ei) si vor sa ii faca un cos cu fel de fel de chestii gatite de ei (al meu face prajituri) si sa mai stea de vorba, sa o incurajeze. 

 

Miine sta copilul acasa ca e election day (se voteaza la scoala) iar eu trebuie sa aduc o supa la servici. Ne-am hotarit sa urmarim la toate televizoarele din office cum decurg alegerile si unii aducem supa si altii fac grilled cheese sandwhices (mincare de vreme friguroasa - comfort food). Trebuie sa cotrobai in pod sa readuc slow cooker-ul in actiune (sa tin supa calda la servici). 

 

Miercuri merg iar la cardiolog sa vedem incotro o apucam cu inima. Joi incerc sa imi iau liber sa mergem sa ridicam masina copilului mare de la garajul unde a fost reparata si sa i-o lasam la facultate. VIneri sint ei eu libera iar copilul mic bate niste concerte cu o amica...trebuie sa stam pina in creierii noptii sa vedem de unde ii culegem (de dus ii duce mama amicei, noi sintem cu strinsul lor de pe drumuri). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Antmil, la voi nu se poate vizita asa pe fuga, in weekend?

daca e mult de condus te urci in aviion si gata.

As vrea sa vin intr/un concediu sa vizitez si LA, New York, San francisco, Chicago, Miami, Florida. dar amm impresia ca 3 saptamani nu ajung si e prea mare distanta. Cred ca mai bine e sa separ eas coat si west coast :)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de asigurari, am avut intr/o garda un pacient neamt, venit seara cu salvarea.

Miercuri picase in Italia in padure, a ajuns cu salvarea la spital, avea o fractura cu luxatie de glezna, instabila, care in mod normal se opereaza imediat, e considerata urgenta chirurgicala.

El a ajuns acolo la ora 22 si a fost operat a doua zi, adica joi.

Vineri a fost transportat acasa cu ADAC/ul, ca avea asta in asigurare. Si a veniit la noi pt ca nu s eputea misca nicicum, era terminat si pe biletul de externare pe care l/a tradus nevasta /sa seara, scria ca el trebuia sa ia antibiotice si injectiile anti tromboza. Pe care nu le avea.

L/am internat, am vrut sa ii dau Gipsul jos, ca era unul care in mod normal nu s eface la o asemenea operatie, dar a spus ca nu rezista pishic si sa il dam jos a doua zi.

Ok, is si facut.

Doar ca domnul avea 2 tipuri de gips. Cel mai nou, din rasina, care arata ca plasticul, si peste el era facut un gips circular din gips vechi. Lucru care nu se face in veci, mai ales la o glezna proaspat operata.

Totul a culminat cu radiografia in care se vedea ca italienii de la spitalul ala i/au operat fractura de fibula cu placuta cu suruburi, frumos, doar ca au uitat sa puna surubul care tine fibila si tibia impreuna, deci glezna lui era in continuare subluxata.

Am vrut sa il operam dar cum s/a taraganat atata operatia ii era glezna prea umflata, in plus avea si parametrii de inflamatie crescuti.

Dupa cateva zile l/am trimis la un spital specializat pe astfel de cazuri complicate, a dezvoltat omul o infectie, au trebuit sa ii scoata placuta si sa il opereze in interval.

 

rar mi/a fost dat sa vad asa ceva, nu pot s ainteleg cine nu a stiut niste chestii elementare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am o perioada mai cool, am avut multe cursuri pina acum, sapatmina asta nu am decit patru ore jumatate. Apoi voi avea cite 6 ore pe saptamina. 

 

La noi a nins oarecum, doar pentru decor si ca sa le pot spune copiilor sa-si ia haniutele de iarna. Caci a venit iarna. Rau !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Antmila,

 

iar eu va invidiez pt gradinile imense de la case. aici sunt asa mici. Acu, in varful dealului poate gradinile sunt mai mari, dar faci mult in trafic, altfel gradina e cat o patura :)

 

-----------------------------------------------------

 

revin acu cu niste nopti albe. Copilul meu de 9 ani nu a dormit vreo data 2 nopti legate, nu-i noutate..dar ce credeti ca are acu pe sufletzel?!

Ca o sa iasa Trump presedinte si incepe al 3-lea razboi mondial. ca Trump este noul Hitler.

 

Ei bine, noi nu ne uitam la TV, el isi da drumul la el in camera la Radio..dar chiar asa?!

 

Nopti albe, dureri de burta. Cum sa il faci sa inteleaga cum sta lucrurile in amploare, ca exista un Congres erc..pt ca sa il ignori nu e bine. of of of..

 

Daca si-ar face griji si de problemele lui la scoala, nu ar fi asa rau.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...