Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Curiozitati gastronomice


Mik

Recommended Posts

Deschid un subiect ca n-am pe cine intreba si va stiu pe toate in patru zari. 

 

Deci am citit recent un excelent roman care se petrece in Australia, si am citit cu surprindere ce se mai face/gateste/maninca pe acolo. 

Un produs m-a surprins foarte tare : Vegemite. am citit pagina wikipedia si ce se mai poate gasi pe net si parerile sunt impartite si tot perplexa am ramas. Deci cine a gustat asa ceva ? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 88
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

 

 

Vegemite este varianta britanica a Marmite , sau cum britanicii spun , doar o imitatie proasta .

Marmite/Vegemite e un extract de drojdie si e foarte apreciat pentru continutul de vitamine si 0 grasimi. Se mananca pe paine .

Nu am gustat niciodata , dar am auzit ca are un gust ingrozitor , de aceea sloganul lor este Hate it or love it.

 

Eu imi aduc aminte ca si pe noi ne mai indemna mama sa mancam cate un pic de drojdie proaspata , cand eram copii, spunea ca are vitamine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deschid un subiect ca n-am pe cine intreba si va stiu pe toate in patru zari. 

 

Deci cine a gustat asa ceva ? 

 

 

In urma cu doua saptamani , Unilever , producatorul Marmite a decis sa creasca pretul cu 10% pentru consumatorii britanici datorita caderii poundului , iar Tesco a retras de la vanzare Marmite . In consecinta , britanicii au inceput sa isi faca stocuri de Marmite.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Am cumparat Marmite - acum vreo 6 ani cand am aflat ca daca mananci paine cu marmite - nu te mai pisca tantarii locali.

 

Am dat deci fuga la magazin si am luat Marmite - care din afara seamana cu un fel de magiun, SI mi-am zic: pai sa mancam marmita cu paine.

Insa trebuie sa recunosc, gustul e infiorator, Nu am cum sa il descriu. Asa ca am renuntat la ideea de a manca marmita.

 

Insa citeam de curand ca regina Angliei este un fan Marmite.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, Marmite! Ma intreb daca poate un ne-englez sa aprecieze vreodata chestia asta. Cind am fost anul trecut in familie in Anglia doamna la care am stat ne-a dat sa gustam, of course, la breakfast. Am incercat, bineinteles, ca doar asta-i farmecul cind mergi intr-o tara straina. Ei bine, am facut care mai de care mutre dezgustate, e infiorator! Zicea, mi se pare, ca la origine, era format din reziduurile de grasime de pe fundul cratitelor? Nepotii ei adorau Marmite, ea nu. Si ea ne spus ca e "love it or hate it".

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...