Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Curiozitati gastronomice


Mik

Recommended Posts

ce chestie. azi am invatat un lucru nou, nu am auzit de asa ceva pana acum.

pana la urma chestia asta ce gust / miros are ? seamana cu ceva cunoscut ?

 

eu mancam drojdie cand eram mai mica (furam bucatele atunci cand prepara mama cozonac sau altceva unde folosea drojdia proaspata), imi placea gustul si consistenta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 88
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Am gustat Marmite in urma cu multi ani, pentru ca, deh... when in England, do as the Brits do... si mie mi-a placut :) Am si cumparat un borcanel si l-am adus acasa.

Secretul e sa intinzi pe o felie de paine prajita un strat foaaaarte, foaaarte subtire. Practic manjesti un pic painea aia. Mie chiar mi s-a parut interesant. As mai cumpara daca as avea ocazia. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am gustat. Ingrozitor...

 

Sarat, cu o consistenta de miere foarte groasa. 

 

Am avut exact senzatia de brain freeze. Nu imi aduc aminte daca mirosea in vreun fel special, parca nu, dar este suficient sa citesc subiectul vostru si sa revina gustul acela in memorie. Brrrr...

Nu as mai incerca vreodata.

 

Daca ar fi sa compar, gustul durianului mi s-a parut suportabil in comparatie cu Marmite/Vegemite.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum chiar sint curioasa. Stiu ca gasesc cu usurinta Marmite pe aici, Vegemite nu am vazut niciodata.

 

Drojdie proaspata si eu maninc...mai ales daca ma apuc de aluaturi, pun o bucata in aluat, o bucata in gura. Imi plac combinatiile zise "ciudate".

 

Vad ca durian e mentionat...noi am fost in Malaezia fix in sezonului durainului...era pe toate drumurile si ne-a placut la nebunie. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...