Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 136


Recommended Posts

Ella nu sh ce sa zic,calitatea embrionilor este influențată de calitatea ovocitelor si a spermei cel putin asta stiu eu dar cred ca Dea poate sa iti spună mai multe.

Mie mie se pare putin 8 zile dar pana la urma fiecare femeie raspunde diferit la medicamente si fiecare doc cu protocolul lui.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 524
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Fetele, ieri la ultima eco inainte de punctie s- au vazut 10 foliculi pana in 20 mm pe ovarul drept, pe stangul doar 4- 5 nu mai mari de 14mm, medicul a zis ca ovarul stang nu a reactionat la fel de bine la stimulare si am programat punctia joi sa nu ii pierdem pe cei mari, dar ca ar putea totusi sa mai creasca....Sunt multumita ca ii am pe cei 10 dar nu inteleg ce s- a intamplat cu stangul in conditiile in care lunile trecute am ovulat normal cu el. Oare vor creste suficient cat sa fie maturi pana la punctie?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

EllaMari, nu-ti pierde speranta, se pot intampla minuni pana maine. Pot fi putin mai "lenesi", dar sa recupereze pe parcurs. La fel ca si Dana, si eu as face transfer maine. Poate in burtica mamei le va fi mai bine. Vorbeste si cu medicul, vezi ce te sfatuieste sa faci. Mai ales daca banii s-au dus, ar fi pacat sa nu incerci. Nu ai nimic de pierdut. Doamne ajuta sa fie bine!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mira, eu nu mi-as face atatea probleme :). 10 foliculi reprezinta un rezultat bun, dupa parerea mea. Multe cred ca si-ar dori un asemenea numar (inclusiv eu, care am avut doar 2 foliculi!! [:-)))] ).

Dar pana joi poate vor mai creste si ceilalti. Insa este mult mai importanta calitatea lor, eu pentru asta m-as ruga. Iti in pumnii sa decurga totul bine! [flo2] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

   Ella,ii poti cere explicatii doctorului de ce te-a stimulat numai 8z si nu mai mult,sunt sigura ca te va lamuri.Pana vb cu el iti explic eu cam care a fost treaba.Ai vazut ca se fac analize cam de fiecare data cand mergi la monitorizare,prin analize se vede daca foliculii sunt viabili(adica contin ovocit) si cat se poate lungi cu stimularea.Ultima data cand ai fost la eco probabil LHul a crescut destul de mult,iar asta da maturare ovocitelor.Mai exact daca s-ar fii lungit cu stimularea probabil ovocitele culese ar fii fost deja batrane si le-au fii fecundat mai multi gigei,ceea ce nu e normal pt ca nu se obtine un embrion valabil.

   Sunt o gramada de clinici care nu analizeaza in timpul stimularii si se trezesc fetele ca din 15foliculi obtin sub 5ovocite sau se lungesc cu stimularea si pierd din foliculi pt ca ovuleaza inainte de a fii culese(cazul lui Maru la turci).Mie personal nu-mi plac clinicile unde nu se fac analize si se bazeaza doar ecografic...e cam cu cantec.

   Fragmentatiile la embrioni sunt din cauza spermei,nu din cauza ovocitelor dar nu inseamna ca nu poti ajuta putin organismul sa produca mai de calitate.La mine incepeau sa se fragmenteze din z3:((

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

    Ramo2016 mai scrie 3mesaje scurte sa treci de moderare si sa te putem vedea in timp real(scurte,despre ce vrei tu).Se poate obtine sarcina cu AMH asa mic...nu e chiar horror.Aici nu a facut nimeni fiv cu Surcel si multe fete din Cluj au optat pt alte clinici,probabil ceva nu le-a inspirat incredere.Sa-ti traiasca pruncul sanatos!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc din suflet, fetele!  [flo2]  ai dreptate, Dea, așa a fost cu analizele si la fel spunea si doctorul când i-am sugerat sa imi mai lungească tratamentul. Nu stiu ce sa mai zic, probabil așa este dat de sus sa fie. Daca va fii vreunul mai bunicel mâine si am posibilitatea de a-l transfera, o voi face, daca nu aștept pe data viitoare. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...