Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 135


o-baba

Recommended Posts

  • Răspunsuri 508
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

   Ok,am revenit.Si eu eram dependenta de sprayurile nazale,dar am renuntat la ele.Eu iau extract de coacaz negru cate 3ml dimineata pana in 10(de obicei il iau pe stomacul gol dupa ce am baut apa in prealabil).Indicatia era de 2ml dimi,2ml dupa-amiaza pana in ora 16,dar cel de dupa-amiaza imi dadea insomnii.Eu am fost la alergolog si mi-a dat varianta de a testa paneluri si a face eventuale vaccinuri(care in opinia lui ar trebui repetate vesnic sau nu sunt de efect) sau de a incerca asta.Adica,a spus ca daca stiu la ce fac alergii sa ma feresc de chestiile respective si pt ameliorarea simptomelor sa iau coacaz(e un cortizon light) si alta chestie importanta e sa mentin cavitatea nazala curata si umeda in permanenta.Umiditatea se poate mentine ungand narile interior cu ulei de masline(pe asta nu-l suport) sau ulei de cocos,se unge doar in zona unde avem firisoare de par,nu mai in sus.Nu ma pot feri chiar de toate chestiile care ma deranjeaza(parfum,parfum de produse de curatenie,praf,fum,mucegai) dar pe perioada de iarna cand fac focul extractul imi e de ajutor.Produsele parfumate le evit,folosesc chestii fara miros,cu praful e problema pt ca la noi bate vantul cam 250z pe an,unde simt mucegai ies,etc.Se gaseste si sub forma de capsule,dar nu am folosit.Preturile si prospectele le gasesti pe net si te poti orienta daca vrei sa-ti cumperi,cred ca sunt mai multe firme care le produc,eu am luat de la Plant Extrakt.

    Mimi,intralipidul nu mi l-a recomandat nimeni in special.Il iau de capul meu,dar mi-am verificat functiile hepatice si sunt ok.Am gasit o farmacie care mi-a adus la comanda dar doar in cantitate de 500ml(eu fac doar 100ml) si cu conditia sa iau toata cutia,12buc.De perfuzat mi-l voi perfuza la spitalul din zona,nu e mare filosofie,am explicat doctoritei ce si cum si asistenta a zis ca se descurca.Problema e ca vreau sa verific sa nu fac vreo reactie naspa(am mai patit eu cu Clexane) si sa nu stric ciclul cu procedura.Eu am NK 22% si nici o implantare la cele 4fiv(pe ultimul nu-l numar pt ca nu am avut ce transfera).

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

    Alergologul spunea ca fiind un cortizon light poate ajuta si la domolirea NK(imi era asa sweet pt ca era batran si nu m-a trimis sa fac chestii numai ca sa ma taxeze si stia si de NK...wow).Nu avea nici in clin nici in maneca nimic cu fivul...si nefiind o chestie scumpa am zis ca se merita sa incerc.Pt tine cel mai important e sa renunti la sprayurile nazale...restul e cum vrei tu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru cuvintele incurajatoare!

Piscotel, sper sa nu te lasi descurajata de esecurile altora. Este foarte important sa mergi increzatoare si optimista la fiv. Cand am fost la fiv1 am descoperit acest forum, insa eu nu am avut curaj sa scriu pana nu am primit rezultatul pozitiv la beta. Inainte de asta am aflat de nereusite ale altora si am gasit o metoda de autoincurajare, un "siretlic", sa spun asa. Poate unora le voi parea o "selfish bitch", dar nu sunt asa, chiar imi parea rau pentru toate fetele care nu reuseau, insa ca sa rezist temerilor provocate de nereusitele altora, ma gandeam ca rata de reusita la fiv este sub 50%, asa ca teoretic, orice nereusita de care auzeam, sporea statistic sansa mea de a fi in procentul celor care reusesc.

Asa ca Piscotel, dupa atatea vesti proaste pe forum, ar fi cazul sa vii cu un beta baban! Sa te ajute Dumnezeu!  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dea, la intralipid ma gandesc si eu sa fac, nu prea stiu pe unde m-as duce si cine sa mi-l faca, tot am citit ca mai nou se da la FIV-uri, si eu am NK-urile mari, 19%. La momentul respectiv o sa te intreb de unde l-ai cumparat, nu mai stiu e scump?

Iti doresc ca toate pregatirile astea sa te ajute sa reusesti. Oricum multe am invatat de  aici de la voi si apoi le-am aplicat si eu ...

Cu respiratia am si eu ceva probleme, mai nou de vreun an nu ma pot culca fara sa folosesc spray cu apa de mare. E si asta nociv?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cori eu nu m-am gandit niciodata la varianta la care te-ai gandit tu  [:)]

 

eu folosesc olynth de 5 ani cred.minim.sper sa pot scapa vreodata de el.eu dorm si cu dopuri de urechi.aud orice.si mai atenueaza din galagie.caini afara,zgomote la vecini,de-alea mai usoare.si cum am urechile astupate,sa mai am si nasul...simt ca nu mai am aer.

 

mi-am luat si eu de-ala cu sare de mare.apa de ploaie pt mine.nu cred ca e nociv.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cori, iti multumesc din suflet pentru incurajari. Nici nu stiu de unde mai ai putere sa incurajezi pe cineva dupa experienta nefericita de care ai avut parte... Trebuie sa recunosc ca esecul lui Velvet m-a zdruncinat putin. Cand am citit si de tine insa, mi-am promis sa nu mai intru pana termin...Pentru ca da, esecurile altora te influenteaza...Insa nu pot, sunt dependenta de forumul asta  [:)]  M-am atasat de fiecare in parte, imi sunteti dragi, am invatat multe de la voi....

Sa va ajute Dumnezeu pe toate sa depasiti momentele grele si sa gasiti puterea sa o luati de la capat si sa reusiti sa deveniti mamici!

Va pup pe fiecare in parte  [pup] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...