Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 136


Recommended Posts

 

Melissa,

http://www.advancedfertility.com/blastocystimages.htm .... uite aici explicatiile. Adica aveam un blasto asa si asa, si o "chestie" care nu a putut fi gradata ca de fapt nu era blasto, era o morula.

Hatched blastocysts inseamna http://www.advancedfertility.com/blastocystimages.htm, adica ocluzasera natural. Am pus poze cu ei:

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 524
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Moon16 nu prea inteleg f bine engleza m am uitat pe ce ai atasat dar sa inteleg ca inainte embrionii tai erau de slaba calitate cu fragmentari iar dupa dezghet cum au ajuns? Mai rau sau mai bine asta nu am inteles.Scuza-ma dar chiar nu ma descurc cu tot felul de termeni care ii citesc .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

    Neatza!

    Ella fragmentatiile sunt date de sperma,ovocitul daca nu era ok nu era fecundat,dar evolutia unui embrion depinde de calitatea spermatozoidului.Cauta pe Google despre fragmentarea ADN  spermatica,teste Halosperm si vei vedea ca acolo e explicat mai bine.Ti-as pune linkul dar scriu de pe telefon si nu pot.Delia are niste explicatii de te doare capul cand o auzi.Iar daca nu-ti place laboratorul nu poti oare sa faci tot prin subprogram la alta clinica?!Sibiul e cel mai aproape...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza fetele,...nici nu stiu ce sa fac.....ce hotarare sa iau....,va rog un sfat...as vrea sa merg la o consulatie la un dr.....si as vrea sa i propun daca la eco se vad cel putin 2-3foliculii sa fac punctie si sa i congelez....si peste 2 luni sa i iau acasa...acum as vrea sa va intreb daca a ti auzit de metoda asta.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza fetele,...nici nu stiu ce sa fac.....ce hotarare sa iau....,va rog un sfat...as vrea sa merg la o consulatie la un dr.....si as vrea sa i propun daca la eco se vad cel putin 2-3foliculii sa fac punctie si sa i congelez....si peste 2 luni sa i iau acasa...acum as vrea sa va intreb daca a ti auzit de metoda asta.

 

 Fiv pe ciclu natural.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moon16 nu prea inteleg f bine engleza m am uitat pe ce ai atasat dar sa inteleg ca inainte embrionii tai erau de slaba calitate cu fragmentari iar dupa dezghet cum au ajuns? Mai rau sau mai bine asta nu am inteles.Scuza-ma dar chiar nu ma descurc cu tot felul de termeni care ii citesc .

 

 Melisa, dar austriecii nu ti=au explicat cand ai facut fiv-ul ce ai transferat si ce ia congelat? Ciudat. 

 Un sfat, daca imi permiti: nu te mai gandi la calitatea lor atata, sunt ai tai, fii multumitoare ca ii ai si ca nu trebuie sa faci o noua stimulare, si banuiesc ca oricum nu i-ai lasa acolo, indiferent.

  Revenind eu am congelat blasto in z6, pt ca in z5 nu erau de congelat/nici de transferat, 3AB: 3 - blastocist, A- gradul de compactare (ca sa zic asa), B - sunt layer-ul/conturul blastocistului format din celule. Advanced fertility expplica mult mai bine ca mine, cum zicea PK toti doctorii isi doresc sa obtina blasto 4AA.

 Si un M1, care nu a putut fi gradat conform celor 3 criterii.

  Dupa decongelare, ei au evoluat in mod favorabil si au "hatched" = eclozat natural, adica "dadeau sa iasa din goace si sa se implanteze", in pozele atasate se vedea o bula (aia era eclozarea). Se face atat natural, cat si asistat - AHA, eu am avut asistat in Ungaria, rezultatul a fost negativ (ca intreba Dana0).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc, Dea! Nu stiu ce Dzeu sa mai cred, Dr D zicea ca e posibil prin stimulare sa nu fi eliberat ovule de calitate si din cauza asta, era si soțul in cabinet cu mine si probabil ii era cumva sa dea vina pe spermatozoizi, ma gândesc. Asta este acum, sunt puțin trista, dar pana la anul imi trece :))) voi mai încerca încă o data cu el sa vad rezultatul, dar mi-a propus sa facem cu ICSI sa separam spermatozoizi si vedem ce va fi. Daca nici de data asta nu va fi bine voi opta pt Zadori. Oare imi va da Dr D toata procedura, adică ce injectii mi-a dat in cele 2 proceduri? Asta ca sa arat celuilalt Dr daca va fi cazul, cu toate ca sper sa nu fie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...