Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Situatie incomoda


Recommended Posts

fiind vorba despre elevi de gimnaziu, cred ca cea mai corecta abordare ar fi ca parintii fetitei sa ia legatura cu dirigintele clasei, sa-i expuna problema si sa stabileasca ce poate fi facut mai departe.

nu ai de ce sa te bagi in aceasta chestiune, in mod direct.

cei care trebuie sa actioneze, fara intarziere, sunt cei direct vizati si implicati : copiii care sunt elevii acelui profesor, parintii acestora si dirigintii claselor la care preda acel profesor.

si noi am contestat metoda de predare a profesoarei de engleza de la clasa fetitei mele. am invitat-o pe profesoara la una dintre sedintele cu parintii, i-am explicat clar, pe puncte, ce anume ne deranjeaza (vorbeste pe ton foarte ridicat, zici ca tipa, uneori chiar tipa, niciodata nu stie cum ii cheama pe copii, toti sunt "fetito" sau "baiete", le da sa scrie de 5-6 ori cuvinte, expresii sau propozitii, nu-i invata cum sa pronunte corect, cum sa formeze propozitii simple, asta in conditiile in care preda la clasa inca din clasa 0, ii cearta daca nu au carioci sau burete pentru tabla, samd.)

dupa aceasta sedinta profesoara si-a schimbat mult atitudinea si modul de predare.

nu am linsat-o, nu am pus-o la zid, doar i s-a explicat pe ton ferm, clar si concis ce nemultumiri avem noi ca parinti, vis-a-vis de tonul ei, metoda de predare, comportamentul ei la clasa.

din pacate pentru noi, nu putem solicita schimbarea acestei profesoare, mai exista doua in scoala, una nu preda la clasele mici, iar cealalta cica e mai dusa cu capul decat cea care preda la clasa noastra....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 36
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Din punctul meu de vedere este doar o chestiune de asumare. Daca este o greseala (in cazul in care este o greseala!) nu e un capat de lume... toti gresim. Daca este o greseala de principiu (insa eu sunt extrem de rezervat dar nu exclud) se poate discuta cu un profesor nu vad nimic anormal nu este un bau bau cu conditia sa fim siguri de 10 ori in prealabil ca nu cumva gresim noi pentru ca ar putea duce la un moment stanjenitor. De aceea am spus ca nu asta este esential sa vedem o greseala ci sa stim sa apreciem impactul ei real si desigur oportiunitatea semnalarii acesteia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va rog eu, cititi cu atentie ce scriu, ca sa evitam intrebarile inutile, interpretarile incorecte si ironiile.

 

Am spus ca am fost invitata in sala de clasa respectiva dupa incheierea orelor de curs. Nu as fi avut cum sa abordez profesorul, si, chiar daca ar fi fost prezent, nu as fi aplicat metoda respectiva.

 

Sunt 100% greseli, nu de principiu, ci de... gramatica si vocabular.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va rog eu, cititi cu atentie ce scriu, ca sa evitam intrebarile inutile, interpretarile incorecte si ironiile.

 

Am spus ca am fost invitata in sala de clasa respectiva dupa incheierea orelor de curs. Nu as fi avut cum sa abordez profesorul, si, chiar daca ar fi fost prezent, nu as fi aplicat metoda respectiva.

 

Sunt 100% greseli, nu de principiu, ci de... gramatica si vocabular.

 

si de ce ai deschis subiectul, ca sa ne spui noua ca te sacaie? E normal sa te sacaie, intr-o zi ar putea fi profesorul copilului tau. Si cu siguranta nu ti-ar conveni ca sa fie invatat cu greseli care ar atrage pierderea punctelor la examene/teste.

 

De acord, nu prea te poti implica in mod direct, dar daca chiar iti pasa, atrage atentia parintilor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai vad ca mi se atrage subtil atentia ca ma cred eu prea desteapta...

 

Eu va intreb, si nu vreau sa va simtiti lezate, tocmai pentru ca nu am pretentia, asteptarea ca parintii romani sa stie de toate, nici nu mi se pare normal asa ceva, cati parinti romani credeti ca ar putea detecta si corecta greseli ca:

 

This is a apple.

These cherrys are sweet.

Your here.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...