Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 135


o-baba

Recommended Posts

  • Răspunsuri 508
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Moti  [pup]  multumesc  [flo2]

 

deuta multumesc  [flor] nu voi facesi seara.doar dimineata.da intrebam daca sa fac cu 4 ore inainte de recoltare.la synevo scria cu 3-5 ore.da,fac si progesteronul.nu am nici spotting,nimic.macar sa stiu data viitoare daca doza de clexane si progesteron e cum trebuie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dea, redau mai jos continutul buletinului de analiza pentru Anti - Factor Xa (Heparina) - activitate, efectuat la Bioclinica:

 

Heparina nefractionata:

- interval terapeutic: 0,30 - 0,70 UI/mL.

Heparina cu greutate moleculara mica:

- interval profilactic: 0,20 - 0,50 UI/mL;

- interval terapeutic: 0,60 - 1,00 UI/mL.

Pentru monitorizarea tratamentului cu Fondaparinux (Arixtra) si Rivaroxaban se recomanda efectuarea unor teste specifice.

 

Mie mi-a iesit rezultatul 0,57 UI/mL si am avut Clexane 0,4 UI, deci heparina cu greutate moleculara mica. Am fost pusa in incurcatura, nu am gasit unde sa incadrez aceasta valoare... m-au lasat pe dinafara :)). Urma sa ii scriu lui dr. Usca sa ma lumineze.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

   Noi ne incadram la profilactic.Deci e buna doza ta,chiar f buna.Ne incadram la profilactic pt ca facem anticoagulantul pt a preveni formarea trombilor.

   Cei care prezinta o tromboza(se blocheaza o artera) fac anticoagulantul in perfuzie si-l fac pana se de-blocheaza artera.Ei se incadreaza la terapeutic.

   Multam mult Erika!(mi-am salvat mesajul).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gata vaccinul, si cu bule de aer o grămadă si nici la 45 de grade, si nici nu a aspirat; a facut cam sub piele, nu subcutanat. Nici nu doare deloc, deci data viitoare la rapel il fac singura. Azi ma oprisem la policlinica dar nu au vrut sa mi-l faca pentru ca nu era doctora mea, am incercat la mai multe asistente de la doctorute diferite. Apoi serviciu si nu am reusit sa ajung in timpul programului doctoritei mele. Eram deja nervoasă ca am plimbat vaccinul toata ziua prin căldură, obosită si de sedinte, discutii toata ziua, ca nu mai aveam chef sa sun pe nimeni, deja voiam să îl fac singura dar a sunat sotul o asistentă care a venit si mi l-a făcut. Am citit pe net ca dupa vaccin trebuie sa treaca 3 luni pana sa ai voie să rămâi însărcinată. Deci daca fac rapel peste 6 sapt, transferul se mai amana. Dar doctora de la Gynera a zis ca in ianuarie pot s fac transfer. Ori nu a calculat bine, ori nu trebuie sa treaca chiar trei luni, nu stiu.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...