Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Alta problema de matematica


Recommended Posts

  • Răspunsuri 121
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

raspunsul din schema de marcare era 6, justificat astfel:

 

121-6=115

115:5=23 pretul unei cafele (numar intreg)

 

82-6=76

76:4= 19 pretul unei ceai (numar intreg)

 

Problema  a fost intr-un test de admitere la Oxford anul acesta. Sunt multi care au facut-o, si era dintre cele usoare....

 

mai, sa stii ca tot asa am incercat sa rezolv, dar am considerat ca taxa ar trebui sa fie mica (0,2, 0,5, 1, 2 pence) si nu am mai continuat calculul pana la 6 p taxa...

eh, macar am gandit logic si corect..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mai, sa stii ca tot asa am incercat sa rezolv, dar am considerat ca taxa ar trebui sa fie mica (0,2, 0,5, 1, 2 pence) si nu am mai continuat calculul pana la 6 p taxa...

eh, macar am gandit logic si corect..

 

evident ca poate fi orice varianta. Asta e raspunsul agreat de ei. Chestie de ghicit pana la urma. Insa candidatii spun ca dupa ce faci jde teste de practica, iti cam dai seama ce vor. Marele dusman e timpul. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

S-au plantat in 3 zile, 340+210=550 (care e mai mare decat 450, nr de pomi plantati in total, cu atatia pomi cat s-a plantat in ziua a doua, care e numarata de 2 ori )  550-450 =100, pomii plantati in ziua 2. 

da, corect. n-am fost atenta, recunosc, eram cu un ochi pe rezultatul alegerilor din state...trump e de vina :-)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in ziua a 2-a a u fost plantati 170 pomi. numarul total de zile in care s-a facut plantarea pomilor este 4 zile.

Numarul total de zile este 3. Nu pot fi 4 deoarece au fost in total 450 de pomi si daca ii aduni pe cei din primele 2 zile cu cei din ultimele 2 zile obtii mai mult si anume 550. Diferenta dinte 550 si 450 reprezinta chiar nr de pomi din a doua zi. De aici mai departe este simplu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Numarul total de zile este 3. Nu pot fi 4 deoarece au fost in total 450 de pomi si daca ii aduni pe cei din primele 2 zile cu cei din ultimele 2 zile obtii mai mult si anume 550. Diferenta dinte 550 si 450 reprezinta chiar nr de pomi din a doua zi. De aici mai departe este simplu.

 

da, multumesc, am realizat intre timp unde am gresit din neatentie. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...