Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Curiozitati gastronomice


Mik

Recommended Posts

  • Răspunsuri 88
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ah, Marmite! Ma intreb daca poate un ne-englez sa aprecieze vreodata chestia asta. Cind am fost anul trecut in familie in Anglia doamna la care am stat ne-a dat sa gustam, of course, la breakfast. Am incercat, bineinteles, ca doar asta-i farmecul cind mergi intr-o tara straina. Ei bine, am facut care mai de care mutre dezgustate, e infiorator! Zicea, mi se pare, ca la origine, era format din reziduurile de grasime de pe fundul cratitelor? Nepotii ei adorau Marmite, ea nu. Si ea ne spus ca e "love it or hate it".

 

 

Cea cu gust de reziduri de pe fundul tigailor e altceva mult mai ofensator , e un extract de carne si oase de vita ,se numeste Bovril .

Bovrilul se poate consuma in ceai , lapte , pe paine . Sper ca nu am stricat apetitul nimanui pe ziua de azi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Abia acum am vazut subiectul... 

Da, se gaseste aici Vegemite pe toate drumurile, iar multi il adora, insa cred ca trebuie sa te obisnuiesti cu el de cand esti mic. L-am incercat si nu mi-a placut, in primul rand pentru ca este foarte sarat. Mai este si putin amar, dar as fi trecut paste amareala. Se zice ca este extract de drojdie si asa o fi. Are si un puternic miros de fermentat si miroase si a drojdie. Cred ca l-as fi adoptat, in ideea ca e sanatos, insa n-am putut sa trec peste gustul de sarat care acopera aproape totul.  Multi isi pun pe paine la micul dejun. Nu lipseste nicaieri, nici macar la hotelurile cu mic dejun inclus. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...