Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Curiozitati gastronomice


Mik

Recommended Posts

Foile de placinta nu sunt grase, turtele ies bune cu inlocuitorul asta.

 

Nu turtele sunt greu de facut, ci Sa ajungi La performanta de a Le intinde foarte subtire.Daca nu sunt subtiri, schimba complet gustul.

 

 

Gustul e unic, n-are a face nici cu baclavaua, nici cu mucenicii.La mine  in zona Se fac simple(inmuiate cu zahlar, cu coaja de lamiie si nuca).

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 88
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mi-ar fi mai usor cum spune Andacos dar singurele foi pe care le gasesc aici sunt pt. baclava (phyllo - nu are nici un fel de grasime) sau aluat de foietaj (f. gras).

 

Pot face si turte, spune-mi daca le coc cu pergament, in tava

 

ML, eu aveam o punga de 400 gr la congelator , maine dimineata vreau sa incerc reteta . Stai aproape . Sper sa imi reuseacsa turtele , vreau sa le fac la cuptor .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am tigaie, nu am griddle. Indemanare si rabdare nu am asa ca voi folosi foi din comert.

Dana, ca sa fiu sigura ca vorbim despre acelasi lucru: sunt foi fara grasime, subtiri precum calcul si folosite la baclava, placinta cu mere etc?

 

Collins, succes si sa pui poza cu ea. Nu este graba, eu mai am pana ajung la magazinul respectiv sa cumpar foi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Dana, ca sa fiu sigura ca vorbim despre acelasi lucru: sunt foi fara grasime, subtiri precum calcul si folosite la baclava, placinta cu mere etc?

 

Da, astea sunt, le tai in doua(sunt cam 30x50 cm)si le pui pe hirtie de copt, in cuptorul preincalzit, pentru citeva minute.

 

Dupa ce se "coc"in cuptor,se lasa citeva zile...la uscat si abia apoi se inmoaie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, le tin cat sa se rumeneasca putin? Apoi in ce conditii le pastez pana le umplu (punga inchisa etans, frigider sau pe masa)?

 

Collins, te admir, eu nu ma bag la asa ceva. Si ce repede le-ai facut! Astept poza finala ( imi pare rau ca nu te pot vizita)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, le tin cat sa se rumeneasca putin? Apoi in ce conditii le pastez pana le umplu (punga inchisa etans, frigider sau pe masa)?

 

 

Da,exact,le bagi la cuptorul incalzit,oentru citeva minute,pina se rumenesc putin si incep sa se onduleze.

 

Apoi le pui intr-un prosop si le lasi citeva zile,sa se usuce bine.

 

Eu din ce stiu(ca mie nu mi-au ieist niciodata)cele din poza lui Collins sunt prea groase,acum sigur eu vorbesc de turtele facute in zona mea.Alea se fac un "chilimot"dupa ce se inmoie.Insa sigur,fiecare cu gustul lui...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:-)))] [:-)))] aluat,coca ...

 

Cum se fac in zona mea(repet ca m-am saturat de sensibilizarile astea super mega exagerate [smulgpar]) , foile astea se inmoaie in sirop...ei daca ele sunt groase,daca e sirop prea mult se simte gustul ala de aluat,daca nu e sirop de ajuns,ramin neinsiropate .

 

Oricum e migalos si chiar trebuie sa ai experienta sa iasa bune intradevar.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...