Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

White Chocolate Mocha


Recommended Posts

Letitia, Hollande a fost un dezastru de presedinte. SIngurele momente in care s-a comportat ca un presedinte a fost dupa atentate. Din pacate. E ezitant, impaciutor si moale. (pe linga cele pacate lumesti care nu sunt putine). 

Nu, extrema dreapta nu are cum sa iasa, caci nu au un program serios. 

 

Dreapta clasica s-a reorganizat foarte repede si bine. L-a pus pe tusa pe Sarkozy si se pare ca avanseaza cu avint.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Cred ca ai facut bine ca nu ai pronuntat cuvantul ... foloseste la general termenul de "se termina" ...cu divrese semnificatii - viata, chinul , boala, soarta ...etc.

 

Dar totusi care este estimarea ? Nu pot crede ce evolutie rapida a avut ...pe de alta parte, mai bine rapida decat o agonie lunga.

Ea cum este ? Ce realizeaza si ce nu ?

 

Si eu mi-am pus intrebarea cu sloiul de ghiata ...cineva, nici nu mai stiu cine, mi-a spus ca copiii proceseaza diferit de adulti asemenea evenimente. Au mult mai putine amintiri decat noi, si foarte multa viata de trait in fata, astfel incat trec mai usor peste evenimente nefericite ...cu cat mai mic, cu atat uita mai repede si ii afecteaza mai putin.

Ceea ce e bine, daca gandim din pnctul asta de vedere ...

Copii inteleg ce inseamna moartea doar dupa 6 ani.

pana atunci nu au notiunea asta.

 

 

Eu imi amintesc cand am procesat si inteles ce se intampla cu animalele abia pe la varsta aia.

Pana atujnci desi iubeam animalele si ma jucam cu ele, asistam la taiatul porcului, taiat si ciupiliti gaini, taiat iepuri samd, ca un sloi de gheata.

Cand am inetles ca moartea e ireversibila si ce inseamna de fapt, atunci a fost......mda.

 

 

Asa e si la moartea celor apropiati, cand a murit strabunica mea eram mica, stiu ca bunica mea plangea si tot spunea 'mama mea draga', atunci nu procesam de ce bunica reactioneaza asa si nu stiam ce prespune aceasta 'moarte'.

 

Nu e nimeni sloi de gheata si nu inseamna ca nu isi iubeste bunica, dpdv psihologic nu inteleg moartea si ireversibilitatea.

 

Ca fapt divers cateodata mi se pare frustrant si de o tristete apasatoare sa stiu ca nu trecutul e trecut si nu s emai intoarce nimic. Nu mai am copilaria, nu mai primesti nimic inapoi, nu te poti intoarce in timp, cine moare e mort si gata, nu il mai vezi, nu il mai auzi, nu il mai simti, nu mai exista, nu mai poti sa ii spui ceva, sa il atingi...e...gata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello!

 

Mai e putin si plec acasa sa ma fac frumoasa pentru bal! (gluma)

 

Mishka e acasa, bine merci, totul a decurs bine, e zburdalinic si obraznicut, sper sa o tina tot asa. Mergem duminica la control, sa fim siguri ca totul e ok. Mi-au spus sa am grija sa nu sara!!! Cum sa nu sara, cind e asa zvapaiat? In fine, noi nu ne-am jucat cu el, dar el isi  cauta de joaca peste tot.

 

Cam atit de la mine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

XIO


 

Ca fapt divers cateodata mi se pare frustrant si de o tristete apasatoare sa stiu ca nu trecutul e trecut si nu s emai intoarce nimic. Nu mai am copilaria, nu mai primesti nimic inapoi, nu te poti intoarce in timp, cine moare e mort si gata, nu il mai vezi, nu il mai auzi, nu il mai simti, nu mai exista, nu mai poti sa ii spui ceva, sa il atingi...e...gata.

 

 

Eh, sa vezi cind realizezi ca nu se mai intoarce tineretea, nu copilaria! Atunci frustrare si tristete!!! Momentan e inca roz la tine [:)] !

 

Da, de aia unele persoane prefera sa creada intr-o viata viitoare, la intilnirea cu persoane dragi dupa moarte.... Cred ca e mai usor sa treci prin aceste evenimente in acest fel. Realitatea insa e cea expusa de tine din pacate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca fapt divers cateodata mi se pare frustrant si de o tristete apasatoare sa stiu ca nu trecutul e trecut si nu s emai intoarce nimic. Nu mai am copilaria, nu mai primesti nimic inapoi, nu te poti intoarce in timp, cine moare e mort si gata, nu il mai vezi, nu il mai auzi, nu il mai simti, nu mai exista, nu mai poti sa ii spui ceva, sa il atingi...e...gata.

 

Ohohohoooo, sa vezi cum o sa te simti dupa 45 de ani, cand esti trecuta de jumatatea vietii si viitorul e mai scurt decat trecutul.

 

Sa vezi cum este cand te simti depasit ...si stiu ca acum crezi ca nu o sa fii niciodata depasita, pentru ca iti propui sa ramai in pas cu tot ce te inconjoara ...dar fara sa vrei timpurile de depasesc, nu pentru ca timpul trece mai repede ci doar pentru ca tu, ca ansamblu fizic si emotional incepi sa functionezi mai incet.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am fost aseara la Bacalaureatul lui Mungiu si mi-a placut mult de tot. Din pacate nu am timp sa ii scriu cronica si nici nu cred ca l-a vazut cineva de pe DC ...de fapt habar nu am daca filmul asta s-a difuzat in Romania ca eu nu am auzit pe nimeni din anturajul meu de acasa sa-l fi vazut.

 

Una peste alta ... il recomand parintilor cu copiii la inceput de cariera profesionala si de viata independenta.

 

E cutremurator sa trebuiasca sa iti impingi copilul spre alte zari, pentru ca tu ca adult, ca parinte, nu mai vezi nici un viitor in tara in care odata ai crezut.

 

Este cutremurator sa stii, din experienta, care e drumul mai usor pentru ei ...si ei sa aleaga calea mai ocolita si mai plina de frustrari, calea pe care si tu ca adult ai parcurs-o si care te-a adus intr-un moment al vietii in care nu esti fericit din nici un punct de vedere.

 

Este cutremurator sa fii cinstit in interiorul tau si sa traiesti atat de necinstit in relatia cu ceilalti (la serviciu, in familie, in societate).

 

Este firesc sa iti doresti ca copilul tau sa fie mai sincer cu el insasi si sa realizezi ca exista riscul sa faca aceleasi greseli pe care le-ai facut tu si sa ajunga sa traiasca in acelasi compromis mizerabil.

 

Si este foarte greu sa te resemnezi cu decizia de a da un pas inapoi si a-l lasa sa isi traiasca propriile greseli, mai ales cand el, copilul, reprezinta singura ta gura de aer catre fericire.

 

Nah, ca pana la urma ...tot am scris ceva ...o sa deschid subiect separat exact cu cuvintele astea, sa vad daca a mai vazut cineva filmul ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea!!!!

 

m-ai inspirat cu sireture :))) le cumpar si eu.

 

lui t ii iau de ziua lui un ceas subacvatic de la cassio, analog, ca nu ii plac electronice.   Smartwatch-ul de anul trevit l-a bagat in seama doar o luna:(

 

si primeste si vechiul meu tel nokia lumia.

 

alex a inceput sa se orienteze mai bine cu niste jucarii educative, ma lamireste in weekend...

 

i'll be back

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...