Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

White Chocolate Mocha


Recommended Posts

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Papelusca, eu asa fac biscuitii. Am facut portie dubla anul asta :)

 

Reteta de turta dulce moale pentru Craciun
 
 

Observ ca am reusit sa va innebunesc pe toate cu decoratiunile mele de turta dulce pregatite pentru expozitia culinara de la Timisoara, asa ca inainte de a mai adauga alte poze la postarea "Gastrofest 2012", voi posta reteta mea preferata de turta dulce. Promit ca va veti indragosti de aceasta reteta. E o joaca de copil sa pregatesti aluatul. Nici macar nu aveti nevoie de poze. Nu va trebui sa modificati reteta cu nici un gram fata de cantitatile pe care vi le dau.
Ingrediente:1 kg faina alba
3-4 lingurite de scortisoara macinata
1/2 lingurita de cuisoare macinate
1/2 lingurita de anason macinat
1/2 lingurita de nucsoara macinata
1/2 lingurita de ghimbir macinat
2 lingurite de pulbere de coaja de portocale (sau coaja de portovale razuita/esenta de portocale)
2 lingurite de bicarbonat de sodiu sau 1 plic de praf de copt

300 gr zahar pudra
3 oua intregi

250 gr de miere
300 gr unt
Prepararea aluatului de turta dulce:Topim mierea si untul cubulete in cuptorul cu microunde. Ar trebui sa dureze 1,5-2 minute. Dupa un minut, amestecam compozitia din 30 in 30 de secunde. Lasam sa se racoreasca in timp ce pregatim restul ingredientelor.
Amestecam faina cu condimentele si cu praful de copt intr-un bol incapator. In acest bol vom framanta aluatul.  ( Am fost intrebata daca condimentele sunt obligatorii. Nci macar eu nu pun toate condimentele insirate mai sus. Adaug aici ca ele fac parte din aceeasi zona de gust, se completeaza foarte bine unele pe altele. Mixul pe care-l faceti este o optiune personala. Puteti adauga 2 sau 3 condimente, dupa preferinta. Mie imi place enorm anasonul. Are un parfum deosebit si un gust foarte, foarte bun.De asemenea, imi place sa folosesc nucsoara si coaja de portocale. )
Batem 2-3 minute ouale cu zaharul pentru omogenizare.
Facem o adancitura in mijlocul fainii, adaugam compozitia de oua, apoi pe cea de miere cu unt.
Amestecam totul cu o lingura de lemn, iar cand incepe sa se lege, framantam aluatul cu mana, tot in bol, pana cand se leaga. E nevoie doar de 20-30 de miscari de framantare.

Despartim aluatul in doua si punem portiile in folie alimentara.
Facem acest lucru pentru ca vom lucra oricum cu portii mici atunci cand intindem aluatul. E mai usor de controlat grosimea foii.
Aluatul se va odihni in frigider pana a doua zi. Daca va grabiti, lasati aluatul in frigider macar 2-3 ore.

Scoatem aluatul din frigider cu 1/2 ora inainte de a-l intinde.
Presaram usor faina pe masa de lucru si framantam putin aluatul. Aluatul nu trebuie sa fie lipicios. Daca cumva, prin cine stie ce minune, simtiti ca vi se lipeste de mana, mai presarati faina si framantati pana cand suprafata aluatului devine neteda si lucioasa.
Intindeti aluatul pe masa presarata cu cat mai putina faina la grosimea de aproximativ 3-4 mm, apoi decupati diverse forme, dupa dorinta.
Coacerea turtei dulciPreincalziti cuptorul la 175-180 gr.C (temperatura medie), cam cu o jumatate de ora inainte de coacerea efectiva a turtelor.
Tapetati o tava cu hartie de copt si asezati formele de turta dulce putin departate intre ele.
Lucrati cu doua-trei tavi deodata ca sa reusiti sa pregatiti cate o tava pana cand se coace cea din cuptor.
Coaceti turtele intre 5 si 10 minute, pana cand incep sa devina usor aurii pe margini. Nu le uscati prea tare.
Le lasati in tava pana cand se racoresc usor, apoi le transferati pe gratar sau pe tavi din lemn pana la racirea completa.

Depozitati turta dulce in cutii inchise dupa ce se raceste complet. Se pastreaza proaspata pana la o luna.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca nu scriu destul de clar,  [fri]

Am listuit tot ceea ce voi pregati mai special de sarbatori. Nu le pun pe masa pe toate odata. 

(daca ar fi dupa mine m-as hrani numai cu aperitive, sarmale, brinza, putine dulciuri si fructe, fara supe, carnuri, legume)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai am o dilema ...

 

Alex imi da aseara un numar de telefon si adresa unui baiat de la scoala, roman [:)] . Stiam ca e roman, o cunosc pe mama, ne salutam pe la scoala daca ne vedem dar nu cred ca am socializat vreodata. De ce ? Pai asa sunt romanii din America, nu stiu cum sa stea mai rezervati ...

 

Acum baietii sunt in aceeasi clasa si pare ca se si inteleg. L-am intrebat pe Alex ce sa fac cu telefonul ala ... trebuie sa sun eu pentru playdate ? Si alex mi-a spus ca discutia a decurs in felul urmator :

 

Lucas : Ar trebui sa vii pe la mine pe acasa, dupa scoala sa jucam "Try not to laugh"

 

Alex : OK ...da-mi numarul tau de telefon si adresa

 

 

Intrebare : ce trebuie sa fac eu ? Sa sun eu la numarul ala si sa spun ce ?

eu intotdeauna cer numarul de telefon sau emailul mamei si cu ea organizez ce si cum...

 

ps.

eu care incerc sa fiu precauta, cu orice copil nou care imi intra in casa...intreb parintele care il aduce daca are alergii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, va aduc cafeaua.  [cit]

Va multumesc, va multumesc ptr urarile ptr Alex, vi le intorc insutite si inmiite.  [pup]  [pup]  [pup]

Ieri am trecut de tura 1, musafirii au venit/ au adus cadouri frumoase/ au mancat/ au plecat.  [:D]

Sunt back to work si desi, am lipsit doar 1zi, zici ca au dat turcii pe-aici.  [zirea]

Vai Mik-ule ce meniu copios. Suna apetisant. 

Ma duc la treaba. Paaa.  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata!

 

Ce mai faceti, doamnelor? Eu v-am citit, dar n-am apucat sa raspund.

Mik imi place ce vrei sa pegatesti de sarbatori, inteleg ce spui, pentru ca si la mine se intend preparatele astea pe mai multe zile.

Noi nu avem deloc invitati, asa ca fac mult mai putine (numai anumite lucruri in portii duble, si pentru ai mei)...

Sarmale, cozonaci bineinteles pentru Craciun si cookies, de care ma apuc de sambata asta, sa duc si la copiii din clasa Carlei.

In afara de astea vreau sa fac zacusca, pasta de ton, salata beuf si alte spreaduri... fripturi cand vor astia din casa. Si cam atat. Nu cred ca mai fac tort anul asta, pentru ca-l mancam :)) asa ca ma abtin.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, va aduc cafeaua.  [cit]

Va multumesc, va multumesc ptr urarile ptr Alex, vi le intorc insutite si inmiite.  [pup]  [pup]  [pup]

Ieri am trecut de tura 1, musafirii au venit/ au adus cadouri frumoase/ au mancat/ au plecat.  [:D]

Sunt back to work si desi, am lipsit doar 1zi, zici ca au dat turcii pe-aici.  [zirea]

Vai Mik-ule ce meniu copios. Suna apetisant. 

Ma duc la treaba. Paaa.  [flo2]

La multi ani si din partea mea, fetitei tale!  [flo]

Petrecere frumoasa si la tura 2!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am salivat la bunatatile pe care le faceti de Craciun :).

Noi plecam pe 24 la munte. Speram ca si la ski :).

Prin urmare e cam naspa. Nu imi place sa plec de acasa de Craciun, dar anul asta asa pica a doua sapt de vacanta.

O sa pregatesc un muschi umplut, probabil Orloff, sarmale si o buturuga cu portocale si ciocolata. A si cozonac clar :))).

O sa fac sarmalele wk asta. Sambata merg la macelarie sa iau de toate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...