Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

ANAF :(


Admin

Recommended Posts

Black, îmi păstrez opinia, guvernul nu candidează. Noi votăm niște oameni în parlament care pot susține un guvern dacă au majoritate. Pe lângă susținerea guvernului, partidul pe care îl votezi trebuie să aibă și un program legislativ, pentru că oamenii votați de tine vor face legi. Când votezi, trebuie să ții cont de ambele ”oferte” electorale.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 138
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Și uite așa a încasat ANAF 1.000 de lei în plus doar din tracasarea unui contribuabil care avea datorie la stat de 0 lei. Dacă ar fi fost la fel de eficienți și cu marii neplătitori sigur am fi avut niște bugete serioase...

Asta ma tot intreb si eu, de ce ANAF notifica si someaza doar contribuabilii marunti si ii lasa in pace pe marii datornici ai statului? De la ei de ce nu se agita sa recupereze sume de bani datorate???

De ce legea e lege doar pentru unii din noi??

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare o incalcare a legii asta cu propunerea compensarii.

 

Am subliniat cu rosu obligatia ANAF-ului de a returna sumele nedatorate, dar platite/incasate.

 

Atunci de ce mai propui compensarea? De jmeker ce esti? Ca nu vrei tu sa pierzi vreodata?

Unde anume in lege scrie ca este interzisa propunerea si compensarea datoriilor reciproce?

In ce anume consta 'jmekeria" intr-un proces de compensare reciproca a datoriilor inre parti? Dar pierderea sau castigul?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

marius, daca un contribuabil, persoana fizica sau juridica, solicita returnarea unei sume de bani platite/incasate fara sa fie nevoie de ea la acel moment, ANAF-ul asta ar trebui sa faca, nu sa propuna compensarea. Gen, i-ati dat, i-ati dat, ce-i mai vreti inapoi, ne doare in cot ca ati platit anticipat, voluntar sau involuntar.

 

Pur si simplu ar trebui sa se respecte optiunea contribuabilului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Păi nu de propunerea de compensare cu debite existente spunea Admin în primul post (recitește cu atenție). Ci de propunerea de compensare cu debite viitoare, ca să nu dea banii înapoi.

 

Exact. Ca si cum ai fi alimentat contul in avans cu niste sume. Poate ai gresit tu, poate au gresit ei si tu ai acum nevoie urgenta de acei bani. De ce sa nu-i primesti inapoi, daca legea iti ofera acest drept?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dacă ai debite în sold mi se pare normală procedura de compensare. Dar dacă n-ai, trebuie să ți dea înapoi.

 

Dupa depunerea declaratiilor fiscale, debite in sold inseamna toate taxele si impozitele calculate pana la sfarsitul anului in curs, chiar daca tu esti de-abia in martie, sa zicem, si inca n-a venit data scadenta pentru perioada aprilie-decembrie.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...