Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

White Chocolate Mocha


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

O intrebare scurta si la obiect, caci uite, nu-s cea mai tare gospodina, si chiar nu stiu: ce-i acela otet alb si unde se gaseste?? Tipul de magazin, ca stiu ca suntem in tari diferite  [:)]

Eu la oteturi stiu asa:

- oteltul din vin

- otetul de mere, de mere& miere, mai putin concentrat

So.... care-i ala alb? Banuiesc ca nu e unul din cele de mai sus.....

Merci!

 

dragelor, eu vroiam doar sa va spun ca am descoperit pe net o solutie de curatenie 100 la 100 naturala!    o cana de apa , cana de otet alb , zeama de la o lamaie si 2 linguri de bicarbonate de sodiu.  daca as avea afacerile in sange as deveni milionara!!!

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, habar nu am ce sa spun... si la mine configuratia e asemanatoare (eu copil singur la parinti, copii de varste f apropiate, 1 ani si 4 luni diferenta), doar ca ambii copii sunt de acelasi sex (fete) si sunt putin mai mici ca varsta decat ai tai - 9 si respectiv 8 ani.

Se cearta si ele din te miri ce... au si ele perioade si perioade, perioade cand parca cauta motiv de caraiala si perioade mai linistite.. De batut nu s-au batut, n-au aruncat cu obiecte.... deci traiesc timpurile si voi vedea ce ma asteapta... [batcap]

Pe de alta parte, se iubesc, se ajuta, prin tabere se gospodaresc impreuna...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, otetul alb e facut din alcool si e folosit la muraturi cu otet, clatit legume, gospodarit (menaj, scos pete, etc). 

Nu stiu daca se gaseste in Ro, e mai acru la gust decit otetul clasic de vin si mai ales cel de mere. 

Merci frumos.. [flo2]  la magazinele alimentare nu l-am vazut, nu au decat de vin si de mere& miere...

Poate mai imi dau idei fetele din RO, pe unde as putea sa gasesc, la ce tip de magaine, mai precis  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata si de la mine!

 

Dana, poate esti anemica? Vezi cum stai cu fierul. Baga vitamine acum in prag de iarna. Te feresc si de raceli. Noi avem niste vitamine foarte bune, se numesc Berocca si m-au scapat de raceli de citeva ori.

 

Monica, aici otetul alb e cel mai ieftin, folosit la curatenie, spre exemplu eu il folosesc sa dizolv calcarul care se depune din cauza apei dure. Dar cred ca merge sa folosesti orice otet, doar daca nu e foarte scump. Ar trebui sa fie si la voi la orice supermarket. Cel mai ieftin cu putinta,

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello doamnelor,

 

Imi cer scuze, dar n-am citit nimic din urma. Am vazut pe cealalta pagina pisicul frumos al Letitiei. Of ce dragalas este:)))

Si cum vorbesti cu dragoste de el ma regasesc in dragostea mea pentru Busterel. Tocmai ce-a incercat sa fure o bucata de sunculita de pe counter lasata de copilul neglijent din dotare. Si cu care ma cert cam des, deoarece o ataca preadolescenta...of mama mea. Nu a apucat sa fuga cu sunculita, doar am zis "ce faci Buster????" si l-am auzit fugind jos pe scari (asa face cand este vinovat de ceva.

 

Acum s-a intors si doarme pe fotoliul lui tac-su'  [:D] . Nu mai il altoim, acum numai il urmarim sa nu calce prea tare pe bec:))

 

Adica eu o rog sa lase jos capacul la toaleta de ani de zile (ca sa nu-si bage Buster botul din greseala, plus si de igiena) si ea imi raspunde ca "ce mare lucru, sunt numai vreo 2 ani de cand o tot rog...". Mai am vazut rosu. Adica trebuie s-o rog cu anii sau cum !!??Letitia nu stiu cum e cu luminita aia de la tunel, am senzatia ca eu nu apuc ziua aia "luminoasa".

Sau o rog sa stranga lucruri marunte pe care le foloseste si le lasa pe unde se nimereste. Nimic... Zice "dar uneori fac ce ma rogi", dar desimea este o data din 1000. 

Acum iar confunda pantalonii de pijama cu cei de trening. Pai de ce ai copile pijama ???

Mi-am adus aminte de Carolinah si blugii pe care-i voia fata ei la dormit :)

[pup]  [pup] Da, sintem surori de "suferinta"!!! "Sclavele" acestor "brute"! [:-)))]  [:-)))]

 

Ah, Busterica e nimic in comparatie cu obraznicatura mea! Imi palmeaza bijuteriile fratilor! In special daca au pietre viu colorate si in special cercei! 

 

Ma suna barbatul daunzi (lucreaza de acasa) si ma intreaba de ce mi=am lasat cerceii cu piatra rosie linga castroanele lui Mishka!!! [clo] Zic: nici macar nu i-am atins, erau in cutia mea de bijuterii in bucatarie! Se duce barbatul sa se uite, uitasem cutia deschisa si domnisorul i-a furat de acolo si i=a dus in perimetrul unde isi are el teritoriul!!!

 

E adevarat ca l-am mai surprins cind incerca sa palmeze o pereche chiar de pe masuta din sufragerie, cu mine de fata (si numai o data!), insa atunci nu i-a mers!!! Mai si are o dexteritate ceva de groaza in labutele alea, sa vezi cum isi misca si degetele! Cateii nu pot sa faca asa, nu degeaba mitzele sint considerate hoate, pe buna dreptate! [:-)))]

 

Insa azi mi=a dat fiori! Am fost ultima care a plecat de acasa, cu tot felul de chestii in mina, geanta, chitara lui fiu-meu, cheile de la masin, ies pe usa, noroc ca ma uit si il vad ca a iesit o data cu mine! Sa lesin nu alta, ca e greu de prins plus puteam nici sa nu il vad! M-am intors repede in casa si am luat undita cu care se joaca el mult si l-am momit asa, sa stea nemiscat pina l-am insfacat. Doamne, dar daca nu il vedeam? El care nu e invatat afara, mai e si frig! Ma intorceam diseara si el nicaieri! Nu inebuneam? [clo]  [clo] Pfiuuuu!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carolyne, de dormit Mishka doarme in bucatarie pe patutul lui. Cu timpul o sa-i dam acces si pe holuri, dar deocamdata e doar bucataria (care la mine e mare). Insa in weekend il las sa doarma cu mine, dar cam dorm cu grija sa nu il strivesc, de aia prefer sa fie weekend, sa nu ma scol cheauna in timpul sapaminii.

 

Simbata mergem la vet la controlul de 6 luni si sa stabilim ziua de castrare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci frumos.. [flo2]  la magazinele alimentare nu l-am vazut, nu au decat de vin si de mere& miere...

Poate mai imi dau idei fetele din RO, pe unde as putea sa gasesc, la ce tip de magaine, mai precis  [flo2]

parca am vazut in kaufland. si la auchan.

uite o marca de otet alb, precum si diversele lui intrebuintari in casa

http://testeazaeco.blogspot.ro/2012/01/otetul-sau-minunea-din-bucatarie.html

 

 

http://gopanda.ro/953-thickbox_default/regal-otet-9-grade.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata si de la mine.

 

Daca tot vorbiti de animalute de casa, noi ieri am venit acasa la o usa de garaj facuta scobitori. Dl. Ransom a binevoit sa franjureasca pe interior usa de la garaj si a lasat "scobitorile" vraiste sa calcam in ele. Noi ii tinem pe cei doi inculpati separati cind plecam de acasa ca mi-e frica ca se incaiera nesupravegheati si cum unu-i mic si unu-i mare, mi-e frica sa nu scape de sub control situatia. Probabil ca in viitor, nu o sa trebuiasca, insa pina cind cel mare se mai maturizeaza, eu zic ca mai bine "safe than sorry"!

 

Azi copilul mic e in excursie la NYC (daca mi-aduc bine aminte de anii trecuti cind copilul mare a facut excursia asta, ii duce la Ground Zero la muzeul memorial de acolo si este absolut impresionant - eu inca nu am curaj sa ma duc) cu profesorii de la clasa de American Studies (este un curs AP condus de catre doi profesori - unul de istorie si unul de engleza - care predau "impletit" istoria legata de literatura). Au plecat cu trenul de la 7:00am si cica vin inapoi acasa in jur de 9:30pm...o sa fie lat de oboseala.

 

In rest, a inceput sa se aglomereze calendarul cu tot felul de activitati de sarbatori, trebuie sa merg ceva mai des in NYC acum ca sint invitata la mai multe departamente la prinzuri/cine de Christmas. Saptamina viitoare vine Curcanul si sint ocupata zi de zi.

Joia viitoare implineste juniorul 16 ani si pica fix in ziua Curcii...mergem la parintii mei. Apoi vineri scoatem juniorul la un restaurant fancy-fancy (mergem doar noi 4 ca pica si copilul mare de la college acasa), simbata fac o mare petrecere la noi acasa si serbam IAR copilul mare dar laolalta cu socrul meu care face 65 de ani (am in jur de 26 de persoane anuntate si confirmate)...duminica sper sa ma recuperez!!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...