Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

White Chocolate Mocha


Recommended Posts

antmil, poate tu stii despre ce vorbesc...zic sa te intreb pe tine inainte de a rascolii internetul.

 

e o carte f groasa, un fel de pregatire/orientare  pt colegiu, in care sunt toate meseriile, cu salariu, studiile/clasele necesare, salariu, potential de crestere, unemployment in fieldul respectiv...

 

stii cumva cum se numeste cartea asta, sau genul de carte?

 

am avut-o in urma cu multi ani, dar nu-mi amintesc absolut de loc numele sau cum as putea pune la search.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

antmil, poate tu stii despre ce vorbesc...zic sa te intreb pe tine inainte de a rascolii internetul.

 

e o carte f groasa, un fel de pregatire/orientare  pt colegiu, in care sunt toate meseriile, cu salariu, studiile/clasele necesare, salariu, potential de crestere, unemployment in fieldul respectiv...

 

stii cumva cum se numeste cartea asta, sau genul de carte?

 

am avut-o in urma cu multi ani, dar nu-mi amintesc absolut de loc numele sau cum as putea pune la search.

 

 

Asta cauti:

 

https://www.amazon.com/College-Board-Guide-Career-Planning/dp/0874474671

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fain subiect aveti , ma bag si eu .

Aici sunt 100% cu Antmil si gandesc exact la fel , umilirea nu da rezultate , si nici pedeapsa , iti spun ei ca in momentele alea motanii astia cauta un pic de sprijin .A mea a avut niste examene foarte grele toamna aceasta si s-a descurcat , dar nu am impins-o prea tare in schimb am facut in asa fel incat sa nu aiba timp deloc de tableta sau jocuri . Se relaxa cand venea de la scoala facand programe pe Scratch.

La ce varsta au copiii vostri primul examen?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea eu sunt de partea ta, adica inteleg perfect agitatia, mai ales atunci cand spui ca nu il intereseaza. Eu as fi reactionat la fel la indiferenta. Grav nu e ca mai ia cate o nota mica ( iar 85 e chiar decxent) ci dezinteresul si faptul ca ala 85% poate deveni 60,50,0%? Ca sa te mentii la 90+ nu e usor, cu cat avansezi in grade notele sunt mult mai stricte si balanta o inclina testele. Eu nu am inteles cum note din astea de 0% si F-uri ( chiar accidentale) pot sa dea total de medie A. Pana la urma media asta e un calcul matematic si cu cat adaugi numere mici media va scadea.

Nici aici incepand cu middle school nu se permite parintilor sa mai  "asiste" la ore sub nici o forma, mergi la counseling la scoala,  vorbesti cu profesorul si copilul separat, ii iei special need assistant daca are nevoiue, dar sa stai la clasa nu. Nici voluntariat nu se mai accepta decat la ore de drama, dansuri, library. In primul rand abia incap in banci copiii, parintii ar trebui sa stea in picioare in spatele clasei eventual sa isi ia un scaun iti dai seama ce glume ar face copiii, cum sa accepte profesorul asa ceva? :)

 

parerea mea e ca  scapatul  de sub control ttebuie monitorizat cumva, sau lasat din mana pe termen foarte scurt (cateva saptamani) pana se loveste cu capul de zid si realizeaza ca a dat-o in bara cu notele. Dar nu stiu cat o sa accepti tu sa faca praf notele...Asta se va intampla daca iti iei mainile cu totul . Dar exista si posibilitatea ca asta sa il trezeasca, si apoi sa fie rezolvata problema sau sa ramana in continuare nepasator...Tu singura il cunosti cel mai bine si poti anticipa cum va reactiona el daca o ia pe panta in jos...Cert e ca problema trebuie rezolvata acum, mai tarziu e mai greu sa se motiveze sub  presiunea timpului ...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Collins, bine ai venit :) 

 

Pentru facultate la noi conteaza notele (cumulate pe cei 4 ani de liceu), apoi SAT si ACT (mai nou e in voga acum).

 

Atunci cind la scolile extrem de bune incep sa devina candidatii extrem de apropiati in note si rezultatele la test, departajarile se fac pe chestii foarte subiective gen: voluntariat, sport, activitati extra scolare, balarii adica.

 

Problema este ca scolile sint extraordinar de scumpe iar criteriile de admitere sint cam opace....bine, aici vorbim si de scoli foarte bune ca sine citeva mii de colleguri (parca 5300). Importanta nu este asa de mare admiterea cit marimea la "Award Letter"...adica banii pe care ti-i ofera facultatea ca bursa. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

katy,

la media generala la o materie se ia in considerare ..ceva de genul:

 

10% homeworkul facut

20% quizurile

20% proiecte

50 % testele.

 

deci de ex cum William a luat 0% la quiz...adica din 15 intrebari nu a raspuns correct la niciuna, ii da un pic media in jos, dar nu prea mult...nu are asa multa greutate.

 

pt ca din sa zicem 50 de (teste, quizuri,...etc..toate la un loc)...cate o nota mica...se cunoate dar prea putin la medie.

 

 

la noi mai conteaza notele din clasele  5-8 prin faptul ca in functie de anul precedent te poti inscrie la o clasa avansata...de ex la math.

astfel incit in clasa 7 de ex in loc sa incepi cu math 7.0 incepi cu math 7.5...sau chair 8.

 

W. face spaniola. ca sa fie primit a treb ca media din clasa 6-a la language arts sa fie de cel putin B sau B+.

 

ca sa se considere la liceu ca a facut spaniola, trebuie ca in clasa 7-a si a 8-a sa ia daca nu mainsel cel putin media b+ ca altfel a facut degeaba.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa e cum zice si  Antmil , eu as mai adauga importanta domeniului pe care vrei sa il urmezi...Accceasi scoala poate fi foarte competitiva pe un anumit domeniu, computer science, STEM( technology, math, engineer, science) si chiar political science care este precursorul facultatii de drept.  mai putin se indreapta  spre domaniul uman liberal arts, music etc si pentru ei e foarte important ca scoala sa aiba prestigiu si sa fie considerata cat mai de top.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

katy,

la media generala la o materie se ia in considerare ..ceva de genul:

 

10% homeworkul facut

20% quizurile

20% proiecte

50 % testele.

 

deci de ex cum William a luat 0% la quiz...adica din 15 intrebari nu a raspuns correct la niciuna, ii da un pic media in jos, dar nu prea mult...nu are asa multa greutate.

 

pt ca din sa zicem 50 de (teste, quizuri,...etc..toate la un loc)...cate o nota mica...se cunoate dar prea putin la medie.

 

 

Michelle eu am explicat ceva logic nu m-am referit la nimic in particular...

e un calcul matematic totusi...

Simplific putin procentele ,  sa zicem ca media e formata din 20% quizuri si 80% restul.

Daca procentul cu pondere 80% este 92% adica A si procentul cu 20% pondere este 80% adica B , media generala finala este 89.6 % adica nu chiar A... daca profesorul nu face rounding up! Cu cat micsorezi procentele de mai sus e mai greu sa ai total peste 90 % . Daca de exemplu ai 90% deci A   pentru cele 80% si 85% pentru quizuri care conteaza 20% din nota, media generala  va fi de 89%. Este un algoritm care nu inseala de accea sistemul de notare  aici este si asa rigid, eu zic ca e bine...Exista intr-adevar posibilitatea ca profesorii sa dea extra credit si acela te poate ajuta sa iti maresti nota, dar extra credit scade o data cu avansarea in clasele mari.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...