Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

ANAF :(


Admin

Recommended Posts

Mai nou sunt administrații fiscale unde nu îți mai dau fișa plătitorului pe mail, de tipărit nici nu se pune problema să ți-o dea tipărită (poate avea peste 100 de pagini) și te duci la ei și-ți notezi tu pe o hârtie sumele finale pe fiecare debit. Asta pentru că lucrătorii au dat fișe de plătitor unde nu figurau debite și apoi, din erori de soft sau ce-or fi fost, au apărut debite. Iar contribuabilii s-au folosit de fișele de plătitor primite pe mail și i-au dat în judecată.

Dar nici nu se pune problema pe foi ca doar nu suntem in sec IX. Exista memory stickuri totusi....

Asta cu datul in judecata pt erori de soft .... da-mi voie sa fiu extrem de rezervat .... si juridic si procedural si.... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 138
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Da, ai dreptate, cum s-ar putea? ANAF nu greșește niciodată.

Am spus doar ca multe situatii au la baza greseala, ignoranta, nestiinta contribuabililor. In fapt cred ca intr-un procent covarsitor. De asemenea am mai spus ca toate inadvertentele, erorile sunt solutionabile in timp util daca se procedeaza corect. 

Atat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Erorile de soft or să ne mănânce viața... http://specialarad.ro/erorile-de-la-anaf-cine-este-de-vina-pentru-impozitarea Asta e veche oricum, între timp au cumpărat un soft de 30 de mil de euro. Poate asta-i cu noroc! :))

Anterior se introduceau manual.... iar anterior se tinea evidenta manuala.... si desigur eu am invatat sa calculez pe ABAC.... Poate acum sunt un norocos dupa 49 de ani ....  [:)]

 

 

What's the point?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anterior se introduceau manual.... iar anterior se tinea evidenta manuala.... si desigur eu am invatat sa calculez pe ABAC.... Poate acum sunt un norocos dupa 49 de ani ....  [:)]

 

 

What's the point?

Cred că ți-a scăpat că erorile de impozitare au fost produse în 2015, pentru sume încasate în 2012. Dar, da, majoritatea situațiilor cu penalități de plată sunt datorate contribuabililor, care sunt neglijenți.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am eu scoasa fisa fiscala - mai exact, situatia analitica debite plati solduri, pe mai multi ani. In afara de faptul ca ANAF-ul a esalonat darile total altfel de cum am platit eu, in fisele alea fiscale apar sume mai mari decat am platit eu vreodata.

 

Totusi, in sistem apar cu datorii 0 pentru respectivele perioade.

 

Asta cum se explica?

 

(mai exista vreo alta fisa fiscala in afara de asta?)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie nici nu s-a pus problema sa mi-o dea pe mail. Am depus cerere pentru perioada dorita si am ridicat-o peste 1 saptamana, in format tiparit.

 

Ma enerveaza ca tot spui, @marius, ca fisele alea sunt usor si clar de citit. Sunt pe naiba, ma chiorasc la ele ca matza in calendar si asta pentru ca eu am platit niste sume si acolo apar alte sume, fractionari sau ce-or fi.

 

 

 

Dar nici nu se pune problema pe foi ca doar nu suntem in sec IX.

 

N-auzi ca eu fix pe foi le am?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am eu scoasa fisa fiscala - mai exact, situatia analitica debite plati solduri, pe mai multi ani. In afara de faptul ca ANAF-ul a esalonat darile total altfel de cum am platit eu, in fisele alea fiscale apar sume mai mari decat am platit eu vreodata.

 

Totusi, in sistem apar cu datorii 0 pentru respectivele perioade.

 

Asta cum se explica?

 

(mai exista vreo alta fisa fiscala in afara de asta?)

[:)] Dragut

 

Nu ai cum sa platesti altfel sau in vreun fel anume particular. De multa vreme platlle fiscale se pot face doar si numai doar in conturi de trezorerie consolidate care sunt unice. De acolo ANAF repartizeaza cum vrea ea stingerea obligatiilor fiscale (debite) corespunzatoare acelui cont consolidat. In aceasta directie ti-a trimis si ai primit prin posta toate aceste informatii pentru a le putea opera in contabilitate ca atare.

 

Ca te enerveaza sau nu.... nu am cum sa te ajut nici eu nici ANAF. Insa pot sa iti recomand sa mergi la ei la inspectorii fiscali si iti vor explica ce nu intelegi.

Cat despre preluarea fiselor fiscale cred ca ar fi bine sa intrebi tot acolo daca iit pot da pe stick pe loc pe baza unei simple cereri tipizate inregistrate in acest sens. Nu am auzit (eu cel putin) pe cineva sa spuna ca a depus cerere si nu a primit pe stick acolo direct de la calculatorul lor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...