Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

White Chocolate Mocha


Recommended Posts

Am uitat sa va spun cum s-a terminat povestea ultimelor teste a lui Alex, uitate la scoala.

S-a dus si a descoperit ca nu erau nici la scoala, pur si simplu le-a pierdut [smulgpar] , evident nu stie unde. I-a spus profesorului care a zis sa ii trimit eu o nota cum ca stiu ce note a luat la ele. I-am trimis si acum asteptam sa vedem daca mai primeste F la homework sau nu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am uitat sa va spun cum s-a terminat povestea ultimelor teste a lui Alex, uitate la scoala.

S-a dus si a descoperit ca nu erau nici la scoala, pur si simplu le-a pierdut [smulgpar] , evident nu stie unde. I-a spus profesorului care a zis sa ii trimit eu o nota cum ca stiu ce note a luat la ele. I-am trimis si acum asteptam sa vedem daca mai primeste F la homework sau nu.

Daca nu primeste F inseamna ca e de preferat sa le piarda decat sa le uite? [alcool]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buflea vezi si luminitza in toata chestia asta . Adica daac le-a pierdut drum bun, la revedere avea note mari pe ele...Dar daca avea note mici si le mai si pierdea il acuzai de complot:). Acu' se intampla, partea buna e ca nu conteaza asa mult  incidentul, partea proasta ca trebuie sa ajunga in cativa ani sa nu piarda foi importante ca proiecte sau referate care trebuie predate exact la minut si secunda! Iar pentru asta va trebui sa te implici si tu putin, adica seara sa ii verifici ghiozdanul si sa il instruiesti sa nu care cumva sa le scoata de acolo pana nu le preda:). Si sa iti faci plan sa ii iei un telefon , ca acolo o sa poata folosi reminders. Acu' problema e sa nu-l piarda si pe asta...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vai Buflea nu-mi vine sa cred ca nu l-ai banuit tu ca isi doreste o prietena. Tu care esti atenta la detalii, la cate dusuri face, etc. Chiar nimic nu s-a schimbat in comportament?
 
Mie mi se pare tare dragut ca discuta intre ei asa ceva. Parca stau in aceeasi camera. Dar si asa putea sa nu i se confeseze.
 
Cat despre teste si uitat eu nu as da vina doar pe indragosteala. As zice ca se cumuleaza cu noile indatoriri. Cred ca e putin coplesit si de ce are de facut ca school patrol. Banuiesc eu ca isi face treaba bine si obligatiile pe care le are ii consuma din resurse sa nu faca o greseala, sa fie la timp.
 
Didi, ce frumos pentru ei aceste tabere. Ce amintiri faine.
Bine, acum doua saptamani eram cu o plantatie de morcovi in dos. Acum ca s-a intors cu bine altfel vad lucrurile. A mea nu a avut telefon. Tare prost am dormit 4 nopti. In prima zi am sunat la cabana sa verific ca au ajuns cu bine. In a treia zi am sunat sa vorbesc cu ea ca vroiam sa iau bilete la un concert si nu stiam daca vrea sa vina. Nu am dat de ea si nici nu m-au sunat inapoi. Dar au binevoit sa puna cateva poze cu ei pe siteul scolii. Eu am intrebat diriginta daca pot pune poze dar chiar nu aveam sperante. De abia a 4-a zi m-a sunat fata mea sa ma intrebe daca mai tin minte ca am rugat-o sa nu piarda ceva din bagaj. Mi-a zis ca a pierdut un cercel de aur. I-am zis ca nu ma asteptam. In gandul meu imi venea sa rad de comicul situatiei. Fusese in ziua aceea la o mina cu minerale si spera sa vina acasa cu minerale deosebite. Cand colo ea isi pierde ceva de aur. Mi-am dat seama ca incepuse sa bazaie de oftica asa ca i-am zis sa faca bine sa isi miste fundul la disco unde erau deja colegii ei. Ca nu s-a dus acolo ca sa planga la telefon. O cunosc. M-a sunat sa-mi dea vestea ca sa isi usureze inima. A 5-a zi a venit acasa franta. A gasit cercelul in cabana. Era asa de obosita ca de abia vorbea. Au fost la 2 mine cu minerale, 2 plimbari cu canoe, s-au plimbat cu masinue pe o pista faina de gocarting, au facut rafting pe un rau involburat (pentru activitatea aceasta mi-am facut multe griji ca am citit de o fata care acum cateva saptamani si-a pierdut cunostinta si au dus-o cu elicopterul la spital in capitala).

Ah si dupa o ora a plecat in alta tabara cu corul de data aceasta. Pe o insula mai aproape. Alt bagaj, alta distractie.

I-a pus capac a doua tabara. La intoarcere duminica putea sa mearga la aniversarea unei colege dar nu a fost in stare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carolinah, ma bucur ca mai scrii. Mai ales ca eu am fete. Iau notite.

 

La categoria stresul zilei sunt intr-o situatie delicata si nu vad o rezolvare. Fimea a mare ar trebui sa mearga cu avionul, in grup. Initial am dat raspuns ca nu merge fara mine sau taicsu pentru ca asa a zis ea. Mi s-a raspuns ca nu se poate ca nu-s in comitetul de parinti si am lasat-o balta. Desi eu mi-as fi platit biletul. Ulterior am aflat ca unul din parintii insotitori e tatal unei foste colege de clasa si organizatorii s-au gandit ca e ok pentru ea sa calatoreasca si cu el. O fata care e cu ea la scoala, cu care se intelege foarte bine. Si-au serbat si ziua impreuna acum 2 ani. Grupul a luat bilet de avion si pentru ea atunci cand s-a confirmat plecarea. In fine am zis sa trec peste anxietatile mele de a o stii in avion fara cineva din familie.

Zilele acestea insa ne-au trimis un contract la semnat. Si-s doua puncte cu care nu suntem de acord. Se cere copiilor confidentialitate maxima iar ei au drepturi nelimitate. Am sunat diriginta, o alta mama. Fara contract semnat de ambii parinti nu poate merge. Diriginta ma asigura ca nu vor folosi aiurea materialul pregatit, ca de fapt copii pot discuta cu parintii. Dar ce spune ea difera de ce e negru pe alb in contract si mai si zic sa-l citim de 2 ori cu atentie. Sotul insa e foarte reticent si nu vrea sa semneze. Eu il inteleg pe el, diriginta zice ca in alti ani nu au fost probleme. Eu zic ca nu-i mare lucru ce fac ei acolo. Iar fata vrea sa mearga dar nu poate fara semnaturi. In cel mai rau caz va trebui sa platim biletul de avion nefolosit. Cu ea insa nu stiu cum scot camasa. Ca e greu sa-i explic termeni juridici copilului, ce se poate intampla pe viitor, mai are si o gura mare si sloboda.

Nasol, tare nasol ca-s la mijloc ca de obicei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia,

 

care a fost plecata in cele doua excursii? aceeasi, cea mare cea mijlocie?

 

ce reprezinta contractul asta? e prima editie, daca nu, ce au facut cei mai mari?

 

daca ar fi al meu, l-as lasa..dar cu viata mea din DE, necomplicata. in No, parca nu pot sa imi dau cu parerea.

 

-------------------

 

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

copilul a revenit ieri..a fost mai stapan pe el fata de frat-su acu doi ani care a plans cand m-a revazut.

 

dupa 10 minunte cand a intrat in casa ne-am si certat.

 

Dar mie mi-a fost cumplit de greu fara el. chiar mai greu ca atunci cand a fost in ro 19 zile.

 

Ant,

 

eu ma tin dupa fundul celor 3, si asa patesc..se invart impotriva mea. De altfel nu m-a pus nimeni sa stau dupa ei si sa le suflu in ceafa. of, mamicile.

 

Sa va fie de bine intrunirea!!

 

nu te muti in DE, mai la SW asa [:)] .

copilul s-ar putea sa fie coplesit de program, dar sigur sigur devine mai organizat. si nu mai pierde timpul de pomana. in plus piesa asta de teatru ii creaza o experienta pe care nu o capeti mergand la piata. parerea mea. [ph34r]

 

Mik,

 

vacanta placuta!

 

Coca,

 

cum e soacra ta? nu imi explic cum i-au iesit analizele bune cu tumoarea..

 

acu s-ar putea sa fie mai bine. a petrecut frumos ultimile luni.

 

plec la Ikea, sa vad care mai merge, al mare e prin vecini, aschiuta l-a avut pe vecinu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Carolinah, ma bucur ca mai scrii. Mai ales ca eu am fete. Iau notite. La categoria stresul zilei sunt intr-o situatie delicata si nu vad o rezolvare. Fimea a mare ar trebui sa mearga cu avionul, in grup. Initial am dat raspuns ca nu merge fara mine sau taicsu pentru ca asa a zis ea. Mi s-a raspuns ca nu se poate ca nu-s in comitetul de parinti si am lasat-o balta. Desi eu mi-as fi platit biletul. Ulterior am aflat ca unul din parintii insotitori e tatal unei foste colege de clasa si organizatorii s-au gandit ca e ok pentru ea sa calatoreasca si cu el. O fata care e cu ea la scoala, cu care se intelege foarte bine. Si-au serbat si ziua impreuna acum 2 ani. Grupul a luat bilet de avion si pentru ea atunci cand s-a confirmat plecarea. In fine am zis sa trec peste anxietatile mele de a o stii in avion fara cineva din familie. Zilele acestea insa ne-au trimis un contract la semnat. Si-s doua puncte cu care nu suntem de acord. Se cere copiilor confidentialitate maxima iar ei au drepturi nelimitate. Am sunat diriginta, o alta mama. Fara contract semnat de ambii parinti nu poate merge. Diriginta ma asigura ca nu vor folosi aiurea materialul pregatit, ca de fapt copii pot discuta cu parintii. Dar ce spune ea difera de ce e negru pe alb in contract si mai si zic sa-l citim de 2 ori cu atentie. Sotul insa e foarte reticent si nu vrea sa semneze. Eu il inteleg pe el, diriginta zice ca in alti ani nu au fost probleme. Eu zic ca nu-i mare lucru ce fac ei acolo. Iar fata vrea sa mearga dar nu poate fara semnaturi. In cel mai rau caz va trebui sa platim biletul de avion nefolosit. Cu ea insa nu stiu cum scot camasa. Ca e greu sa-i explic termeni juridici copilului, ce se poate intampla pe viitor, mai are si o gura mare si sloboda. Nasol, tare nasol ca-s la mijloc ca de obicei.

Scuzati ca va vizitez putin. .. Cum adica "drepturi nelimitate"?  Lasam deoparte "confidentialitatea maxima",  desi nici expresia asta nu suna bine. Si te mai pune sa si semnezi in alb, pentru ca nu stii cu ce esti de acord. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia, sa inteleg, nu-ti poate spune tie (mama/tata) copilul ce-a facut in excursie??? Sau nu poate spune altora, gen alti copii, bunici etc.

 

Si ce inseamna drepturi neliminate? Si eu m-as stresa. Intreaba pe cineva mai mare care a fost anul trecut, cum a fost. Pe de alta parte, daca n-are voie copilul sa spuna nimic, de unde sa stii cum a fost??? Eu n-as lasa-o. Cine stie la ce naiba de brainwashing ii supun:(

 

Didi, nu-mi vine sa cred ca se intampla in De chestiunea asta a ta cu programatorii! Pai unde e meritocratia germana?

 

Noi tocmai ce ne-am intors de la plaja unde am inotat o gramada. E caaald (29 gr azi din motive de calima din Africa) si apa e calda si buna. Si e plin de turisti ca e vacanta in UK si cred ca si prin alte parti. Am mancat si o delicioasa inghetata italieneasca, evident ca n-ar fi trebuit sa mananc, ca oricum sunt umflata ca naiba. Asta e, sa fie primita [:D] .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...