Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 135


o-baba

Recommended Posts

    Ariana  [pup]!

    Maru nu inseamna ca daca la mine nu functioneaza ceva e valabil si la tine.Eu am auzit variante,le-am incercat si mi s-a parut corect sa si scriu ce si cum...ca doar de pe forum le-am citit.Dar fiecare functioneaza diferit si poate tu chiar daca ovulezi devreme ca mine vei raspunde bine la estrogeni si te vor inhiba si totodata vor hrani endometrul.Dr meu imi spune ca sunt un caz special si chiar daca nu e de acord cu anumite chestii ma poate urmari si indruma.Apreciez asta si sunt totodata constienta ca nici o tona de estrogeni nu e ok sa iau...mai ales ca vom continua cu ei pana la sf trim 1.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 508
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Fetelor eu va zic sincer ca eu am mâncat si ghimbir piscos când am fost însărcinată si nu am simtit nimic schimbat.....eu puneam cate o lingura de ghimbir razalit si in ciorbe  si  piscos ca sa mă apere de raceli ....mama îmi zicea ca e f sanatos, cam la fiecare jumate de an mănânc cate un borcan plin de ghimbir razalit cu miere si nu am fost racita de 2 ani desi lucrez cu copii...aaa si îmi mai iau in fiecare primavara si toamna o sticlă cu cantina si miere de la babutele din piata...contine f multa vitamine C

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor care intelegi ,ce analize mi se cer mai exact? ca eu nu prea pricep .

 

Smere test of vaginal mucous checking chlamydia, aerob and anaerob bacteria and fungal infectionas well as zytology( Pap papanicolsou). Am intrebat iar mai detaliat ce *smere test* cer k nu pricepeam dar nici acum nu stiu sigur daca am inteles bine.Deci vor trei analize chlamydia, ceva de aerobi si anaerobi di Pap. Asta am inteles eu .

Iar la sot cere asa :

Bacteriologic semen analysis done but not a sperm count. Asta ce inseamna spermograma.

Multumesc !!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Velvet, e mic acum AMHul, retinusem gresit ca acum il ai 0,9. Dar scria clar in 2014, m-am uitat in urma. Cam ca si mine, în 2014 0,75.

Dea, stiu ca functioneaza diferit. Stiu ca multe fete fac FET si creste endo bine din estrogeni. În ziua 6 a ciclului dupa estrogeni 3 pastile pe zi luate din ziua 19 ciclu precedent, endo era 4 mm. nu trebuia sa fie mai mult?

Am oprit estrogenii si am inceput stimularea si f f greu s-a urnit si foliculii si endo. Dupa 5 zile de stimulare foliculii tot mici si endo tot 4 mm. Am facut 14-15 zile de stimulare, de-abia pe final endo a ajuns la 7, 4.

De fapt asta e altceva cu EPP ul. Poate daca o sa iau din ziua 1-3 a ciclului, cum e la FET poate va avea alt efect esupra endo.

Dar incerc sa fiu realistă, ca s-ar putea sa intampin probleme si eu, si sa ma inarmez cu rabdare pt ca nici pe natural nu a mai crescut endo intre fiv uri. A avut 4,6 dupa ovulatie. poate s-a stricat si la mine de la stimulari dese.

Eu sper sa isi revina pana la anu. Poate o sa merg de curiozitate in ciclu dinainte de fet sa vad cat e endo. Acum sigur va fi tot 4 mm, sunt după stimulare.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maru da,e mic,dar pt mine chiar nu mai conteaza...eu nu mai astept nimic dupa FET.

 

melisa parca smere test e PAP.la sot,cred ca vor analiza din uretra.nu sunt sigura.dr mea trimite analizele la synevo.poti face analizele din secretie dupa ce iti trece menstra de tot,la cateva zile.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Melisa, eu am tot cautat pe net analize pt fiv in Ungaria si acolo am vazut ca se cere la sot, pe langa spermograma, analiza bacteorologica a ejaculatului, cred ca despre asta e vorba si aici, iar pt tine chlamidia, pap si analiza bacteorologica a secretiei vaginale: aerob, micoze. Nu stiu sa iti pun linkul unde le-am gasit, ca intru de pe tel, dar este un blogspot despre fiv la Szeged. Eu majoritatea analizelor le-am facut la bioclinica, insa multe fete au facut la synevo.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Velvet, e mic acum AMHul, retinusem gresit ca acum il ai 0,9. Dar scria clar in 2014, m-am uitat in urma. Cam ca si mine, în 2014 0,75.

Dea, stiu ca functioneaza diferit. Stiu ca multe fete fac FET si creste endo bine din estrogeni.

În ziua 6 a ciclului dupa estrogeni 3 pastile pe zi luate din ziua 19 ciclu precedent, endo era 4 mm. nu trebuia sa fie mai mult?

Am oprit estrogenii si am inceput stimularea si f f greu s-a urnit si  foliculii si endo.  Dupa 5 zile de stimulare foliculii tot mici si endo tot 4 mm. Am facut 14-15 zile de stimulare, de-abia pe final endo a ajuns la 7, 4.

De fapt asta e altceva cu EPP ul. Poate daca o sa iau din ziua 1-3 a ciclului, cum e la FET poate va avea alt efect esupra endo.

Dar incerc sa fiu realistă, ca s-ar putea sa intampin probleme si eu, si sa ma inarmez cu rabdare pt ca nici pe natural nu a mai crescut endo intre fiv uri. A avut 4,6 dupa ovulatie. poate s-a stricat si la mine de la stimulari dese.

Eu sper sa isi revina pana la anu.

Poate o sa merg de curiozitate in ciclu dinainte de fet sa vad cat e endo. Acum sigur va fi tot 4 mm, sunt după stimulare.

    Maru,tu esti mai priceputa la protocoale decat mine...si daca ai luat 3estro/zi din z19 a ciclului anterior,nu e ca un protocol lung?Numai ca in loc de Diphereline ai folosit estrogenii.Eu zic ca luand din z1 sau 2 sau dupa menstra vor avea alt efect...decat in cazul cand il incepi in faza luteala.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Dea asa inteleg si eu ca am facut inhibare ca la Prot lung, doar că direct cu estrogeni. Practic nu a crescut fsh-ul, a fost tinut pe loc chiar din faza luteala, cand oricum era mic. Dar eu cred că la fel se întâmplă și din ziua 1, fsh-ul va vrea sa creasca, dar feed-backul ca sunt estrogeni in corp ii va spune hipofizei sa nu produca fsh ca sunt estrogeni deja (ca si cum ar exista foliculi mari care produc estrigeni). Dar sa speram ca va creste pur si simplu endo din acei estrogeni. Deci ma pricep eu la protocoale, dar la Fet nu. Aici tu esti master sefa.

Ce am mai inteles de curand e ca endo creste din estrogenii pe care produc foliculii cand ajung mari.

Deci daca am avea un endo ascultător ar creste din estrogeni pastile, plasturi.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

    Eu iti doresc sa nu ajungi sa cunosti despre FET...sa mearga totul struna!

    Logic daca o luam,4-6mg de estrogeni pe zi e mai mult decat ar produce ovarele noastre(cel putin asa sustine dr meu).

    Gata,eu ma bag la somn...imi suna ceasul ca e ora de nani [:-)))] .

    Somnic usor gagici!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...