Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

White Chocolate Mocha


Recommended Posts

Conteaza notele din liceu si cursurile astea avansate luate tot in liceu. Acum ca sa te primeasca la ele, trebuie sa vii cu note bune din middle school ...deci iata cum conteaza si notele de la middle school.

 

Mai sunt alte subtilitati ... daca se indreapta spre stiinte exacte, la sfarsitul clasei a 12 a, trebuie sa termine 6 cursuri de matematica (pre-algebra, algebra 1, geometrie, algebra 2, pre-calculus si calculus) ... ultimele 2 se fac numai in clasele avansate de matematica si se pare ca este foarte solicitant spre imposibil sa le ia pe amandoua in acelasi an ...asa ca, cel mai indicat este sa le inceapa din clasa a 7 a cu "pre-algebra" si sa faca cate unul pe an ...ca sa intre la "pre-algebra" care este catalogata ca "avansata" pentru clasa a 7 a, trebuie sa vina cu nota buna din clasa a 6 a ...si uite asa, conteaza si notele din clasa a 6 a ...

 

Deci notele conteaza, la liceu conteaza pentru college, in middle school conteaza pentru calificarea in clasele avansate ...cu atat mai mult, sa iei un 85% pentru ca ai uitat ca ai test, mi se pare inadmisibil ... inteleg daca nu stie, nu a inteles, nu poate (ca nu toata lumea poate sa duca la capat cursurile astea) ...asta inteleg. Dar pentru ca "ai uitat sa studiezi", si asta pentru ca nu ai scris in planner (ca ai impresia ca esti super destept si nu ai nevoie sa notezi nimic) ...si nici macar nu te obosesti sa aduci plannerul acasa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Katy, asa este, cum spune Michelle ... procentele nu sunt egale si daca iei un 0% la homework, se micsoreaza mai putin nota decat daca ai lua la un chapter test. La sfarsit de trimestru, e posibil sa iesi cu o medie de 90% daca busesti 2-3 homeworks, daca la celelalte ai peste 90% ...

 

La noi chapter testele conteaza cel ma mult ...65% din medie.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea da stiu , nici macar nu am contrazis-o. Ce incerc eu sa accentuez e ca un 0 din asta mai tarziu s-ar putea sa nu mai fie asa inofensiv, mai ales ca trebuie sa iti asumi  sa faci foarte bine la restul. ( o paranteza sa spun ca mie sistemul de notare precis fara artificii mi-a placut aici, astea sunt numerele asta e algoritmul de nota finala,  nu lasa loc de negocieri multe). Probabil pentru ca GPA  e folosit la admitere profesorii nu lasa loc de interpretari   De aceea spuneam eu ca delasarea acum e cu risc, desi unii spun ca au avut nevoie de un soc sa o apuce pe drumul bun. Nu stiu zau daca e mai bine cu nervii zdreanta sau cu ei la 4 ace :)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tot e bine ca in US inteleg ca se pun multe note, deci e mult mai obiectiv... la noi nu e asa. Sunt multi copii in clase (in orasele mari), se asculta cativa copii in ora, in conditiile in care la unele materii exista cate o ora pe saptamana la anumite materii, se da cate un test din cand in cand. Ajung copiii cu 2 sau trei note pe semestru.

Nu se pun note pe teme. Profa de romana de la clasa Carlei ne-a spus ca pune o nota/semestru pentru aspectul caietului.

 

La noi, mai mult, din cauza situatiei cu profesoara de matematica (poveste lunga, incercam sa o inlocuim ca e efectiv dezastru), niciun copil nu are inca nota la mate, suntem in urma cu materia si ce au reusit sa inteleaga copiii este din ce fac acasa cu parintii sau la pregatire. Desi ma jurasem ca nu o dau la pregatire la matematica, ma vad nevoita sa o fac acum pentru ca ma depaseste materia si sunt stresata.

 

Buflea, eu nu m-as mai certa pe note ci pe nescrisul in planner, as face o prioritate din el. Organizarea e mai importanta decat orice in toata povestea asta cu scoala, in opinia mea.

Au dreptate fetele, nu mai sta suparata pe el mult timp, vorbeste cu el, e important sa stie ca-l iubesti si-l accepti neconditionat. Dar trebuie sa ai o discutie serioasa cu el despre scrisul in planner si venitul cu el acasa si sa insisti pe asta.

Eu mai aplic pedepse dar de scurta durata. La noi merge cu "fara laptop", asta e pedeapsa maxima, nu are voie prea mult oricum dar cand n-are voie deloc o doare.

Si da, trebuie responsabilizat. Pentru tine sunt foarte importante rezultatele lui, insa e imposibil sa ai control total. Mai bine sa fie responsabilizat el, care are si controlul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Conteaza notele din liceu si cursurile astea avansate luate tot in liceu. Acum ca sa te primeasca la ele, trebuie sa vii cu note bune din middle school ...deci iata cum conteaza si notele de la middle school.

 

Mai sunt alte subtilitati ... daca se indreapta spre stiinte exacte, la sfarsitul clasei a 12 a, trebuie sa termine 6 cursuri de matematica (pre-algebra, algebra 1, geometrie, algebra 2, pre-calculus si calculus) ... ultimele 2 se fac numai in clasele avansate de matematica si se pare ca este foarte solicitant spre imposibil sa le ia pe amandoua in acelasi an ...asa ca, cel mai indicat este sa le inceapa din clasa a 7 a cu "pre-algebra" si sa faca cate unul pe an ...ca sa intre la "pre-algebra" care este catalogata ca "avansata" pentru clasa a 7 a, trebuie sa vina cu nota buna din clasa a 6 a ...si uite asa, conteaza si notele din clasa a 6 a ...

 

 

noi avem la math si accelerated care e intre regular si avansat.

William e la accelerated si face pre-algebra.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am o alta prietena...ca sa vedeti in ce cercuri ma invart...glumesc.

 

la ea nu conteaza, la orice nota sub 90% se confisca totul.

nu telefon, ps4...tablet...absolut nimic pana nu isi indreapta nota si ia peste 90%.

 

are 3 baieti, mijlociul e in an cu William.

in vara asta cand a venit baitul pe la noi a treb sa-I cer permisiune maica-si sa-l las pe ps 4 .

a fost pedepsit toata vara ca a avut media 89.5 ... la math. iar el era deja la avansati.

 

pur si simplu ea nu discuta la note...asa o tine de ani de zile si numai pe linia asta merge...sa specific ca e asiatica.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chestia asta cu pedepsele poate merge sau nu...depinde si de firea copilului.

 

Eu mi-am crescut copiii (bine, rau asta vom descoperi cind sint ei adulti) avind in memorie sechelele mele ca adolescent. Am avut parinti extraordinar de stricti si indiferent de rezultate primeam vesnica placa: "Puteai mai mult", combinata cu acea bresa in comunicare cind zbirceam ceva. Ma dispera tacerea mamei si m-a marcat intr-un mod neproductiv. Mi-a trebuit multa munca cu mine insami sa realizez de unde vin anumite chestii cu care m-am confruntat ca adult. 

 

Nu comentez cum isi cresc asiatici copiii...fiecare cu metodele lui. Oricum, rezultatele muncii noastre de parinti se vad mult, mult mai tirziu...nu acum la SAT sau intrarea la facultate. 

 

Parinteala trebuie sa se potriveasca copilului...nu-i reteta universala. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu vad nici o umilinta daca mama vine sa observe obiceiurile fiului in clasa. Dar se pare ca asa ceva nu este posibil oricum.

Sint deacord cu fetele ca nevorbitul nu e productiv, dar pedepsele pe termen scurt (gen luatul internetului) la noi au dat roade foarte bune. Si discutati, explica-i ce te-a deranjat, vorbiti mult, asa prieteneste, nu de sus, sa nu sune ca o cearta.

 

Al meu a fost impins de la spate pina la mijlocul clasei a 11 cind l-a apucat brusc mindria si probabil si frica de cele 11-12 examene care-l asteptau, plus perspectiva de a nu ramine in scoala. Nu a stralucit niciodata deoarece nu-l interesa nimic, dar nici nu a fost un elev slab, asta doar datorita impingerii de la spate a lui taca-su, mai ales. Acum e cel mai bun din anul lui si trebuie sa-l opresc eu in studiu si e foarte mindru de munca lui si rezultatele ce le obtine. Deci cred ca toata bataia asta la cap a dat roade, asa ca Buflea nu dispera si munca ta cu ei o sa dea roade, doar ca trebuie sa tragi aer in piept si sa incerci sa fii mai calma. Spre exemplu eu nu as fi dat prea multa importanta episodului cu mustarul. I-as fi despartit, le-as fi spus sa le fie rusine si cu asta basta. Nu i-as fi pedepsit. Mi-as pastra pedepsele pentru lucruri importante, gen scoala, ca asa se invata cu pedepsele, ca tiganul cu scinteia. 

 Stiu, usor de spus greu de facut. 

 

Acu doar nu credeti ca al meu e vreo perfectiune. Nooo! Raspunde urit, ne ignora, dezordine in camera (mai putin muntele ala de sticlele alea de plastic), e sarcastic, dar ne-am tabacit si nu mai dam importanta chiar la toate cele, nu de alta dar ajungi sa-ti iei cimpii daca le pui pe toate la inima.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...