Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

White Chocolate Mocha


Recommended Posts

Premiul ala academic conteaza la intrarea in clasele avansate?

 

Buna intrebare ...nu stiu, pentru ca nimeni nu spune clar ... Flavia a luat anul trecut premiul academic si nu au bagat-o in clasa avansata, iar eu cand am facut reclamatie, m-am legat de chestia asta.

 

Pana la urma, premiul academic inseamna sa aibe peste 90% in fiecare trimestru, la toate materiile ...daca ar fi greu de luat, as zice, dar sa nu il iei pentru ca uiti ca ai test ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna intrebare ...nu stiu, pentru ca nimeni nu spune clar ... Flavia a luat anul trecut premiul academic si nu au bagat-o in clasa avansata, iar eu cand am facut reclamatie, m-am legat de chestia asta.

 

Pana la urma, premiul academic inseamna sa aibe peste 90% in fiecare trimestru, la toate materiile ...daca ar fi greu de luat, as zice, dar sa nu il iei pentru ca uiti ca ai test ?

 

 

buflea, hai sa-ti povestesc isprava lui W de sapt trecuta. noi suntem acum la sf de trimestru si orice nota conteaza.

 

vine acasa si imi spune ca a luat 0% la un test la stiinte...buflea, 0%!!!!

 

bineinteles ca am crezut ca glumeste...el continua sa-mi repete ca e adevarat...ca nu e gluma si asta e adevarul.

 

n-am crezut pana n-am vazut cu ochii mei...si cind am vazut 0 puncte din 15 m-au apucat palpitatiile.

 

le daduse un pop quiz din prima lectie din capitol, facut in urma cu 2 sapt. si bineinteles ca daca  nu o mai repetase de loc nu si-a mai amintit nimic...plus ca e un capitol greu.

 

nu l-am pedepsit...nu I-am facut scandal, ca am fost prea shocata...dar pe fiecare zi a treb sa repete capitolul, lectie cu lectie...

 

ma bucur insa ca are la toate materiile peste 90%...dar f greu a fost trimestru asta...f greu. comparat cu 6th grade.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sa-ti povestesc ce a facut o mamica, cu fiu-sa din clasa 6-a...care tot uita sa returneze hirtii, sau uita de teme...si ia note mici pt asta.

ia spus ca pt fiecare F care il primeste...vine si sta la scoala , la ore cu el.

imagineaza-ti ca asta e teroare pt un copil, sa vina maica-sa sa stea la ore cu el.

 

si exact asta a facut ,cum a venit fiu-sau cu F ca uitase nu stiu ce, mama  si-a luat liber si a stat toata ziua  in clasa cu el.Iar la sf zilei I-a amintit ce treb sa nu uite sa ia acasa, sau sa returneze.

 

ia spus ca data viitoare cind mai ia un F...ca e uituc...sta si in pauza cu el,..si o sa-l vada toata scoala.

 

ce crezi tu, ca a mai uitat vreo hirtie , sau de vreun proiect de atunci? nope...

 

plus ca are alti 2 frati, care cind au vazut ca maica-sa s-a tinut de cuvint sunt si ei terorizati de ideea ca chiar vine mama la scoala...daca uita ceva si ia un F.

 

...nu stiu...e o idee...daca vrei sau nu sa o aplici. sunt curioasa cum ti se pare...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea, la tine cind erai mica tot asa iti cereau sa nu uiti nimic, sa iei cele mai bune note cu putinta ? 

(am eu o problema "foarte personala" cu punctul asta de vedere parintesc).

 

Mik, nu stiu cu uitatul ...nu imi aduc aminte dar eu in general sunt extrem de organizata. O fi si asta o trasatira genetica ...

 

"Sa iei note bune" pentru mine reprezinta o masura a cunostintelor pe care le acumulezi si a atitudinii fara de scoala. O nota slaba inseamna ca nu ai fost atent, ca nu ai inteles sau ca nu te-ai pregatit ... deci eu ca parinte, trbuie sa identific motivul si sa intervin daca e cazul.

 

In plus, societatea americana este foarte competitiva ... tare as vrea sa ma cert cu aia din Romania care cred ca scoala e floare la ureche in America. Este foarte lejera pana in clasa a 5 a ...dar dupa aceea devine din ce in ce mai grea si mai complexa.

Admiterea asta la college este asa o necunoscuta incat ajungem sa le cerem copiilor nostri sa fie aproape perfecti ...conteaza mediile, conteaza dificultatea cursurilor pe care copilul le ia, conteaza examenul ala de final de liceu, conteaza interesul, conteaza consistenta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sa-ti povestesc ce a facut o mamica, cu fiu-sa din clasa 6-a...care tot uita sa returneze hirtii, sau uita de teme...si ia note mici pt asta.

ia spus ca pt fiecare F care il primeste...vine si sta la scoala , la ore cu el.

imagineaza-ti ca asta e teroare pt un copil, sa vina maica-sa sa stea la ore cu el.

 

si exact asta a facut ,cum a venit fiu-sau cu F ca uitase nu stiu ce...mama  si-a luat liber...si a stat in clasa toata ziua cu el.

 

ia spus ca data viitoare cind mai ia un F...ca e uituc...sta si in pauza cu el,..si o sa-l vada toata scoala.

 

ce crezi tu, ca a mai uitat vreo hirtie , sau de vreun proiect de atunci? nope...

 

plus ca are alti 2 frati, care cind au vazut ca maica-sa s-a tinut de cuvint sunt si ei terorizati de ideea ca chiar vine mama la scoala...daca uita ceva si ia un F.

 

...nu stiu...e o idee...daca vrei sau nu sa o aplici. sunt curioasa cum ti se pare...

 

Imi pare rau, dar asta mie mi se pare o umilire cumplita a copilului. In veci nu as face asa ceva!!!!!

Si nu stiu ce profesor ar fi de acord ca o mama sa participe la lectii.

 

Brrrrr.....

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sa-ti povestesc ce a facut o mamica, cu fiu-sa din clasa 6-a...care tot uita sa returneze hirtii, sau uita de teme...si ia note mici pt asta.

ia spus ca pt fiecare F care il primeste...vine si sta la scoala , la ore cu el.

imagineaza-ti ca asta e teroare pt un copil, sa vina maica-sa sa stea la ore cu el.

 

si exact asta a facut ,cum a venit fiu-sau cu F ca uitase nu stiu ce, mama  si-a luat liber si a stat toata ziua  in clasa cu el.Iar la sf zilei I-a amintit ce treb sa nu uite sa ia acasa, sau sa returneze.

 

ia spus ca data viitoare cind mai ia un F...ca e uituc...sta si in pauza cu el,..si o sa-l vada toata scoala.

 

ce crezi tu, ca a mai uitat vreo hirtie , sau de vreun proiect de atunci? nope...

 

plus ca are alti 2 frati, care cind au vazut ca maica-sa s-a tinut de cuvint sunt si ei terorizati de ideea ca chiar vine mama la scoala...daca uita ceva si ia un F.

 

...nu stiu...e o idee...daca vrei sau nu sa o aplici. sunt curioasa cum ti se pare...

 

Sa stii ca as face si asa ceva ... cred ca intra in pamant Alex daca ma vede la scoala, mai ales ca e mare macho ... dar nu stiu daca am voie. Stii ca am mai discutat noi, ca la voi sunt alte reguli in scoala, ca la noi ...mi-e sa nu zica profesorii si directoarea ca sunt nebuna [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau, dar asta mie mi se pare o umilire cumplita a copilului. In veci nu as face asa ceva!!!!!

Si nu stiu ce profesor ar fi de acord ca o mama sa participe la lectii.

 

Brrrrr.....

 

Nu stiu daca sunt de acord ... ca doar nu il faci de rusine cu nimic. Asist la ore ca sa gasesc metode de a-l organiza, ca vad ca el nu se poate aduna.

 

Este exagerat, normal ...dar lui fiu-meu ii trebuie ceva, o metoda soc care sa il mobilizeze ...daca nu ii pasa ca are test, atunci macar sa ii pese ca i se strica imaginea de mare smecher in scoala.

 

Sa nu imi spuneti ca vorba buna si explicatul functioneaza, ca nu pare ca functioneaza. Aseara, in timp ce imi dadeam sufletul si explicam in rom-engleza de ce e important pentru el sa invete ... eram aproape cu lacrimi in ochi, va jur ... l-a bufnit rasul. Eu muream acolo langa el si pe el l-a bufnit rasul ca cica pronuntam cuvintele funny ...in momentul ala am iesit pur si simplu din camera, ca altfel il calcam in picioare.

 

Amenintarile nu functioneaza, supararea in casa nu functioneaza ... ieri nu am vorbit nimic cu el. A mancat singur, s-a culcat singur. Dimineata s-a trezit, si-a facut singur breakfast si a plecat la scoala, fara sa spuna un "buna de dimineata" sau "la revedere" ...ce sa ma mai gandesc la un "sorry", "o sa incerc", " o sa ma gandesc". Pana sa cobor eu, era deja plecat. Nu vreau sa cred ca e asa nepasator, dar este un caracter tare ... daca trebuie sa se descurce singur, atunci o face ...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau, dar asta mie mi se pare o umilire cumplita a copilului. In veci nu as face asa ceva!!!!!

Si nu stiu ce profesor ar fi de acord ca o mama sa participe la lectii.

 

Brrrrr.....

da, aici sutn alte reguli...se da voie si mai ales cind scopul scuza mijloacele, cum se spune.

 

eu cred ca in caz extrem, sa il vad ca tot uita si uita...mai bine ii dau lectia asta in clasa 6-a decit sa continue asa  in a 7-a, 8-a...etc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...