Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Alta problema de matematica


Recommended Posts

  • Răspunsuri 121
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Collins, da si aici se folosesc rigletele alea.

Un parinte nu se poate deghiza in prof de mate, ma fizica, de franceza. Nu poate si nici nu trebuie. Pt un parinte literar sa zicem, deja e f greu sa inteleaga el problema, rezolvarea etc, da pai sa mai si explice copilului.

Pt mine invatatoarea nu isi fac treaba, punct.

 

Una e sa fiu interesata de ce face copilul, alta e sa invatz cot la cot cu el.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CorinaDani, iti multumesc pentru recomandare, dar am investit deja o suma in culegerile si caietele speciale din care lucreaza in clasa. Nu vreau sa ma intind prea mult si nici nu stiu cand am mai avea timp sa lucram in plus, din culegeri in afara scolii. Avem teme la toate materiile in afara de desen. Am facut ore si sambata, cu titlu de recuperare. Cand investesc in plus, investesc in carti pentru varsta lui.

pepco, acea culegere costa 10, maxim 12 lei.

dar pentru ca notiunile sunt explicate, si sunt si exemple rezolvate, as considera ca investesc in nervii, timpul si rabdarea mea, daca as fi in locul tau.

pot sa inteleg insa situatia, daca financiar nu este ok pentru tine.

in acest caz iti recomand sa cauti pe net probleme rezolvate si fise de lucru cu metoda figurativa, eu asa am procedat acum cateva zile, sa le lucrez impreuna cu fetita mea, care avea niste "lacune" sau neintelegeri fata de aceasta metoda de rezolvare. ei ii vine mult mai usor (si oricui i-ar veni) sa rezolve algebric, insa daca cerinta problemei este sa fie rezolvata doar prin metoda figurativa, trebuie s-o respecte.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este, dar nu intelege ce copiaza de pe tabla. Nu intelege inca ce si cum cu segmentele astea. Au facut foarte putin cu segmente, cred ca doua probleme. Nu intelege nici cum sa afle cat reprezinta 1 daca, de exemplu, 5 mere costa 10 lei. Cand il intreb cum aflam cat costa un mar, zice ca 10-5.

Copilul tau e in clasa II-a?

Daca e asa are notiuni de descazut, scazator, diferenta?

Stie ca cei doi termeni ai adunari senumaes termeni adica termen + termen = suma?

 

Stie sa faca diferenta dintre: mai mare/mai mic cu  si mai mare/mai mic de

 

A invatat metoda reducerii la unitate?

===

 

Te intreb astea pentru ca iti pot sugera cate ceva, dar nu mai stiu ce anume invata in clasa II pentru ca s-a schimbat de la fii-mea. 

Ea a apucat inmultirea, impartirea in clasa III. Iar metoda reducerii la unitate au folosit-o pana in clasa VI - cand au invatat regula de 3 simpla.

 

Iar cu nepoata-mea sunt abia la clasa I.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este, dar nu intelege ce copiaza de pe tabla. Nu intelege inca ce si cum cu segmentele astea. Au facut foarte putin cu segmente, cred ca doua probleme. Nu intelege nici cum sa afle cat reprezinta 1 daca, de exemplu, 5 mere costa 10 lei. Cand il intreb cum aflam cat costa un mar, zice ca 10-5.

pepco, ti-as sugera sa incerci sa-i explici copilului chiar folosind 5 mere si 10 lei in bancnote de 1 leu.

unii copii nu reusesc sa-si imagineze, sa vizualizeze notiuni abstracte, sa le asocieze cu ceva din viata reala. altii, dimpotriva, fac asta cu usurinta.

citeste putin despre stilurile de invatare la elevi (copii), vezi in ce categorie ar fi copilul tau si incearca sa-l ajuti cu acele metode potrivite stilului sau de invatare.

de ce spun asta : una dintre colegele mele are fetita de-o seama cu a mea. se plangea prin clasa I ca a ei copila nu reuseste sa inteleaga adunarea si scaderea, daca nu foloseste degetele.

i-am recomandat sa citeasca despre stilurile de invatare si surpriza - fetita ei avea un stil foarte apropiat de cel kinestezic, asadar a ajutat-o foarte mult sa i se explice si sa invete folosind obiecte/jucarii, ca intr-un joc, n-avea rabdare sa stea locului la birou si sa scrie/rezolve.

 

http://www.stiucum.com/management/management-educational/Stiluri-de-invatare-la-elevi74296.php

https://edupsihologie.wordpress.com/2015/02/19/stilurile-de-invatare-la-elevi/

 

 

PS. pot sa te rog ceva, daca nu te superi ? tot scrii copilul in sus, copilul in jos.

ar fi dragut daca ne-ai spune si care este prenumele lui, parca e mai frumos sa scriu "explica-i lui Matei asa si pe dincolo " decat sa folosesc cuvantul impersonal "copil"/"copilul". poti sa-i dai si alt prenume, daca pe cel real nu vrei sa-l dezvalui.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Au, Collins. Da, chestii de-alea erau doar desenate, noi lucram cu socotitoarea la vremea respectiva. Oricum, adunarea si scaderea sunt OK.

 

viviana, da, Pepco Jr. e in clasa a II-a si stie definitia adunarii, scaderii, inmultirii si impartirii. cu/de le mai incurca de cand au de combinat 4 operatii.

 

Metoda reducerii la unitate nu stiu daca au invatat-o, nu imi suna cunoscut.

 

CorinaDani, si financiar, dar mai ales principial. Adica platesc pentru auxiliare, culegeri, fise 100 de lei cu gandul ca e suficient, se va descurca cu ele, nici un leu in plus. Si mai e si timpul, cum am spus. Nici nu e dornic de lucru in plus si e si mai obosit de cand cu orele de recuperare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...