Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

White Chocolate Mocha


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna de dimineața si de la mine,

 

Si eu am dormit weekendul asta, ceea ce este extrem de unusual pentru mine. E drept ca vineri m-am intors la 2:00 AM de la Antmila, apoi m-am trezit la 6:00 AM ca au plecat băieții la turneul de soccer, apoi m-am culcat la loc si am dormit pana la 11:30 AM.

Duminica iar au plecat baietii la turneu si noi fetele am lenevit prin casa.

 

Nu am facut nimic, decat mancare si o placinta cu mere ...in plus m-am uitat la noul serial  a lui Sarah Jessica Parker, Divorce se numeste ...inca nu m-am prins daca e o drama sau comedie. Am vazut 5 episoade si am ras de cateva ori, asa cu jena, ca subiectul se desfășoară in jurul unui divorț, in care nu prea e nimic de râs. Nu m-am decis daca imi place sau nu, deci nu il recomand ...

 

Copiilor mei nu le place Harry Potter. O fi din cauza ca au vazut filmele ? Flavia a citit-o pe prima si atat ...Alex nici nu a incercat.

Alex in schimb, a citit primele doua volume din Hunger Games si cand sa mi-o ceara pe a treia, a zis ca i-a spus profesoara ca nu e in reading level-ul lui ...sa caute una mai superioara. Si cum Alex nu citeste decat ca homework, deloc de placere,  nici vorba sa continue cu Hunger Games ...

 

Ma intreb totuși, daca Hunger Games nu mai e in levelul lui, ce ar trebui sa citeasca ? Shakespeare ??? A si spus copilul ca s-a dus la bibliotecă, la levelul lui si nu i-a plăcut nici o carte...ceea ce nu ma miră. Si asa nu ii place sa citească, acum il forțează sa citească si cărți complicate ...mai bine il lasau cu Hunger Games, zau asa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna. Revin si eu cu scrisul.
Ma bucur tare mult ca ai revenit Aqai ; si ma bucur Coca pt voi, ca soacra ta e bine. Si eram curioasa sa aflu cum a fost petrecerea de vineri a Letitiei (sper ca n-a scris si-am sarit eu postarea)

 

Si fiindca vorbeam de petreceri de job, a noastra e vinerea asta, intr-un bar restaurant. In general e bine organizat, ne servesc mancare aleasa si la sfarsit se lasa cu muzica si dans. Problema e ca locuiesc departe si nu-mi ajunge timpul sa merg acasa inainte, sa ma pregatesc ; asa ca stau mai mult la serviciu, fac dus si ma pregatesc « sur place ». si e obositor. Plus ca nu pot profita prea mult cu cocktail-urile caci am o ora de traseu la intoarcere si cum e perioada sarbatorilor, sunt si controale multe. Nu ca as exagera eu in general, dar nah.
Pt tinuta nu se cere nimic sofisticat ; anul asta am hotarat sa imprumut ceva de la prietena mea, are o gramada de rochii de gala. Am pus ochii pe una simpla, scurta, neagra, usor mulata, cu putin (mai mult) decolteu si sotul din dotare a strambat din nas, cica fara el langa mine nu ma pot imbraca cu asa ceva, caci sunt prea sexi si vor fi prea multi barbati prin zona. Si cum eu nu ma pot abtine sa nu-i fac pe plac, am ales-o ; si am si pantofii adaptati, cu toc inalt. (sic!)

 

La parfumuri eu sunt coco mademoiselle. Il mai schimb, imi place mult si J’adore insa coco-ul meu nu-mi lipseste.

 

Vineri mi-am luat liber la pranz sa pot merge la scoala Leei, caci venea mos Nicolae. Tare incantata a mai fost (caci primea bomboane) si f curajoasa ; s-a dus la el, si i-a raspuns la intrebari. Am vorbit si cu educatoarea, cica e ok in clasa. Nu ii zgandareste pe ceilalti, dar daca cineva o impinge, riposteaza imediat ; nah, daca nu intra la categoria agresivitate, sunt multumita

nu prea-mi place scoala ei, mi se pare tare ponosita insa nici cealalta scoala din orasel, cea catolica, nu-i prea departe. Saptamana trecuta am discutat cu sotul ca as vrea sa o inscriem peste 2ani (nu se poate mai devreme) la o scoala bilingva fr-engl la 20km de noi si surpriza, a fost foarte de acord. numa'sa nu se razgandeasca pana atunci

 

Weekend-ul asta am avut musafiri incepand cu vineri seara, + sambata seara. Si totusi am reusit sa recuperez repede oboseala ; asa ca duminica am fost cu fii’mea la targul de craciun in Luxemburg, am plecat dupa pranz. A fost un cer senin si un soare, o splendoare ; frig, dar fara vant. Am ascultat muzica de craciun (interpretata f frumos de o fanfara, Lea nu mai vroia sa plecam asa de absorbita era), eu am baut un vin fiert.

Ne-am dat in roata, si-am vazut tot Luxemburg-ul luminat (incredibil ce diferenta intre Luxemburg si Belgia – zona in care locuim, dpdv al nivelului de trai ; care se vede pe oameni, peste tot). Frumos, mi-am incarcat bateriile. Al meu sot s-a botosit ca am ajuns acasa cam tarziu (dupa 7), dar asta e ; eu am nevoie sa ies, sa profit de locuri si plimbari (mai ales cand e vremea frumoasa), altfel devin « agresiva »

 

Saptamana trecuta mi-am facut cadou un voiaj de 5zile in Romania, la inceputul lui martie ; plecam doar noi fetele. Pe Lea o mai las o saptamana in plus, cu familia mea. Abia astept, deja ma gandesc cum sa-mi organizez cele 5zile (visez o dupa-amiaza singura, la Carturesti...).

Intre timp, pt vacanta de iarna n-avem nimic planuit, cred ca ne vom invarti 2 sapt pe langa casa. Sper sa avem vreme frumoasa sa pot pleca in plimbari cu gaza mea (si cine o mai vrea sa ne insoteasca)  [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

v-am spus ca copii scriu cu stiloul?

 

mda la noi in clasa a doua exista un Examen si un carnet de conducerea stiloului [alcool]

 

si, daca scrii urat il pierzi [soricel]  si revii la creion.

 

dar la clasa a 6-a e obligatoriu iar Frixion sunt interzise. Pt ca nu le poti folosi la teste.

Am inteles ca un prof a lasat pe calorifer niste teste scrise cu Frixion si a disparut scrisul si de atunci s-a ajuns la masura asta.

 

Ai mei folosesc cu succes Lamy, R are un stilou de 4 ani, penita o schimba deseori, dar el e foarte atent Edit: atent cu stiloul! ca in rest e un ametit

Super tare faza cu conducerea stiloului!

Ar trebui, in magazine, cand iti cumperi un stiloul, sa le lase sa faci un drive-test :-)))) Ca la masini, sa iti dai seama ce stiloul vrei sa conduci.

SI fetele mele scriu cu stiloul. Si eu am scris cu stiloul la vremea mea... chiar si acum imi place... Doar ca acum, lucrand pe calculator, existand calculatoarele in viata noastra, scriu mult mai putin de mana..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[il]  ce haios Coca.

noi cred ca vom face bradul weekend-ul asta; sper sa avem unul frumos; l-am cumparat/platit  la scoala baietilor, clasa celui mare, pt a "sponsoriza" saptamana de ski.

 

pfffu... s-a lasat o ceata afara; o bucurie pt drumul de intoarcere, mai ales pt cei 35km de nationala  [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello

 

A fost ok la petrecere. La noi firma plateste taxi sa ne duca si sa ne aduca. La fel ca la tine Lea, a fost cina si apoi dans si bar cine vroia sa mai stea.  Mincare a fost mediocra, atmosfera a fost faina in general, dar e ultima data cind ma mai duc la o petrecere cu firma, e foarte obositor, noroc ca a doua zi a fost simbata. 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata (mai pe la amiaza) si din coltul meu ploios. Se zvonea zapada dar vad ca tot ploaie a dat asa ca-s multumita!

 

Si eu am dormit in plus simbata :) :) Mai ales ca A. nu a fost acasa peste noapte (a avut sleepover)...am motait juma de zi apoi am mers iar la un dinner si la piesa de teatru de la scoala unde am ramas extraordinat de impresionata de ce bine au jucat. Copii au facut si "sets", costume, make-up (unde A. este supervisor - deci a avut si rol si a avut si responsabilitate in culise), sunet, lumina! Mi-a placut la nebunie si a fost o piesa destul de grea si sofisticata.

 

Duminica am avut bilete la alt film romanesc si spre rusinea mea am plecat la mijloc. Nu m-a prins absolut deloc si faptul ca a fost si lung de 3 ore mi-a intrecut rabdarea. Poate nu am avut dispozitia necesara insa m-a plictisit ingrozitor si mi-a creat o stare de claustrofobie cumplita. Am renuntat dupa o ora si 45 de minute in film...stiu, mi-e rusine insa asta e!

 

Acum la prinz incerc sa fug pina la TJMaxx sa iau ceva de Mos Nicolaie pentru sot (copii sint gata - unul am trimis cu Amazon, unul l-al shoppait deja, mai trebuie sa impachetez). Habar nu am ce sa ii iau...oi vedea cind ajung acolo.

 

Coca, imi pare bine ca soacra se simte mai bine...anevoios drumul asta cind sus, cind jos si stii cam inspre ce mergi. Trist si dureros...mai te bucuri de reusite mici pe parcurs. Ne face sa ne dam seama cit de efemeri si fragili sintem cu totii si ce repede ne putem deteriora. 

 

Didi, si eu m-am amuzat cu "conducerea stiloului"...buna expresia...o sa i-o transmit si lui A.

 

Aqai, felicitari juniorului pentru swimming!!! Mare lucru. Ma bucur ca te "vad" si te "aud"! 

 

Letitia, sa iti fie de bine petrecerea! Eu mai am trei de infruntat sezonul asta si gata! Scap. Noi nu ne imbracam foarte elegant...in general, ce purtam la servici si mai adaugam ceva accessorii. La petrecerile care includ pe toti angajatii (noi avem si pe departamente, sau pe regiuni) se deosebesc clar femeile care lucreaza in teren fata de cele care lucreaza in birou (sint de 100 de ori mai "de seara"...probabil ca atunci cind nu esti obligat zi de zi sa ai tinuta, apreciezi ceva mai mult). Eu una, nu pun nimic in plus fata de ce am la sevici in mod normal. Poate trag un ruj rosu si atit. In schimb, ma confrunt cu problema rochiei de nunta in continuare...tot caut. Am fost la un magazin in weekend (Lord & Taylor) si nu am gasit NIMIC care sa ma multumeasca. of!

 

Lea, bravo pentru decizia cu rochia...asa as fi facut si eu daca barbatul mi-ar fi sugerat ceva :) :) Din pacate, barbatul nu sugereaza nimic niciodata...nu cred ca in 23 de ani a avut vreun access de gelozie...nu-s daca-i de bine sau de rau!

 

Fug la shopping si revin!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...