Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 136


Recommended Posts

  • Răspunsuri 524
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

    Erika,cand vad atatea lucruri rele in jur ma deprim,dar ma gandesc ca D-zeu ne-a dat o viata pe care sa o pretuim si sa o traim cum trebuie.De multe ori ma trezesc dimineata cu fata la cearceaf(sper ca am scris ok) si cand vad ca altii chiar nu au motive de a merge mai departe dar se zbat ca sa mai traiasca 1-2luni atunci ma gandesc ca eu sunt oarecum sanatoasa,multam la D-zeu si faptul ca nu am prunci acum nu e capat de lume...si prin munca ma iau cu altele si mintea nu-mi zboara la prostii/deprimari.

    Hai sa va pove tevatura mea cu Intralipidul.Din proaste experiente am zis ca orice medicament/injectie,etc il voi incerca inainte de o procedura.Luna trecuta nu am mai apucat pt ca menstra venise inainte de a primi Intralipidul si cum dr meu oricum lipsea am zis ca numai bine am timp sa-l incerc in ciclul asta.Si chem ieri un asistent acasa(ca mie-mi place sa ma doftoreasca barbatii [:D] ) si ma inteapa de 11 ori si nu reuseste sa faca intralipidul sa intre in vena.Ok,am si niste vene abia vizibile care se mai si ascund cand vad ca e rost de intepat...dar mey femeilor,cum e posibil sa intepi de atatea ori si sa nu nimeresti [batcap] .Eu as mai fii incercat dar tipul se speriase si am zis sa o lasam balta.Culmea e ca iesea sange cat un bobulet de mustar si se inchega instantaneu(asta dupa ce scotea branula),pe branula cand verifica abia se vedea un firicel firav.Azi ma duc la spitalul din zona si imi fixeaza branula acolo dupa vreo 20min de cautat vreo vena.Asistenta imediat a sarit ca tipul era prost si nu stia,dar o doctorita mi-a studiat mainile si a vazut ca se intrase in vena(a vazut la cele care s-au spart) dar a zis ca din cauza ca se coagula asa repede sangele e posibil ca sa se fii format vreun cheag care bloca intrarea intralipidului.Soata imi sarise in cap ca de ce nu am luat vreo aspirina daca stiam ca eu nu sangerez...nu i-am mai spus ca eu iau aspenter de 3luni cel putin si ca mai beau si ceai de salcie.Dar azi dimi am facut si o doza mica de fraxiparina ca sa nu patesc acelasi lucru la spital.Se pare ca a functionat si sangele meu a fost mai lichid.Si ca prima impresie mi-a picat bine Intralipidul,l-am perfuzat incet...la un moment dat imi pierdusem rabdarea si am dat mai rapid sa curga,atunci mi-a inghetat mana.Dar cu o perna si o paturica pufoasa am facuto sa se incalzeasca:)).Plus ca dupa terminarea lui o caldura faina mi-a cuprins tot corpul,a fost f placuta senzatia...deci voi face Intralipid la urmatoarea procedura.

    Erika,dar la beta pozitiv ai mai facut Intralipid si ai continuat cu medrolul sau ai scos tot?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Karinaaele, multumesc mult! [flo2]  Din pacate eu nu pot spera la subprogramul national de FIV, nu indeplinesc cateva criterii. Sa-ti traiasca bebelusa, sa fie sanatoasa si sa va aduca numai bucurii!

Dea, multumesc pentru incurajari! Draguta, ca intotdeauna  [pup] si aventuroasa, vad  [:)]

Erika, multumesc pentru incurajari!  [flo2]

Sunteti toate niste dragute! Bafta multa tuturor celor nou venite si celor cu "vechime"! 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Piscotel iti doresc ca maine sa reusesti si cei 3 foliculi sa ajunga embrioni puternici.

Dea esti curajoasa sa te intepi de atatea ori, eu nu sunt fricoasa de ace, dar daca ma intepi de prea multe ori cred ca as incepe sa ma stresez. Ma bucur ca ti-a priit intralipidul. Poate ar fi trebuit sa bei multa apa? Eu daca ma duc la analize, la cele hormonale uneori beau apa inainte ca sa fie mai lichid sangele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

   Mimi,beau 2l de apa zilnic,pe putin.Nu numar in cei 2l paharele de apa care le beau cu vitaminele,nu numar nici ceaiul,nici supa sau alte lichide...am ajuns sa beau chiar f multe lichide,ma mir si eu de cat pot bea.As fii baut un pahar de vin ca sa se vada bine venele...dar vin+Intralipid nu as combina [:-)))] .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci nu au contat lichidele. Niste vin, pentru curaj poate ...  [:)]. Important e ca ai reusit pana la urma si te-ai lamurit cu el. Acum mai refaci analizele dupa perfuzie? Ca in afara de colesterol nu mai stiu ce se mai face TGO, TGP? 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

    Acum nu le refac...ar fii chiar culmea sa nu influenteze in sens negativ.Dar dupa perfuziile urmatoare,mai ales daca apar simptome dubioase(greata,sete nejustificata,oboseala,etc) le refac.

   Am facut profil lipidic(colesterol total,LDL,HDL,trigliceride,lipide),glicemie,TGP,TGO.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...