Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

sesizare invatator nepregatit


rosioara2

Recommended Posts

Si intr-adevar, toleranta si flexibilitatea isi au rolul lor, insa ca parinte al carui copil e afectat negativ, nu imi pot permite sa astept vreo...2 ani de exemplu, sa trag un semnal de alarma chiar prin sesizari sau plangeri...Chiar daca e deranjant sau dureros, poate chiar contribui la intelegerea unor lucruri: ori gaseste puterea sa faca schimbari, ori de exemplu renunta cat mai devreme, inainte de a mutila mai multe personalitati...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Collins, as interveni putin (poate offtopi, si imi cer scuze rosioarei) .

 

Problema nu este ca rosioara sa faca ceva. Ci cum anume face acel ceva. Si mai ales ce anume face.

 

O sa detaliez, din nou, imi cer scuze daca nu o fac la subiectul potrivit, faptul ca sunt 3 subiecte inrudite imi creaza dificultati cand incerc sa le urmaresc.

 

In mod absolut clar, si mi se pare normal sa incep cu asta, cred ca are dreptate. Nu e ok absolut deloc sa fie tratat fie si un singur copil asa cum este tratat fiul ei.

 

DAR ea a avut o discutie cu acea invatatoare in joia dinaintea vacantei. Efectiv nu a avut timp sa urmareasca efectele convorbirii avute cu doamna invatatoare. Eu (toleranta [:D]) as incerca sa ajut, nu sa denunt. Nici nu stiu cum sa formulez, in asa fel incat sa ma fac inteleasa bine... As incerca sa port mai multe discutii (daca este necesar) cu acea doamna, in care sa ii explic exact asa cum ne explica noua, si cum intentiona sa explice celorlalti parinti de ce nu sunt in regula anumite abordari, care sunt pericolele, daca sunt folosite si ce variante de inlocuire exista. 

 

Comunicarea cu ceilalti parinti nu mi se pare instigare, ci constientizare, pentru ca ea stie ce spune, si sunt informatii la care, daca nu au avut acces pana acum, e util ca parintii sa le afle. In plus, este o chestie minunata cea pe care a compus-o pentru ei. Foarte explicita si rezonabila. 

 

De ce tind sa prefer varianta asta? Pai pentru toti avem inca de invatat. Si daca acea invatatoare accepta sfaturile rosioarei, nu va avea decat de castigat din asta, ea si urmatoarele generatii de copii. Crezi ca daca doamna este inlaturata de la ACEASTA clasa, ea va fi automat eliminata din invatamant? Nu, va merge in alta parte, unde va proceda la fel. Asta este puntul de vedere pe care il sustin.

 

Nu stiu daca m-am facut inteleasa... Sper ca da.

 

Evident, daca aceste eforturi s-ar dovedi in van, scrisorica la director, etc...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BlackCat, asta este motivul pentru care nu vroiam sa vorbim asa...amestecat...Dar daca Administratorii nu intervin, inseamna ca putem continua asa...

Mesajul formulat catre parinti nu are ca scop instigarea sau cautarea de adepti. Este un mesaj in care am incercat sa prezint si sa impartasesc cu ei remarcile, argumentele si opiniile mele, astfel incat la viitoarea sedinta, de exemplu, sa nu fie nimeni...socat...Adica sa fie in tema cumva. Am mai precizat ca vreau sa am cuvantul si doresc ca tot ce aduc in discutie sa fie prins in procesul verbal. Sesizarea va fi probabil pasul urmator si pur si simplu ma intrebam daca exista un fel de...model?

Referitor la intrebarea ta, daca aceasta doamna nu va mai preda la aceasta clasa si va ajunge sa predea in alta parte, este bine pentru copilul meu (cu speranta ca noul invatator sa se comporte adecvat), iar acolo unde va ajunge sa predea se va afla cam ce ii "atarna" in spate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BlackCat, asta este motivul pentru care nu vroiam sa vorbim asa...amestecat...Dar daca Administratorii nu intervin, inseamna ca putem continua asa... Mesajul formulat catre parinti nu are ca scop instigarea sau cautarea de adepti. Este un mesaj in care am incercat sa prezint si sa impartasesc cu ei remarcile, argumentele si opiniile mele, astfel incat la viitoarea sedinta, de exemplu, sa nu fie nimeni...socat...Adica sa fie in tema cumva. Am mai precizat ca vreau sa am cuvantul si doresc ca tot ce aduc in discutie sa fie prins in procesul verbal. Sesizarea va fi probabil pasul urmator si pur si simplu ma intrebam daca exista un fel de...model? Referitor la intrebarea ta, daca aceasta doamna nu va mai preda la aceasta clasa si va ajunge sa predea in alta parte, este bine pentru copilul meu (cu speranta ca noul invatator sa se comporte adecvat), iar acolo unde va ajunge sa predea se va afla cam ce ii "atarna" in spate.

 

Asta cred si eu, nu suna a instigare, ci a constientizare. 

 

Pana la pasul urmator urmareste si ce efect au eforturile tale. Poate (evident ca se poate sa nu) vor afea un efect. Poate doamna isi va schimba metodele, spre binele tuturor. 

 

Cat despre ultima parte, evident, responsabilitatea ta este pentru copilul tau. Dar daca expertiza ta poate fi de folos si altor copii, de ce nu?  [:)]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si discutia, ( nu neaparat sub forma de scrisoare, petitie) cu directiunea scolii ar fi utila. Tocmai in ideea de a ajuta invatatoarea sa se amelioreze. Fara sa se sugereze vreo sanctiune, asta doar ar invenina lucrurile.

Directiunea va discuta cu mama, apoi separat cu invatatoarea si se vor cauta si sper gasi solutii de comun acord. Iar apoi lasat un timp sa se puna in practica si apoi reevaluata situatia.

Asa se face aici si mie mi se pare normal.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

in primul rand cine decide ca e nepregatit?

daca nu ai o mare sustinere pe afirmatiile tale (de gen inregistrari, pareri ale altor parinti) te desfiinteaza in secunda doi. presupun ca invatatoarea a trecut niste examene de a ajuns unde a ajuns si acestea vor conta mult mai mult (cel putin pt. sefii ei) decat niste afirmatii ale unui parinte

repet, daca nu ai dovezi clare si eventual si alti sustinatori, nu prea vad cum ai putea iesi castigatoare din aceasta lupta.

sesizarea se face la director, inspectorat, minister, in aceasta ordine.

Nu trebuie sa demonstrezi ca este incompetenta la general. Poti sa discuti situatii particulare, incidente si daca nu ai suportul altor parinti. Asta este parerea mea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum am spus, timp am acordat si inca voi mai acorda, insa este in joc dezvoltarea si formarea personalitatii copilului meu. In plus, este necesar ca copilul sa mearga cu drag la scoala, iar de asta depinde in mare masura atmosfera pe care reuseste invatatoarea sa o creeze, experientele pozitive de impact care ar tb.sa existe si multe altele. Concluziile nu mi se pare corect sa le tragem astfel, doar fiindca am intrebat cum se "redacteaza" o sesizare sau plangere (ca nici nu stiu de exemplu ce denumire poarta). Nu inseamna ca daca adresez o intrebare pentru a fi informat, maine ma duc sa o si depun. Ordinea o stiam, pasii mi-i aleg cu intelepciune, iar subiectul lansat aici....mie mi s-a parut clar formulat....Acum ce-a iesit... Oricum, multumesc celor care cat de cat mi-au raspuns la subiect!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Asa cum am spus, timp am acordat si inca voi mai acorda, insa este in joc dezvoltarea si formarea personalitatii copilului meu. In plus, este necesar ca copilul sa mearga cu drag la scoala, iar de asta depinde in mare masura atmosfera pe care reuseste invatatoarea sa o creeze, experientele pozitive de impact care ar tb.sa existe si multe altele. Concluziile nu mi se pare corect sa le tragem astfel, doar fiindca am intrebat cum se "redacteaza" o sesizare sau plangere (ca nici nu stiu de exemplu ce denumire poarta). Nu inseamna ca daca adresez o intrebare pentru a fi informat, maine ma duc sa o si depun. Ordinea o stiam, pasii mi-i aleg cu intelepciune, iar subiectul lansat aici....mie mi s-a parut clar formulat....Acum ce-a iesit... Oricum, multumesc celor care cat de cat mi-au raspuns la subiect!

Oricum dupa ce te hotarasti cum sa actionezi si actionezi sa ne mai dai si noua de stire ce ai invatat si ce sfaturi ai pentru parintii care se vor confrunta in viitor cu probleme similare. Mult succes!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Admin, asa consider si eu. Adica unii parinti sunt multumiti si bucurosi ca al lor copil se trezeste vesel si nerabdator dimineata sa mearga la scoala, insa cat de linistiti ar fi parintii unui copil care se trezeste greu dimineata si spune: "Nu vreau sa merg la scoala!". Parintele il intreaba: "Pai cum asa? De ce?" Copilul: "Nu, ca sefa mea tipa la mine!", parintele continua: "Care sefa?", copilul: "Sefa mea, .... (ii da numele colegei de banca)". Parintele ii spune: "Ea nu e sefa ta, e colega ta, e un copil ca si tine!", copilul: "Ba da, asa a zis doamna!"...

Sau, ii spun copilului sa ii ceara doamnei un alt carlig (o metoda de invatare a scrierii...), iar copilul spune: "Nu, nu ii cer ca urla la mine!"

Lista exemplelor e lunga...

Ma intreb cat de linistit ar fi parintii in situatiile acestea, ce intrebari si-ar pune, cat timp ar acorda etc?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...