Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

White Chocolate Mocha


Recommended Posts

JG, da ...exact asta spuneam ieri, cand la bufnit rasul ...ca nu nota ma deranjeaza ci motivul pt care a luat-o. Si el, in loc sa asculte ce spun, mesajul, asculta cum pronunț eu cuvintele.Nu va pot spune ce dezamagire am trait si probabil ca asta e inceputul ...adica chiar asa, sa rada de mine ?

 

 

Eu am mixed feelings despre metoda asiatica, dar in linii generale rezonez cu ea ...Mi-ar placea ca Alex sa isi ia o asiatica ...asiaticii pun mult accent pe munca, considerand inteligenta nativa doar un catalizator. Bine sau nu, comunitatile asiatice sunt foarte de succes ...apropo, competitia cea mai mate a lui Alex sunt 1 chinez si 2 filipinezi.

 

Antmilo, parintii mei, dupa discutii scanteietoare, imi aplicau momentul tacerii, care ma durea cel mai tare. Orice as fi facut numai sa nu mai fie linistea aia in casa. Dar nu m-am traumatizat, doar ca asta era ce mergea la mine. Alex o are pe Flavia, careia nu ii pot interzice sa vorbeasca cu el, deci nu pare ca il doare prea rau liniștea.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buflea cind e p..d off si al meu printre altele se ia de accentele noastre! Doar ca eu nu pun la suflet. Ii spun ca accentul meu englezesc e oricum mai bun decit accentul lui romanesc si rid.  Daca vede ca nu ma poate atinge cu rautatile lui, ii e si mai ciuda.  [soricel]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani la pisic,e dragals foc si ma bucur de cite ori vad poze cu el.

 

Buflea,eu sitn mama nazista cum spune barbatul.Eu stau cu gura pe al meu intruna,stiu ce are de facut,cind si cum.Nu fac teme cu el,dar verific.

Nu stiu care e reteta...la noi de obicei prima luna de scoala se lasa cu plinsete,vaicareli,circ si cearta apoi se potoleste si incepe sa faca singur.

Incep sa cred ca daca ii spui de un milion de ori ceva pina la urma intra intre urechi, in 90% din cazuri.

Si eu i-am spus miercuri ca daca iar uita binder-ul de spelling la scoala eu nu ii mai spun nimic si vineri va da cu capul in zid si va invata din greseli proprii.Minune mare ca a tinut minte si l-a adus acasa.

 

La noi am incercat cu explicat de ce trebuie sa faca ceva in diferite forme,feluri si degeaba;cind il amenint ca ii tai electronice,joaca,ciocolata atunci pricepe.

Asa ca stai linistita nu esti singura care se lupta cu copii.

Eu astept ziua de care vorbea Letitia ca plodul se lumineaza si devine responsabil.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am capatat sperante de cind am auzit de printzul mostenitor pe ce drum bun e...

Letitia sa ne tii la current....

 

W inca nu indrazneste sa rida de acceptul meu.

 

Buflea am uitat sa spun... eu zic, sa incerci sa nu mai plangi in fatza lui...sa dai pe fatza tot ce simti.

in cazuri din astea eu vorbesc mai tirziu cidn apele sunt mai linistite de ambele parti...ne alegem un loc linistit, si asa prieteneste vorbim.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bonjour,

avem o toamna ireal de frumoasa .

 

La noi e jale cu limbile straine . Nu fac mai nimic la scoala , au o ara pe saptamana de franceza si o ora de rusa .

La franceza , desi e al treilea an , nu au teme , spelling , teste , nimic . Aici nu se pune deloc accent pe limbi straine pana la clasa a 7a , banuiesc , ca nu am ajuns pana acolo . Ma gandesc sa caut un nativ francez pentru conversatie .

La Rusa au inceput de la cap la coada , invata niste cuvinte uzuale dar fara sa citeasca pentru ca nu au invatat alfabetul . Ieri am vazut o lista cu niste cuvinte , scrise in alfabetul latin cu spellingul aferent .

In schimb ii preseaza cu matematica si engleza pentru ca au Sat2 la primavara si scoala vrea sa faca o figura buna in statistici .

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici in Fr nus e pune deloc accent pe limbi. IN teorie incep engleza din clasa pregatitoare. Dar au 1h al 2 saptamani si nici alea nu le fac. Pe mine ma seaca maxim.

Am gasit un studenta irlandeza si sta cu ele 5h pe sapt. Sa invete in joaca. Se vad mici progrese ....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Antmilo, parintii mei, dupa discutii scanteietoare, imi aplicau momentul tacerii, care ma durea cel mai tare. Orice as fi facut numai sa nu mai fie linistea aia in casa. Dar nu m-am traumatizat, doar ca asta era ce mergea la mine. Alex o are pe Flavia, careia nu ii pot interzice sa vorbeasca cu el, deci nu pare ca il doare prea rau liniștea.

 

Pai d-aia to zic ca depinde de copil...pe mine tacerile alea m-au terminat nervos. Nu imi aduc aminte de absolut nimic ce faceam gresit...ci doar ca trebuia cu orice pret sa reintru in gratiile mamei. Nu am invatat nimic din ele decit ca dragostea se termina daca nu ma comport intr-un anume fel. 

 

Am fost o adolescenta cit se poate de ok...eu nu am baut alcool pina la aproape 30 de ani, nu am facut droguri, nu am avut prieteni girla, nu am avut comportament dificil, nu faceam nimic periculos si invatam bine (in liceu dupa emigrare si deci am avut de recuperat la limba si istorie si o groaza de alte chestii, plus servici dupa scoala am terminat in top 3% din liceu)...insa cumva mereu eram la capatul acestor taceri care nu se termina nici acum. Acum ii dau spatiu si timp si isi revine singura dar pe vremea copilariei nu intelegem nimic. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Interesant ... eu stiam exact de ce e liniste in casa, pentru ca linistea venea dupa niste discutii foarte explozive, in care eu eram de o parte si ai mei, mereu impreuna, de cealalta parte ...mvai, imi aduc aminte ca o data, cred ca eram studenta sau poate ceva mai mare,  vecinul de deasupra s-a intalnit cu tata si a zis ca a auzit ce agitatie e la noi in casa si ca ce vreau de la ei ? Vreau sa plec din tara si ei nu ma lasa ? [flo2]  De atunci, a ramas o vorba la noi in familie ..."mai incet, mai calm, iar vrei sa pleci din tara ?" [:-)))]  ...pana si copiii mei o stiu, desi nu cred ca inteleg exact semnificatia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...