Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

ANAF :(


Admin

Recommended Posts

M-am obisnuit cu tonul si atitudinea adminului, nu e prima data - asta e motivul din care dau din ce in ce mai rar pe aici. Nu a retinut decat ce i-a convenit, faptul ca am depus declaratiile 200 a fost trecut cu vederea. Declaratiile inregistrate la ANAF in 2009 scriau clar ZERO venituri.

 

Buna idee, o sa cer in instanta extrasele bancare de pe perioada respectiva, daca se ajunge la asta. Pana una alta, se pare ca sunt "by default" vinovata, sa speram ca justitia va decide altfel. Nu de alta, dar am vazut la prima mana ce debandada e la ANAF si stiu si povestea cu 15% bonusuri din incasari. Nu din banii mei.

Dar nu trebuie sa te superi (parerea mea desigur), in fond si eu si altii pe aici doar ne spunem opiniile, nimic mai mult. Au exact valoare de... forum de discutii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 138
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

marius, eu am fost in audienta la un inspector de la ANAF si am aflat si lucruri care m-au mirat, lucruri pe care nu le stiusem pana atunci. Ce am dorit sa aflu face to face am aflat. Situatia analitica poate fi interpretata de un contabil, nu de inspectorul ANAF.

 

Uite ce scrie in lege legat de contributia pentru sanatate PFA:

 

 

 

Astfel, pentru impunerea în sistem real baza de calcul este reprezentată de venitul net anual realizat exclusiv cheltuielile reprezentând contribuții sociale (diferența dintre totalul veniturilor încasate și cheltuielile efectuate în scopul realizării acestor venituri, exclusiv cheltuielile reprezentând contribuții sociale).

 

În cazul impozitării la norma de venit baza de calcul este valoarea anuală a normei de venit, raportată la cele 12 luni ale anului, ce nu poate fi mai mică decât un salariu de bază minim brut pe țară (care din 1 iulie 2015 este de 1050 lei), dacă acest venit este singurul asupra căruia se calculează contribuția.

 

Stii ce mi-a spus inspectorul ANAF? Ca pentru PFA ei calculeaza by default in functie de salariul minim brut pe tara.

 

Si asta am aflat pentru ca eu calculasem mai mult si ei mai putin si nu am vrut sa figurez cu datorii.

 

Stii ce mi s-a spus de la unul din ghiseele de plata impozit, prin luna august 2014 sau 2015? Ca nu exista regularizari pentru contributiile sociale. Stii ce am platit eu la sfarsit de an? Regularizari pentru contributii sociale.

 

Zici ca ANAF-ul nu greseste?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ch_dana este in situatie de PFA.

 

Legea este clara (sa zicem) pana cand ajunge in mainile oamenilor. Ai citit ce am scris ca mi-a raspuns inspectorul? Este sau nu este conform legii?

 

Este inadmisibil sa spui ca baza de date de la etajul I al unei institutii nu este sincronizata cu baza de date de la etajul II al aceleiasi institutii si sa zapacesti astfel contribuabilul.

 

Indiferent de SRL, SA, PFA, II, AF si ce forme de organizare or mai fi.

 

@ch_dana, daca vrei, sa scrii ce s-a intamplat in cazul tau. Nervi tari si succes iti urez.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stii ce mi-a spus inspectorul ANAF? Ca pentru PFA ei calculeaza by default in functie de salariul minim brut pe tara.

 

1. Si asta am aflat pentru ca eu calculasem mai mult si ei mai putin si nu am vrut sa figurez cu datorii.

 

2. Stii ce mi s-a spus de la unul din ghiseele de plata impozit, prin luna august 2014 sau 2015? Ca nu exista regularizari pentru contributiile sociale. Stii ce am platit eu la sfarsit de an? Regularizari pentru contributii sociale.

 

Zici ca ANAF-ul nu greseste?

1. Pune-te la punct (nu teoretic) cu legislatia fiscala

2. Personalul de la ghisee au competenta de casieri..... adreseaza-te celor cu competente daca vrei raspunsuri competente.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine este destul de clar. Cuvantul cheie se numeste si aici "neglijenta".

 

Fiscal discutand ai avut obligatii declarate si neachitate, nu au fost regularizate prin neglijenta, acestea au ramas ca datorii neachitate si purtatoare de penalitati. Totul a decurs conform legii fiscale.

 

ANAF nu are absolut nici o vina ca proceduri fiscale.

 

Daca te-ai fi ocupoat de situatia ta fiscala ca sa corespunda in evidentele fiscale cu realitatea in mod sigur nu ai fi ajuns aici ci la ceea ce a fost real. Neglijand insa ....lucrurile au mers conform actelor si procedurilor legale fiscale.

 Si totul pe acte legale inregistrate fiscal si care sunt consultabile cronologic inclusiv electronic. 

 

Observatie:"Penalitati la venituri ESTIMATE de ei in 2005-2008"

 

ANAF nu estimeaza la nimeni nimic. ANAF doar inregistreaza declaratiile platitorilor. Estimarile apartin declarantului nici decum ANAF. De aceea se fac si regularizarile acestea apartin de asemenea platitorului ca si declarartii.... ANAF doar inregistreaza si calculeaza.

 

Pentru mine este destul de clar. Cuvantul cheie se numeste si aici "neglijenta".

 

Fiscal discutand ai avut obligatii declarate si neachitate, nu au fost regularizate prin neglijenta, acestea au ramas ca datorii neachitate si purtatoare de penalitati. Totul a decurs conform legii fiscale.

 

ANAF nu are absolut nici o vina ca proceduri fiscale.

 

Daca te-ai fi ocupoat de situatia ta fiscala ca sa corespunda in evidentele fiscale cu realitatea in mod sigur nu ai fi ajuns aici ci la ceea ce a fost real. Neglijand insa ....lucrurile au mers conform actelor si procedurilor legale fiscale.

 Si totul pe acte legale inregistrate fiscal si care sunt consultabile cronologic inclusiv electronic. 

 

Observatie:"Penalitati la venituri ESTIMATE de ei in 2005-2008"

 

ANAF nu estimeaza la nimeni nimic. ANAF doar inregistreaza declaratiile platitorilor. Estimarile apartin declarantului nici decum ANAF. De aceea se fac si regularizarile acestea apartin de asemenea platitorului ca si declarartii.... ANAF doar inregistreaza si calculeaza.

Am citit doar pana aici... insa nu innteleg un lucru. Nu-s economist, contabil nici cu Anaf-ul nu am lucrat prea mult la viata mea (si nici nu face parte din dorintele mele) insa sunt inginer si am oarecare logica in gandire. Deci:

1. la inchiderea/lichidarea unei entitati economice (SRL, PFA sau ce-o fi) nu se verifica inainte situatia financiara, daca exista taxe neachitate??? Se inchide asa pur si simplu fara sa verifice nimeni?? Si apar eventualele datorii dupa aceea? Daca Dana si-a inchis PFA-ul in 2009, si au constatat ca nu exista datorii, de unde sumele invocate?? Chestia asta ma depaseste si nu are logica pentru mine.

2. Aici nu sunt sigura, dar datoriile fiscale nu au un termen de prescriere? POdate confund, dar stiam de o perioada de 5 ani...  daca nu te-au somat timp de 5 ani cu acele datorii, acestea se prescriu... si cum Dana a inchis PFA-ul in 2009, e clar ca datoriile datau cel mult din 2009... au trecut 7 ani... Sau faptul ca au adunat penalitati le face sa nu poata fi prescrise... aici nu-s sigura, dar ramane punctul 1. La inchiderea unei entitati economice nu verifica nimeni situatia financiara a respectivei entitati?Se poate inchide, cu datorii existente??

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, în momentul de față termenul de prescripție fiscală începe de la jumătatea anului fiscal următor. În trecut parcă începea de la 1 ianuarie al anului următor (nu mai știu exact). Dar da, chiar și așa, ar trebui să fie prescrise datoriile Danei.

 

Uite aici:

 

ART. 110 Obiectul, termenul şi momentul de la care începe să curgă termenul de prescripţie a dreptului de stabilire a creanţelor fiscale
(1) Dreptul organului fiscal de a stabili creanţe fiscale se prescrie în termen de 5 ani, cu excepţia cazului în care legea dispune altfel. 
(2) Termenul de prescripţie a dreptului prevăzut la alin. (1) începe să curgă de la data de 1 iulie a anului următor celui pentru care se datorează obligaţia fiscală, dacă legea nu dispune altfel.
(3) Dreptul de a stabili creanţe fiscale se prescrie în termen de 10 ani în cazul în care acestea rezultă din săvârşirea unei fapte prevăzute de legea penală.
(4) Termenul prevăzut la alin. (3) curge de la data săvârşirii faptei ce constituie infracţiune sancţionată ca atare printr-o hotărâre judecătorească definitivă.

 

Teoretic nu-ți închide firma la Registrul Comerțului (hotărârea judecătorească de radiere) fără certificat fiscal de la ANAF și de la taxe locale. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, în momentul de față termenul de prescripție fiscală începe de la jumătatea anului fiscal următor. În trecut parcă începea de la 1 ianuarie al anului următor (nu mai știu exact). Dar da, chiar și așa, ar trebui să fie prescrise datoriile Danei.

 

Uite aici:

 

ART. 110 Obiectul, termenul şi momentul de la care începe să curgă termenul de prescripţie a dreptului de stabilire a creanţelor fiscale

(1) Dreptul organului fiscal de a stabili creanţe fiscale se prescrie în termen de 5 ani, cu excepţia cazului în care legea dispune altfel. 

(2) Termenul de prescripţie a dreptului prevăzut la alin. (1) începe să curgă de la data de 1 iulie a anului următor celui pentru care se datorează obligaţia fiscală, dacă legea nu dispune altfel.

(3) Dreptul de a stabili creanţe fiscale se prescrie în termen de 10 ani în cazul în care acestea rezultă din săvârşirea unei fapte prevăzute de legea penală.

(4) Termenul prevăzut la alin. (3) curge de la data săvârşirii faptei ce constituie infracţiune sancţionată ca atare printr-o hotărâre judecătorească definitivă.

 

Teoretic nu-ți închide firma la Registrul Comerțului (hotărârea judecătorească de radiere) fără certificat fiscal de la ANAF și de la taxe locale. 

Exact, si atunci cum iti mai pot cere taxe neachitate din urma, din moment ce tot ei ti-au eliberat certificatul fiscal cu datorii zero?? 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...