Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

White Chocolate Mocha


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

In alta ordine de idei, am citit un articol despre cele mai bune universitati de stat din America ... primele 3 sunt astea de armata - Navy, Airforce si Military ... univarsitati de  care am auzit ca nici nu se plateste nimic.

 

Antmilo, tu ai avut sau ai in vedere aceste universitati pentru baieti ? Daca NU, de ce ? Din cauza de cerinte atletice, sporturi ??? Inteleg ca astea sunt un fel de inginerie in armata, nu ?

 

Pe lista aia am mai vazut foarte multe din California ...vreo 5 erau (UC Davis, Berckely, Univ of California ...etc). De ce oare or fi asa de multe de acolo ... investeste CA atat de multi bani ca sa fie asa de atractive ?

 

Statul meu nu are nici una in primele 20.

  UC urile sunt cautate pentru piata joburilor din California...Sunt recunoscute  pentru ca iti dau o educatie solida pentru multe slujbe. in special tech si research.Teoria este urmatoarea: Daca treci prin sistemul de educatie din California, in special University of California inseamna ca esti "calit" si apt pentru munca. Companiile care ofera slujbe bine platite nu vor sa ia tineri fara asa zisele tech skills. Ceva de genul, eu te angajez te platesc competitiv iar tu trebuie sa dai randament din prima... Multi din afara statului vor sa se stabileasca aici  si asta e o poarta de intrare...

Pe de alta parte cand spui UC spui scenariul din  hunger games...Este un sistem din care sigur iesi "ready to deliver" cum spun ei. De la descurcatul de unul singur in campusuri de 30k+ students, pana la descifratul sistemului si batalia pentru inscrierea in clase an de an, este un dat din coate continuu. Zbaterea asta se considera "experienta" si este de ajuns pentru companii sa vadao diploma de UC. California este totusi a 6 -a economie a lumii, poate si de asta multi o considera  oportunitate..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Laura, multumesc! Dar de ce dieta speciala dupa sterilizare, ca se ingrasa? Al meu e tare pofticios, dar nu e gras deloc, oare o sa i se schimbe metabolismul? Daca nu si=ar sari din minti cind intra in calduri, nu l-as steriliza. E tare obraznicut!!!

 

Tare obraznicut si tare frumos!!

 

Se si ingrasa ( motanul nostru, care e maidanez si plimbaret pe afara, a luat cam 1.5 kg in cateva luni, ceea ce la greutatea lui e mult. E drept ca se pregateste de iarna si acumuleaza un pic mai mult oricum, dar e rotofei si mananca de sparge), dar mai ales creste riscul de pietre la vezica urinara si la rinichi. Pt asta e de fapt mancarea speciala. Noi luam Royal canin urinary si sterillised.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Dana! [:)]  Tocmai beau cafeaua. Eu am dormit cu mitza azi noapte si am dormit cu grija [:)] , pe la 7 a vrut mincare, asa ca am dus-o jos, i-am dat mincare iar eu m-am dus la culcare si am dormit pina la 10.30. 

 

Acum vreau sa ma mobilizez sa termin curatenia inceputa ieri si apoi sa fac ceva de mincare pentru prinz.

 

Ma bate gindul sa-mi schimb perdelele la toate geamurile, vreau sa le inlocuiesc cu jaluzele de lemn, dar nu sint hotarita, am mixed feelings. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata doamnelor, dupa o cafea buna  [flo2]

 

Vroiam (de ceva vreme) sa-i spun Letitiei ca sunt bucuroasa ca n-a parasit DC-ul. Si sper ca Aqai se va razgandi si va mai trece din cand in cand sa ne povesteasca cum e pe la ei…

 

In ceea ce priveste pisoiul Cafenelei [il] , este o decizie inteleapta sa fie castrat ; e cam nasol cu motanii cand sunt in calduri, si chiar daca nu-si marcheaza teritoriul (dar in general o fac), pipi-ul miroase de-ti cam muta nasul. Plus ca daca va iesi si pe afara si va intalni vreo d-ra tot asa nesterilizata… exista riscul aparitiei de pisoi SDF. De ingrasat… depinde de voi Letitia : voi ii controlati cantitatea de mancare zilnica ; se pare ca dupa castrare devin mai sensibili cu rinichii, insa in general nu sunt probleme daca ii dati crochete bune (am avut si eu un motan castrat caruia ii dadeam crochete Royal Canin pt pisoi castrati ; nu s-a ingrasat, insa noi nu ii lasam mancare la discretie – dupa sfatul veterinarului)

 

Altfel la noi e bine. Gaza mea Lea a inceput scoala, école maternelle, de o sapt. [fri]  ; gata, am terminat cu cresa, e mare la 2ani1/2 [:)] . Dupa spusele ei ii place ; si desi e fericita cand merge vara’mea dupa ea la sfarsitul zilei, déjà nu mai plange dimineata cand o lasa. Lunea trecuta cand am dus-o la scoala, am plans eu mai mult decat ea, cred [batcap]  (in masina, of course).

Nu-mi vine sa cred cat de repede creste ; e tare nostima, vorbeste din ce in ce mai bine, face fraze de ne lasa masca. Sper ca intr-o zi sa vorbeasca si romaneste caci acum desi intelege f bine (si chiar ii traduce lu’ ta’su ce ii povestesc) spune doar cateva cuvinte, si asta cand nu le stie in franceza.

 

Cu dl sot ne-am apucat de alegat impreuna ; vrea sa slabeasca (recunosc ca are nevoie) si m-a rugat sa-l motivez [pk]  Sper sa reusesc sa-l fac si sa renunte la chips-uri si multa paine, caci cam si de aici i se trag KG.

 

Pt gatit e inca OK la noi, eu nu ii intreb ce vor   [:)] , si toata lumea mananca la fel. Sotului nu-i place deloc mazarea insa o fac in general cu ceva cartofi pe langa si asa poate manca si el.
In general, de duminica seara pana joi (cand nu sunt la noi baietii), mancam supa cu ceva jambon (bacon- sunca presata?) si branza pe langa. Sau mai gatesc chestii simple (pui, peste, salata de ton sau bulgareasca…) in functie de chef si timp.
Cand e urat afara si am dispozitie, gatesc in cantitati mari (sos bolognese pt paste, chiftele cu sos de rosii, ghiveci) si le pun la congelator. Mai fac uneori « sosuri » de legume tot asa in stoc, sa am pt acompaniat carnea si piurre-ul (sau cartofii prajiti). Fac si omlete (in diverse combinatii – cu bacon sau branza sau legume) si tarte (quiches) cu somon-brocoli sau bacon-ciuperci sau alte combinatii. Iarna gatesc si sarmale (chiar daca baietii nu mananca varza) si le place la nebunie ardeii umpluti (pt care am descoperit o reteta cu mere rase si branza sau mai ii umplu si vegetarian : orez si ciuperci). Eu sunt incapabila sa gatesc dupa retete; doar ma inspir uneori...
Vinerea seara cand baietii au ora de karate, am decretat-o zi de pizza si de cateva sapt bune o respect   [:)]  si copiii sunt f incantati.

 

Saptamana trecuta a fost frig, gri si ploaie si pe la noi ; nu ma plang caci am avut o toamna superba, dar constat ca trecem usor-usor la hibernat [ups]  Azi e soare si ma bucur ; voi profita la pranz pt o iesire la alergat caci ieri n-am scos nasul din casa [ups]  si nici mare lucru n-am urnit desi aveam diverse chestii marunte si enervante de facut prin casa ; pe care bine-neteles le-am lasat pe sapt asta sau pe mai tarziu… [fri] 
Imi place totusi cand vine frigul, caci ne reluam obiceiul de a merge aproape saptamanal la sauna & hamman dupa serviciu (dl sot si eu) 

 

Cam atat de la mine. O zi si o sapt buna va doresc !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...