Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Curiozitati gastronomice


Mik

Recommended Posts

  • Răspunsuri 88
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Corina, multi copii nu au rabdare sa puna si unt, il mananca asa cum este si de multe ori in strat destul de gros.

oooo, dar copiii astia mai au papile gustative functionale ?

glumesc, desigur.

dar nu mi se pare ok consumul zilnic al unui aliment atat de sarat, nici in cazul copiilor, nici in cel al adultilor (ma refer la cei carora consumul crescut de sare nu le face bine deloc, pe fondul problemelor de sanatate deja instalate).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

oooo, dar copiii astia mai au papile gustative functionale ? glumesc, desigur. dar nu mi se pare ok consumul zilnic al unui aliment atat de sarat, nici in cazul copiilor, nici in cel al adultilor (ma refer la cei carora consumul crescut de sare nu le face bine deloc, pe fondul problemelor de sanatate deja instalate).

Ciudatenia asta nu-i nimic. In timpul iernii, dimineata, la sapte grade, unele adolescente vin la scoala in slapi si bluza cu maneca scurta.  Asa vin de acasa, fara nimic peste bluza. Iar unele mame vor sa-si calesca bebelusii si ii tin in carucior, la aceleasi grade afara, cu piciorusele goale, pe cand ele sunt in adidasi, ciorapi grosi si se mai si misca,  nu stau pe loc.  Bietii copii au picioarele vinete de frig.  

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...

Mie imi place foarte mult marmite-ul, poate si din cauza ca nu ma omor dupa dulce, asa ca dimineața imi place mult mai mult sa mănânc pâine prăjită cu mărite decât cu miere sau dulceața. Secretul e sa pui un strat subțire pt ca altfel gustul e prea intens. N-as sti sa il descriu pt ca nu mai țin minte ce gust are drojdia dar e posibil ca marmite-ul sa aibă gust de drojdie învechita si Sărata...

 

Dar daca tot vorbim de curiozități gastronomice, ce ziceți de BALUT - un produs tipic  Filipinez, sunt oua de rață semi-clocite in care embrionul e aproape format, si care este mâncat fiert. Deci mănânci jumate ou si jumătate carne :). Cand am fost in Filipine le vindeau femeile la marginea străzilor iar lumea le cumpara si le mânca pe loc. Eu nici măcar nu am fost in stare sa ma uit cum arată oul acela la interior... Vai de mine ca m-am uitat acum la imagini pe google!! Groaznic 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

Nu mai deschid subiect nou . 

Vreau sa intreb daca voi consumati otet de mere nepasteurizat . Cum , cat si cand .

Se poate  bea pe stomcul gol ? Cat de diluat daca are 5%.

Stiu de acesata cura. Mi-a recomandat-o cineva, nu am urmat-o

Da are 5 grade, si se consuma 1 lingura intr-un pahar cu apa callduta inainte de mesele principale.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...