Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Celulita la fetite


Pepco

Recommended Posts

I-am scris roxaneiz despre asta, retinusem ca este medic, dar poate mesajul meu nu a ajuns la ea sau nu a avut timp sa raspunda, asa ca intreb aici.

 

Este normal ca o fetita de 7 ani si ceva sa aiba celulita? In zona dintre sani si buric, mai exact. Mama spune ca fetita este mare amatoare de biscuiti dulci, cu crema, si de coaja de paine. Copila arata normal, nu e grasa, dar are burtica usor proeminenta si celulita se vede sub piele ca valuri si gropite. E si mofturoasa rau la mancare.

 

Ce se poate face, e de mers la medic sau se poate corecta acasa?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

    Hidratarea corecta(fara sucuri carbo,de fapt fara sucuri din comert in general) si mancatul la ore fixe ajuta.Mancatul seara inainte de culcare,dulciurile si alte produse gen fast-food mancate des dezechilibreaza organismul...poate duce si la alte boli,nu numai simpla celulita.

   Poate cere si sfatul medicului de familie,poate au si ceva predispuneri genetice ce trebuie urmarite.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxanaz, poți te rog, să ne explici pe înțelesul nostru ce este celulita asta, exact? E acumulare de grăsime, lichid, în celule, sub piele, în ce anume strat? Am citit pe net, dar nu înțeleg exact, exact :(. Se face din cauza ca e cantitate prea mare de grăsimi mâncate, sau toxine, sau nu e circulație buna? Eu una am mai văzut copii grasuti, si băieți și fete, cu gropite pe burtă și coapse, si straturile parcă tremurau, păreau gelatinoase, dar mâini, piept, gambe normale, slabe adică. M-am mirat si eu, dar nu mi-am băgat nasul, am pus pe seama alimentației si gata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut celulita pe burta de cand eram copil. O am si acuma:))

 

Nu am fost obeza, doar un pic plinuta, nu a fost nici genetica treaba, ca ai mei s-au speriat cand m-au vazut...ca nu stiau ce e aia.

 

M-au pus la dieta mi-aduc aminte.

N-a trecut...s-a mai estompat cand am crescut.

Iar pe picioare de ex mi-a aparut f tarziu..dupa 35 de ani, chestie de conformatie cred...eu sunt de-aia cu picioare subtiri, piept mare si burta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...