Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

sesizare invatator nepregatit


rosioara2

Recommended Posts

  • Răspunsuri 53
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Din aceasta experienta am invatat ca exista mai multe variante de rezolvare a unei probleme si ca atunci cand simti ca un drum nu e potrivit pentru tine, poti alege sa mergi pur si simplu, pe altul...Oricum, consider firesc sa aduci la lumina ce nu e in regula, si nu sa pastrezi tacerea sau sa bagi sub pres...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

OK, merci de raspuns. 

De acord cu tot ce-ai scris acolo, desi nu stiu cat de ghinionisti ati fost de ai gasit nu 1 ci 3 invatatori cu care nu ai rezonat.

Stiu, din proprie experienta, ca parintii pot sa fie teribil de vocali si sunt multi care cred ca stiu mai bine decat invatatorul ce si cum.

Sunt cazuri si cazuri. 

Bine ca v-ati lamurit si sper sa va fie bine in continuare.

Sa inteleg ca ai ales homescooling ? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu cred ca 33 de copii de 6 ani pentru un singur cadru didactic sunt excesiv de multi. Din pacate, se pare ca ati ajuns din lac in put, urmatoarele doua invatatoare s-au dovedit mai nepregatite decat prima, iar plangerea nu a facut decat sa-i inrautateasca situatia copilului dumneavoastra. Ideea ca trebuie sa se simta iubit la scoala mi se pare exagerata, nu stiu daca poti iubi 33 de copii, trebuie numai sa fie toti tratati in mod corect. Ati ales sa faceti plangere direct la minister sau ati mers la director anterior? Plus ca nu stiu cazuri in care copiii sa mearga cu drag la scoala. Eu una as fi preferat oricand sa stau acasa si nu pentru ca era invatatoarea rea cu mine, chiar am indragit-o, desi cu unii dintre colegi era mai severa. Baietelul meu, care merge la gradinita si ii place, tot ar prefera oricand sa stea acasa. Invatarea prin joaca e un concept destul de nou la noi in tara, cand eram eu copil nici macar nu se punea problema, asa ca un cadru didactic care nu stie sa o aplice nu mi se pare o anormalitate. Nu stiu cat de bine pregatite sunt cadrele didactice pentru a aplica invatarea prin joaca. Pana la urma invatatoarea si-a imbunatatit metodele de predare?

Ati ales invatamant privat sau homeschooling? Eu citind despre experienta dumneavoastra ajung la concluzia ca e foarte dificil sa gasesti o invatatoare care sa bifeze toate cerintele noastre, sa stie cum sa-i atraga pe toti copiii si sa-i faca sa invete cu drag. In curand va merge si baietelul meu la scoala si nu stiu daca trebuie sa imi diminuez asteptarile sau sa fiu pregatita sa ma lupt cu sistemul. Eu una as merge pe prima varianta, in ideea ca putem completa acasa ce-i lipseste la scoala si ca, chiar si daca nu sunt toate lucrurile in regula, scoala e o pregatire buna pentru viitor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...