Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

White Chocolate Mocha


Recommended Posts

Bag si eu nasul pe aici sa i spun Danei_ vio ca tensiunea masurata o data la medic nu e prea relevanta.

 

Eu sufar de ceea ce s ar numi " sindromul halatului alb", la medic imi creste inexplicabil tensiunea. Ultima data cand am fost, pentru o bronsita, aveam 17/10, de am primit si tratament.

 

Mai importanta este monitorizarea tensiunii, timp de o luna o masor zilnic. Am tensiometru acasa, daca n as avea as merge la orice farmacie. Ei am revenit la tensiuni de aviator,  11 cu 7-8.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Bun seara.

Buflea si ai mei se bat  uneori. In general el incepe si ii face sau ii zice ceva nasol, iar ea ii da cativa pumni in spate sau in mana/picior, pe unde nimereste. Tot ea este cea pedepsita si trimisa la ea in camera in ideea ca orice i s-ar spune sau orice magarii i-ar face frati-su la jocurile pe care le joaca impreuna, violenta nu e o solutie. Uneori il pedepsesc si pe el in functie de situatie. Dar "pedepsele" mele sunt usurele, de fapt nici nu sunt pedepse. In general isi cer scuze unul altuia si se impaca rapid. Weekendul asta a fost o faza draguta. Am trimis-o pe ea in camera ei si dupa 10 minute a venit cu o scrisoare catre el, in care isi cerea scuze ca l-a lovit si ca i-a mancat dulciurile si il ruga sa o ierte. Era asa misto scrisa ca dupa ce a citit-o lui i-au dat lacrimile. Si a venit si a imbratisat-o si a pupat-o.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe aici e politică de a nu se aruncă nimic ce poate fi folosit la gunoi. Dacă faci așa ceva se interpretează ca nu îți pasă de natura, de oamenii care au nevoie. E un lanț de magazine de stat unde îți primesc aproape orice. Ei le vând la preturi foarte mici. Sigur sigur iau 2 pahare sau ghivece de flori, jucării, cărți vechi, mobila. De acolo cumpără studenții, oamenii saraci in general dar și ceilalți dacă vor ceva de unică folosință. Adică pentru petreceri cu tema anume sau pentru spectacole. Mie de exemplu îmi îmi trebuia un cos de nuiele pentru un spectacol Marry Popins. Merg primăvara să văd dacă au ceva ghivece faine. Că uneori vreau o culoare si o forma anume. Si vaze pentru flori mai iau uneori.

Tot pe aici primăria organizează așa numitele garage sales în anumite puncte. Iar o ocazie sa scapi de diverse inutile.

Ca să nu mai zic de centrele pentru refugiați care au primit cu brațele deschise orice util în cadă, haine, jucării, prosoape, lenjerii.

Ah, hainele și încălțările uzate se duc la magazine care le reciclează. Unele dau si cupoane de reduceri, altele nu. Dar e musai să fie spălate și uscate.

Alta inițiativă recentă sunt un fel de trocuri de haine. Am văzut de curând că se organiza ceva de genul duci 7 produse minim si iei 7 înapoi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Antmil wow, ce petrecere ai in plan! Vine si cumnata ta? Voiam sa-ti spun ca o urmaresc pe insta si fac multe din exercitiile pe care le pune. De fapt pe baza clipurilor ei mi-am alcatuit niste serii de miscari pe care le fac zilnic si ma simt excelent.

 

Leti, la cum il vad eu pe pisicul tau sigur va atenta la globurile din pom. Ale mele nu au fost interesate dar imi amintesc ca Black a pus anul trecut niste poze cu pisica ei in pomul de Craciun. Asa-l vad eu pe Miska, cred ca o sa pui poze cu el printre globuri si beteala :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lea, la multi ani fericiti impreuna. Eu nici nu mai stiu de cati ani suntem casatoriti, vreo 17-18. O vesnicie. Dar nu am sarbatorit niciodata. Sarbatorim insa ziua in care ne-am cunoscut.

Mik, fain stiloul. Si mie imi place sa scriu cu stiloul. Am si acum stiloul cu care am scris la bac si cand am dat la facultate. Eu am fost copilul ala care scria atat de frumos incat invatatoarea lua caietul si il plimba prin toata clasa, sa vada toata lumea cum arata. Copiii mei nu m-au mostenit, ba din contra, au un scris absolut oribil.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc pt urari  [flo2]

 

Buflea, uite a ce seamana un over-board; baietii sunt tare incantati; cel mic a primit unul de ziua lui la inceputul lui noiembrie, pt cel mare va fi mos Nicolae

post-128134-0-69320700-1479887181.jpg

pt drône, sunt de aceeasi parere cu tine. e ca un elicopter cu aparat foto; pt mine nimic interesant (mai ales ca il poti folosi doar in gradina proprie) insa trebuie sa aduca ceva cerut, mosul (si musai nu haine)

 

la noi exista un "parc de containere" pt reciclare. si acolo duc obiectele desperecheate. nu le arunc, le pun frumos intr-o cutie si le las celor care lucreaza acolo, le dau ei mai departe. inainte tot ce tinea de bucatarie duceam la o biserica ce avea un "mini-hotel" pt studenti, pensionari. insa acum nu mai "functioneaza" decat biserica asa ca nu mai e nimeni sa le primeasca. hainele, jucariile (spalate, in stadiu inca bun) le pun intr-un container special, si normal ajung la magazinele "crucea rosie".

 

o zi buna, mai vorbim. acum fug pe un santier

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună ziua, doamnelor!

 

 

Sper că mă mai cunoașteți [:D], eu nu v-am uitat, ba chiar am trecut periodic pe aici în momentele de liniște (cam puține [:D]) ca să văd ce mai faceți și mai ales ce mai ziceți.

 

 

 

De când nu am mai vorbit, a trecut atâțta timp și mi se învârtesc atâtea prin cap, că nici nu știu cu ce să încep. Am trecut prin destul de multe evenimente. De câteva luni nu mai am în casă 6 copii, ci doar 5. Fiică-mea cea mare, care a devenit majoră în primăvară, s-a mutat la scurtă vreme la prietenul ei, după ce ne-a cerut părerea și acordul „de principiu” mie și celui pe care ea îl consideră tatăl ei. M-am simțit desul de ciudat, până și acum momentul acela este neelucidat în sufletul meu. Mă gândesc că nu ar trebui, căci eu la o vârstă doar cu un an mai mare mă măritam. În plus am avut și o discuție destul de … simțită. Primul meu copil, venit total pe nepregătite, copilul care a simțit din plin imaturitatea mea, copilul cu care am crescut împreună. A fost oarecum greu cât locuiau aici aproape. Dar ne vedeam destul de des, chiar dacă nu zilnic. Acum sunt oricum amândoi plecați din țară.

 

 

În rest, suntem în parametri. Copila cea mică a împlinit 5 ani luna trecută și consideră că e „suficient de mare, mami, ca să hotărăsc singură cum mă asortez”. Fiecare cu ocupația lui, care cu școala, care cu seviciul…

 

 

Am citit din urmă și mi-a dat de gândit chestia cu romantismul adus în discuție de Buflea. Uneori mă gândesc că e supravalorizat. Poate pentru că la mine chestiile romantice s-au încheiat cam prost. (A, și dacă tot am ajuns la Buflea, mă opresc un pic la „condescendent”, care definește în românește o atitudine respectuoasă, dar cu o anume nuanță. Un respect de pe o poziție superioară, ca pe o favoare pe care o faci.)

 

 

 

Ah, am citit și despre bătăile între copii. Eu vă spun că meciuri ca cele de la mine din casă, mai rar. Și cum sunt atât de diferiți, și-au rafinat în mod diferit metodele de a se agasa reciproc, sunt chiar surprinsă uneori. Zău dacă nu sunt copiii ăștia măsura adevăratei firi a omului. Cum am fi dacă nu ne-am cenzura? Nu vreau să știu cu adevărat. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc pt urari  [flo2]

 

Buflea, uite a ce seamana un over-board; baietii sunt tare incantati; cel mic a primit unul de ziua lui la inceputul lui noiembrie, pt cel mare va fi mos Nicolae

http://comunitate.desprecopii.com/forums/public/style_images/master/attachicon.gifimages.jpg

pt drône, sunt de aceeasi parere cu tine. e ca un elicopter cu aparat foto; pt mine nimic interesant (mai ales ca il poti folosi doar in gradina proprie) insa trebuie sa aduca ceva cerut, mosul (si musai nu haine)

 

la noi exista un "parc de containere" pt reciclare. si acolo duc obiectele desperecheate. nu le arunc, le pun frumos intr-o cutie si le las celor care lucreaza acolo, le dau ei mai departe. inainte tot ce tinea de bucatarie duceam la o biserica ce avea un "mini-hotel" pt studenti, pensionari. insa acum nu mai "functioneaza" decat biserica asa ca nu mai e nimeni sa le primeasca. hainele, jucariile (spalate, in stadiu inca bun) le pun intr-un container special, si normal ajung la magazinele "crucea rosie".

 

o zi buna, mai vorbim. acum fug pe un santier

Lea la noi astea se numesc hoover smart boards si anul trecut a fost mare scandal ca luau foc. sper ca s-a reglementat situatia.

 

In legatura cu recilarea, mie mi se pare desteapta ideea cu frigidere stradale, unde fiecare poate pune mincarea care ii prisoseste, dar care este inca comestibila si de acolo pot veni si aproviziona persoane mai putin avute. Numai cita mincare arunca marele supermarketuri, ar putea hrani o groaza de oameni mai putin norocosi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...