Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

White Chocolate Mocha


Recommended Posts

Buna de dimineata si de la mine,

 

Pana nu uit, sa spun repede Multi Ani frumosi, voiosi si luminosi inainte Marghiolitei si lui Alex ...chiar ca multi copii de decembrie. Astia toti sunt Sagetatori si stiu eu ca zodia asta este cea mai norocoasa din tot zodiacul [pk]

 

Sa spun si sanatate cui are nevoie de ea ...

 

Eu azi lucrez doar jumatate de zi, ca ma duc la Christmas Concertul copiilor ...canta Alex la trompeta, in band ... [:-)))] . Valeu, valeu ...a incercat aseara sa imi explice ce canta, sincer, nu suna prea bine ...

 

Maine avem Christmas Party cu compania, la restaurantul cu view spre zgarie-nori si mancare mediocra. Se termina la 11:00 P.M. si am de dus acasa 3 colege ... eu nu pricep frate de ce unii vin cu masina la serviciu si nu vor sa conduca pana la restaurant. Le-o fi frica de condus ??? Deci trebuie sa le aduc eu inapoi la serviciu ca sa isi ia masinile si pe una dintre ele trebuie sa o duc direct acasa.

 

Vineri de dimineata pleaca barbatul. Sambata pleaca Flavia la un sleepover ...va rog sa ma felicitati ca am lasat-o ... a fost o decizie foarte grea pentru mine. Tot sambata trebuie sa il duc pe Alex la soccer, la ora 20:00 [fri] , chestie pe care in mod normal o facea barbatul.

 

Am vorbit de dimineata cu o amica din Romania care isi cauta job si a dat un interviu la o multinationala, cu un manager regional din Germania. Cica dupa ce au vorbit despre profesie, nemtoaica i-a cerut permisunea sa o intrebe despre ceva informatii personale [fal]  ...na, vorba amicei mele ...ce putea sa spuna ? NU, nu vreau sa va raspund ?

Asa ca a fost intrebata cati ani are, daca are familie, copii si daca este un hard worker ... mvaiii, ce m-am enervat ... cica este lege si in Romania ca si peste tot in Europa ca aceste intrebari nu se pun la interviu ... dar daca recrutorul ti le pune, oricum o dai, tot nu e bine ...daca zici ca nu raspunzi, ala te poate descalifica ca nu a aflat ce vroia de la tine ...daca raspunzi, poate nu pici in modelul de angajat pe care il cauta ei.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mai am o dilema ...

 

Alex imi da aseara un numar de telefon si adresa unui baiat de la scoala, roman [:)] . Stiam ca e roman, o cunosc pe mama, ne salutam pe la scoala daca ne vedem dar nu cred ca am socializat vreodata. De ce ? Pai asa sunt romanii din America, nu stiu cum sa stea mai rezervati ...

 

Acum baietii sunt in aceeasi clasa si pare ca se si inteleg. L-am intrebat pe Alex ce sa fac cu telefonul ala ... trebuie sa sun eu pentru playdate ? Si alex mi-a spus ca discutia a decurs in felul urmator :

 

Lucas : Ar trebui sa vii pe la mine pe acasa, dupa scoala sa jucam "Try not to laugh"

 

Alex : OK ...da-mi numarul tau de telefon si adresa

 

 

Intrebare : ce trebuie sa fac eu ? Sa sun eu la numarul ala si sa spun ce ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai am o dilema ...

 

Alex imi da aseara un numar de telefon si adresa unui baiat de la scoala, roman [:)] . Stiam ca e roman, o cunosc pe mama, ne salutam pe la scoala daca ne vedem dar nu cred ca am socializat vreodata. De ce ? Pai asa sunt romanii din America, nu stiu cum sa stea mai rezervati ...

 

Acum baietii sunt in aceeasi clasa si pare ca se si inteleg. L-am intrebat pe Alex ce sa fac cu telefonul ala ... trebuie sa sun eu pentru playdate ? Si alex mi-a spus ca discutia a decurs in felul urmator :

 

Lucas : Ar trebui sa vii pe la mine pe acasa, dupa scoala sa jucam "Try not to laugh"

 

Alex : OK ...da-mi numarul tau de telefon si adresa

 

 

Intrebare : ce trebuie sa fac eu ? Sa sun eu la numarul ala si sa spun ce ?

 

 

 

Cum ce sa faci? Ii spui lui alex zile si ore cand il poti duce la playdate (sau invers, cand poti acomoda playdate la tine) si apoi il incurajezi cu drag sa foloseasca nr de tel si sa se organizeze cu Lucas.

 

sunt grade 7 after all, nu?

 

io asa fac cu playdates, la amandoi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In timpul vacantei am sa fac sigur sarmale cu varza (care sunt preferatele celui mare), o salata boeuf, zacusca (idem pentru copilul mare), saratele, torturi diverse, poate fac si cornulete. Lucruri serioase : ceva vinat (caprioara sau mistret ca la asta am acces), o friptura impanata (de curcan cu ciuperci inauntru), pommes duchesse, o pasare (gisca, rata, clapon, sau ce mai vad eu) la cuptor.

Am sa cumpar buche glacée (buturuga de inghetata) gata facuta, foie gras, stridii (care sunt favoritele mele), icre. 

Nu ma bag la facut cirnati si pateuri. 

 

Am sa stau 10 zile in vacanta, lucru mare. 

 

Carolina, imi pare bine ca doamna chiropractor a reusit sa te lecuiasca. 

Hai, fa-ne geloase si spune-ne ca la tine e tot cald si bine.  [pup]

 

Buflea, faci cum te-a invatat Aqai, il lasi pe Alex sa se organizeze, ca e copil mare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua doamnelor, 

Am o rugaminte mare. Vreau sa fac biscuiti de Craciun Si nu mai stiu reteta.

 

Mcoca, parca ai pus tu reteta anul trecut? Tare buni Si simpli au fost!

 

Carolinah, ce reteta ai tu?

 

Si cine mai Vrea sa share, va rog!

 

Vreau sa fac Cu feciorul de 4 ani. Si mai ales, daca le ornati, ce glazura / icing faceti? Ceva mai natural, sa nu spun sanatos haha.

 

Sarut mana!

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa cred... am luat amenda de parcare cu valid parking pass. Imbecilii au facut poza dintr-un unghi din care nu se vede.

 

si acum refuza sa imi anuleze amenda pe motiv ca accepta numai pozele lor, deci ce am facut eu proof ca aveam the parking pass displayed nu sunt acceptate.

 

si e a doua oara cand astia din campus imi trantesc amenda total aiurea.

 

si cica sa fac comtestatie.

 

pe mama ei de treaba ca fac contestatie dar ma duc si la local newspaper. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mik, evident ca la mine e cald si bine. Noaptea sunt minime de 16-17 grade, dimineata la 9 sunt deja 20 de grade, pe la pranz 24-25. Si apa oceanului e ideala pt baie! Curata si doar un pic racoroasa, are 22 de grade. E perioada aia faina din an cand mergi la plaja la ora 11 si pleci pe la 5 si ceva, multumit si infometat. Doar cu timpul stam mai prost, dar e plin de turisti. Cica a crescut numarul lor cu 14% anul asta fata de anul trecut din cauza problemelor cu terorism/razboi civil etc in alte destinatii calde. In perioada Craciun si Revelion pe booking.com e deja ocupare 97-100% in multe dintre statiuni.

 

Vai, Mik, cine mananca atata? Noi vom fi 8 de Craciun si probabil 6 de rev, dar nu m-am gandit sa fac atat! Culmea ca eu n-am gasit nicaieri aici icre de alea de facut salata de icre cu gris, stii de care. Cand am gasit si eu gris de orez (ca tot balosam la icrele alea facute cu gris de grau in Ro), aici, pe malul oceanului, nu gasesc icrele. Am cautat la Carrefour, Auchan, nimic. In Ro luam de la Carrefour icre de stiuca.

 

Papelusca, noi facem aluat de turta dulce, o taiem cu forme de Craciun si fetele o orneaza cu frosting de zahar. Reteta urmeaza, sa nu incarc postingul asta.

 

Aqai, eu m-as duce in court pt chestia asta. Mai ales ca e a 2-a oara.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

TURTA DULCE MOALE

Ingrediente pentru turta dulce:

- 1 lingurita cu varf (sau doua lingurite, daca va place turta dulce foarte aromata) din urmatorul mix de condimente:

▪   3 lingurite scortisoara,

▪   1 lingurita nucsoara,

▪   1 lingurita ghimbir,

▪   1/4 lingurita coriandru,

▪   1/8 lingurita piper etc

 

- 480 g faina, impartita in 150g + 330g


- 260g zahar (poate fi si brun)


- 125g apa

- 50g unt


- un ou ~50g


- 1/2 lingurita bicarbonat de sodiu


- un vf de sare

 

Ingrediente pentru glazura:

-       Un albus de ou, 230 g zahar pudra – batute bine de tot


 

Metoda:

1.            Inainte de orice, se face un sirop de zahar. Intr-o craticioara de inox, topiti o lingura plina de zahar, la foc mediu, pana ce zaharul se caramelizeaza si primeste o nuanta maro inchis. Turnati peste zahar 125 ml apa clocotita si asteptati cateva secunde, sa se topeasca zaharul.

2.            Adaugati mixul de condimente, restul de zahar si amestecati pana se topeste zaharul, tot la foc mediu, pana ce lichidul ajunge la 75C (eu nu am termometru, deci merge si fara). Opriti focul.

3.            Puneti 150g faina in siropul fierbinte, toata odata, si amestecati cu o spatula sau cu un tel, bine de tot, pana ce compoztia devine omogena, fara cocoloase. Lasati sa se raceasca. Preincalziti cuptoul la foc mediu.

4.            Intr-un bol, amestecati restul de faina cu sarea si bicarbonatul si turnati deasupra compozitia din craticioara. Adaugati oul, untul. Framantati cateva minute, pana ce aluatul devine elastic si nelipicios.

Modelati in forme si coaceti pe hartie de copt. In timp ce lucrati formele, acoperiti tava cu un prosop umed sau o folie de plastic, ca sa evitati uscarea aluatului.

 

Aluatul copt trebuie sa ramana oarecum moale la atingere, caci se va intari pe masura ce se va raci. Daca il lasati sa se usuce in cuptor, turta dulce va fi prea tare cand se va raci complet.

 

 

Eu sar peste partea cu untul si pun putin ulei de cocos.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...