Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 135


o-baba

Recommended Posts

  • Răspunsuri 508
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Piscotel subscriu, Gonalul, Puregon sunt cel mai usor de facut, au cel mai subtire ac. Eu am facut de toate tipurile de injectii de fertilitate. Unele ustura un pic (clexane de ex) dar suportabil. Nu e usor, mai ales la început, dar ai sa reușești să le faci pe toate. Nu e niciuna f dureroasa cum e Prolutonul (Progesteronul) pe care mi-l făcea asistenta in fesa, asta dupa transfer. Cred ca mi-l făcea in 5 minute, chiar mai mult si tot durea.

Si mie la început mi-era frică să bag acul. Imi luam avant si ma opream inainte sa intre acul in piele. Dar la ultimele fiv uri începuse sa îmi placă.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata  [clo]

 

Piscotel spor la injectat!  [biz]

 

o sa fac si antiFXa la bioclinica odata cu beta.cam asta scrie la ei pe site

 

"Se recomandă efectuarea prelevării la 4 ore de la administrarea ultimei doze de heparină cu greutate moleculară mică, respectiv la 4-6 ore de la administrarea ultimei doze de heparină nefracţionată.

Se va preciza preparatul de heparină utilizat."

 

deci sa nu mai fac clexane ul seara si sa il fac dimineata cu 4 ore inainte de recoltare?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mi-e teama doar de bula de aer :))

In tutorialul vazut pe youtube zice ca daca apare o bula de aer mai mare, se seteaza penul la 25 UI si se injecteaza in aer.

In instructiuni scrie ca daca nu se vad cateva picaturi de solutie in varful acului la prima utilizare, la fel, se injecteaza 25 UI in aer.

Dar daca are 900 UI in total si trebuie sa-mi injectez de 4 ori din el, mai ramane pentru ultima doza daca irosesc 25 UI? [batcap] Stiu ca am citit undeva pe forum ca ar avea nu stiu cate unitati in plus, dar nu am gasit in prospect asta.

Asa sunt eu, trebuie sa-mi gasesc un motiv de stres oriunde  [:-)))]  

Va multumesc pentru incurajari!! [flo2] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

   Eu nu am scos bule de aer de la nici un fel de injectie.La inceput prospectele erau un HU(cand mergeam la unguri) si asistentele mi-au aratat cum sa ma injectez si nu mi-au aratat despre bule nimic,la fel si-n RO cand am intrebat.Doar la injectiile cu progesteron mi-au explicat ca nu trebuie sa ramana bule de aer pt ca se fac intramuscular si nu e ok.

   Velvetina tu faci cum crezi...daca vrei sa faci doza de seara si dimi sa te injectezi iar... fa asa.Mie hemato mi-a explicat ca are actiune 12h si logic daca faci ambele doze iti vor iesi valori mari,departe de cele reale.Oricum in seara dinaintea analizei ma indoiesc ca vei dormi prea mult...deci sangele tau va fii pus in circulatie oricum prin nesomn/agitatie.Poti face si progesteronul la beta, e bine sa-l faci chiar daca nu exista sangerari sau spotinguri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...